Moje chvilka pohody

Angína je nebezpečná

Bolest v krku nemusí být běžný problém

Vysoká horečka, bolesti v krku, obtížné polykání a zvětšené lymfatické uzliny. Tak se projevuje akutní zánět krčních mandlí neboli angína.

Mandle jsou pro nás velmi důležité. Brání organismus před mikroorganismy, které mohou do těla proniknout společně se vzduchem nebo potravou. Jejich zánět se velice často objevuje u osob s oslabeným imunitním systém, především u dětí školního věku, které nejčastěji infikují spolužáci.

Neplést se zánětem nosohltanu

Na rozdíl od zánětu nosohltanu, který se projevuje stejnou bolestivostí a jehož původcem jsou viry, angínu ve většině případů způsobuje streptokoková bakterie. Kromě výše zmíněných symptomů ji ještě charakterizuje celková schvácenost, někdy bolest svalů, kloubů a hlavy. Kašel ani rýma ji nedoprovázejí.

Kdy navštívit lékaře?

Angína je poměrně snadno léčitelná, pokud byste ji však chtěli zahnat domácími medikamenty, mohli byste mít velice závažné následky, které se mohou projevit dokonce až po několika letech.

Takže jestli do dvou až tří dnů horečka nad 38 °C po paralenu a klidu na lůžku neustoupí, mandle máte oteklé s patrnými bílými flíčky (někdo z blízkých by se vám měl podívat do krku), měli byste navštívit lékaře.

Porazit angínu bez antibiotik se totiž nedoporučuje. Hrozí vážné následky. Nejčastěji je to revmatická horečka, která postihuje srdce a klouby.

Ráda se vrací

Nebezpečnost angíny spočívá i v tom, že pokud ji dokonale nevyléčíte, s velkou pravděpodobností se vrátí. Důvodem může být přetrvávající ložisko ve tkáni mandlí. Když nepomáhají antibiotika a záněty se opakují, je třeba mandle chirurgicky odstranit.

Dělá se to v celkové anestezii, a protože žvýkání podporuje rychlejší uzdravení a do jisté míry zabraňuje vzniku pooperační infekce, můžete se po zákroku rychle vrátit k běžnému stravování.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden