Ani po deseti letech čas nezahojil krutou ránu v srdci Venduly Svobodové!

„Mrzí mě, že jsem nikdy nesebrala síly, nenaložila ho do auta a neodvezla k dobrému psychiatrovi.“

První manželství Venduly Svobodové (45), která dnes už nosí příjmení Pizingerová, bylo dvakrát poznamenáno smrtí. Skončilo sebevraždou jejího manžela, skladatele Karla Svobody (+68).

Písničky Karla Svobody zná snad úplně každý. Složil jich za svůj život obrovské množství a bylo mezi nimi hodně hitů. Druhá polovina jeho života byla méně šťastná než ta první. I tehdy ale našel velkou lásku.

Také vás může zajímat ...

Vzal si krásnou manekýnku

Možná netušíte, že původně měl být Karel doktorem, stomatologem. Tenhle medicínský obor studoval – a aby se tam dostal, tak kvůli posudku strávil rok prací pro „lid“, v dolech a v zemědělství. Volání hudby ale bylo nakonec silnější a po třech letech Karel vysokou školu ukončil. Stal se z něho úspěšný skladatel, který si užíval tvůrčí svobodu 60.

let, kdy skládal písničky i pro Karla Gotta (77). Byla mezi nimi i Lady Karneval, napsaná pro festival v brazilském Riu de Janeiro. To byl velký start ke slávě, která přesahovala hranice naší republiky. Karel se oženil s krásnou manekýnkou Hanou Bohatovou (+46) a měl s ní syna a dceru. Vypadalo to, že vrcholné štěstí, které prožívá v soukromí i v kariéře, bude trvat napořád.

Platilo to ale bohužel jen do začátku 90.

let.

Vendula potřetí nevěstou.
Vendula potřetí nevěstou.

Rodiče si to tak nepředstavovali

V roce 1993 manželka Hana předčasně zemřela na rakovinu. Zoufalý Karel hledal spásu v tvorbě. Tak vznikl slavný a temný muzikál Dracula. Dva roky poté, co se stal vdovcem, potkal další osudovou lásku života. Vendula měla tehdy příjmení Horová. Snila o kariéře modelky a byla to copatá blondýna s rovnátky. Pracovala tehdy jako sekretářka ve Straně podnikatelů.

Na počátku seznámení s Karlem byl menší trapas – Vendula ho nechtěně polila kávou. Kontakt byl navázán, brzy z toho byla velká oboustranná láska. Věkový rozdíl 33 let nehrál roli. Možná snad jen pro rodiče Venduly, kteří by si bývali po jejím boku představovali někoho vhodnějšího.

Ačkoliv si mladá, světem ne moc protřelá dívka vždy představovala svoji svatbu jako nějakou velkolepou událost, obřad byl nakonec malý. Dvojice se vzala v Písku a slavilo se v místním hotelu jménem Růže.

Jedním z důvodů byla i skutečnost, že Vendula v té době už čekala dítě.

Jedna žena mu v ložnici nestačila!

Mladá blondýnka to ve světě velkých jmen vůbec neměla snadné. Neměla zkušenosti s tím, jak se mezi snobskou společností chovat. Říkala na rovinu, co si myslela, což bylo často nevhodné. Vymykala se, nepřizpůsobovala se, byla vidět. To se Karlovi zpočátku dost líbilo a měl ji svým způsobem za rebelku. Později mu to ale prý už tak příjemné nebylo.

Hodně se toho napsalo o intimním životě nerovné manželské dvojice. Je dobře známo, že v ložnici geniálního hudebníka trávilo čas více žen než jen jedna – a to nikoliv postupně, ale dohromady. Vendula se přizpůsobila. V knize vzpomínek uvedla: „„Byla jsem strašně nezkušená. Úplně vážně jsem si myslela, že je to takhle v pořádku.

Postupem času jsem zjistila, že Karel vedle sebe opravdu potřebuje dvě ženy. Já jsem ale žádné lesbické sklony nikdy neměla. A nemám ani dnes. Dělala jsem to jenom kvůli němu! Tak hodně jsem ho milovala a poslouchala.“ Stávalo se, že přišla domů a Karel jí přivítal se slovy, že pro ni má překvapení. Tím překvapením byla cizí mladá milenka na hrátky ve třech.

Dělo se to i v době, kdy už manželé prožívali velké rodinné drama!

Po smrti Klárky přišla krize

V roce 1996 se Svobodovým narodila dcerka Klárka (+4). Po dvou letech přišla zdrcující zpráva od lékařů: holčička má leukémii. Jako první se zprávu dozvěděl Karel; od něho potom i Vendula. Naději spatřovali v transplantaci kostní dřeně. Našla se dokonce vhodná dárkyně ve Velké Británii. Vendula trávila s Klárkou její poslední měsíce v nemocnici. Dcerku se bohužel nepodařilo zachránit.

Oba manželé byli naprosto zlomeni a dokonce přemýšleli o sebevraždě. Vendula se o ni skutečně pokusila a dodnes si nese „památku“ v podobě jizvy na levém zápěstí. Útěk před smutkem hledala v založení nadačního fondu Kapka naděje na pomoc nemocným dětem. Manželství se dostalo do krize, oba partneři se odcizili. Vendula začala pít, Karel vyhledával jiné ženy. Padlo údajně i slovo „rozvod“.

Vendula ale začala o vztah bojovat. Částečně se jí to dařilo. Po pěti letech od úmrtí Klárky se narodil syn.

Duši svého životního partnera ale už Vendula zachránit nemohla.

Zemřel mu i mladší bratr

Slavného skladatele málem postihla další pohroma v době, kdy Vendula čekala druhé miminko. Byli tehdy na dovolené na Maledivách. Psal se prosinec roku 2004 a ničivé podmořské zemětřesení vyvolalo vlnu tsunami, která v Asii zabila statisíce lidí. „Najednou jsem v bungalovu stála ve vodě. Místní začali lézt na střechu.

Přijde ještě druhá vlna, jděte doprostřed ostrova, křičeli,“ popisovala drama Vendula. A aby těch ran osudu nebylo málo, krátce předtím zemřel Karlovi i jeho mladší bratr Jiří Svoboda (+58). Ten byl rovněž skladatelem, ale kvůli své introvertní povaze se neukazoval ve společnosti a tak lidé znali jeho hudbu a nikoliv umělce. Všechno se to za poslední roky sečetlo.

Když se k tomu přidaly ještě kritické ohlasy na poslední Karlova díla, schylovalo se v duši utrápeného génia k tragickému rozhodnutí.

Poslední hovor z auta

V sobotu, den před smrtí, měl Karel natolik silné deprese, že volal svému známému, tehdejšímu řediteli IKEMu. Ten ale ležel po operaci v nemocnici. Druhý den, 28. ledna 2007, si ještě dopoledne došel do místního obchodu v Jevanech. Vendula byla v té době na Lipně, kde skládala zkoušky ze studia top managementu. Na zpáteční cestě telefonovala Karlovi, že byla úspěšná.

Řekl jí ještě, ať jede opatrně. To bylo naposledy, co spolu mluvili. Poté už telefon nezvedal. Poté, co Vendula přijela domů, našla manžela mrtvého. Zabil se legálně drženou pistolí. Na nešťastnou vdovu se pak sesypala média i Karlovi známí kvůli jejímu výstřednímu oblečení na pohřbu. Bránila se, že právě tak, jak přišla, ji měl manžel rád.

Byla to poslední věc, kterou mohla pro svého slavného muže udělat.

Po třetí svatbě změnila příjmení!

Dva roky po Karlově smrti se Vendula provdala znovu, ale vztah s podnikatelem Patrikem Aušem (39) skončil velkým zklamáním. Vendula dokonce přišla o peníze. Zkusila to znovu s manažerem Vladimírem Waasem (57), ale znovu to nevyšlo. Štěstí opět našla v mladším partnerovi, Josefu Pizingerovi (29). Byl to syn kamarádky a Vendula ho zná od jeho třinácti let.

Po delším mileneckém vztahu si Josefa v roce 2015 vzala a znovu tak změnila příjmení.

Pomáhá jí to mimo jiné odstřihnout se od minulosti, se kterou jí stále všichni spojují.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...