Alois Švehlík – Rváč s rolemi i životem

Narodil se v roce 1939 v Pardubicích do obchodnické rodiny, s rodiči jako malý často cestoval po trzích.Alois Švehlík (80) spolu se starším bratrem Jaroslavem (†42) se už odmala zajímali o divadlo.

Nejprve vyzkoušeli prkna Salesiánského divadla, a když Alois ministroval v pardubickém kostele svatého Václava, začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Jenže nijak zvlášť idylické dětství neměl. Cholerický otec nikdy nešel pro ránu daleko, a tak podlitiny a modřiny po celém těle nebyly u obou bratrů ničím výjimečným.

Také vás může zajímat ...

Otec je bil tak moc, že dokonce utekli z domova, každý ale v jiné době. Přesto se Alois snažil otce později pochopit, podle něj měl v sobě běsy, které nezvládal. A přestože herec zažíval v dětství peklo, nebo snad právě proto, sám ani na jedno ze svých třech dětí nikdy ruku nevztáhl. Hercův otec se změnil, až když přijel k umírajícímu Jaroslavovi, setkání u synova lůžka ho úplně zdrtilo.

Jaroslav zemřel v březnu 1973 na rakovinu kůže.

Na oblasti skvěle vyzrál

Po základní škole Alois vystudoval strojní průmyslovku v Chrudimi a po vojně krátce pracoval v továrně, kde se seznámil se svou budoucí ženou Florentinou, rozenou Štěpánovou (77). Vzali se v roce 1967 a mají spolu tři děti: Terezu (51), Davida (48), který je také hercem, a Andreu (42).

Brzy ho ale definitivně zlákalo divadlo, a ačkoli jeho pokusy dostat se na DAMU byly neúspěšné, přesto boj nevzdával a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně. Prošel ještě několika oblastními divadly a tříbil svůj herecký projev. Již jako vyzrálý představitel charakterních rolí našel nakonec v Praze stálé angažmá.

V letech 1974–88 byl členem hereckého souboru Městských divadel pražských, od roku 1988 Činohry Národního divadla. S příchodem do Prahy si talentovaného herce všiml i film a televize – i zde je jeho herecký rejstřík hodně široký. Objevil se ve spoustě snímků, za všechny jmenujme třeba Dým bramborové natě, Smrt krásných srnců, Černí baroni či princezna ze mlejna 2.

Se synem se herecky sešli třeba v seriálu Já, Mattoni, kde si David zahrál Mattoniho zamlada a otec Švehlík ve stáří – ten v této roli nahradil Jiřího Bartošku (73), který krátce po začátku natáčení kvůli nemoci ze seriálu odstoupil. Díky svému podmanivému hlasu se výborně uplatňoval i v dabingu.

Propůjčil ho třeba Jacku Nicholsonovi (83), Charlesi Bronsonovi (†81), Anthonymu Hopkinsovi (82) či Robertu De Nirovi (76) a je jedním z mála herců, kteří za dabing získali Cenu Františka Filipovského opakovaně. Jenže právě o hlas málem přišel, což je pro herce snad nejhorší noční můra.

Když v dubnu 2006 začal pociťovat změny v hlase a bolest mandlí, rozhodl se jít k lékaři – a ten mu diagnostikoval rakovinu štítné žlázy. Asi největší obavy měl právě kvůli mluvení. A ani nevěděl, jak to říct doma, nejdříve to oznámil v divadle, až poté rodině. Nádor v krku se podařilo úspěšně odstranit, a i přes ozařování mu hlas zůstal.

Herec raději přestal kouřit a doufal, že z nejhoršího je venku.

Lékaři ho sice varovali, že se nemoc může vrátit, ale on doufal, že se nádoru v krku zbavil navždy.

Nemoc udeřila znovu

Jenže po sedmi letech se nemoc vrátila a byla nutná další léčba. Po druhé operaci nemohl téměř mluvit a musel kvůli tomu přerušit natáčení seriálu Cesty domů. Jeho postava doktora Bernáta shodou okolností zrovna seděla v kriminále, a tak s jeho návratem mohli scenáristé i režisér Jiří Adamec (72) počkat. Alois Švehlík se do natáčení znovu zapojil, jak nejdříve to bylo možné.

Trávil čas na své chalupě ve Lštění na Domažlicku, kde se zotavoval a odkud také na natáčení dojížděl. Jeho hlas v té době ale ještě nebyl takový, jaký býval – prý za to mohla zvolená léčba. Musel se hlasově dost šetřit, ráno někdy nemohl mluvit vůbec a i po rozmluvení byla doba mluvení omezená. Začátkem roku 2014 pak podstoupil ještě jeden zákrok s hlasivkami, který mu měl hlas vrátit.

Šlo o poměrně složitou operaci, při níž mu do hlasivek přenesli tuk z břicha, který vyplnil vzniklou mezeru, kvůli které mu přestala jedna hlasivka vibrovat. I když zpočátku to vypadalo, že doktor Bernát bude muset seriál předčasně opustit, nakonec svoji roli dohrál, a to doslova do úplného konce. Jeho postava totiž v posledním 357. díle zemřela na infarkt.

Trochu paradoxně po všech pobytech v nemocnici prý měl Švehlík problém zahrát mrtvého a museli mu ukázat, jak má při tom správně ležet.

Zpátky do sedla

Herec, který letos v létě oslaví 80. narozeniny, se nakonec dokázal znovu dostat do formy. Jen mu ji trochu kalí fakt, že ho zřejmě čeká další operace – tentokrát ale půjde o výměnu kyčelního kloubu. Ten mu sice měnili už před sedmnácti lety, ale ukázalo se, že ho za tu dobu má úplně „prošlapaný“, takže je potřeba ho znovu vyměnit za nový, neochozený.

Ačkoli by už měl nárok na zasloužený odpočinek, je pořád aktivní a nevyhýbá se ani společenským akcím. Stále srší šarmem, věk je pro něj jen číslo a jeho elán je neuvěřitelný a dokazuje to činy. Kromě aktivního hraní v divadle přijal před dvěma lety roli v seriálu Vesničan internetové televize Playtvak.cz, kde se v roli aktivního důchodce v rámci natáčení proháněl v sedle mopedu.

Zahrál si i v historickém televizním dramatu. Poslední útěk Jeronýma Pražského. A dostal i další krásnou hereckou příležitost, opět nahradil kolegu, byť tentokrát s bolestným nádechem. V září 2017 tragicky zahynul jeho herecký vrstevník Jan Tříska (+80) po pádu z Karlova mostu do Vltavy.

Stalo se to pouhý den před natáčením filmu Na střeše herce a režiséra Jiřího Mádla (33), který Švehlíkovi nabídl, aby Třískovu roli převzal.

Záskok jako dárek

Rozhodování nebylo snadné, hlavně proto, že se obával, že ho budou lidé s Třískou srovnávat. Nakonec do toho ale šel, vše dopadlo na výbornou a film měl premiéru letos v únoru. Švehlík zahrál starého, osamělého muže skvěle a dočkal se uznání a chvály. Lepší dárek k blížícímu se jubileu si snad ani nemohl přát.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama