Ani v osmdesáti ho nenapadlo s divadlem skončit

Herec, který by nejspíš obstál jako milovník a lamač ženských srdcí v Hollywoodu, je stále skromným a čestným člověkem. Život PETRA KOSTKY (82) neprovázejí skandály slavných hvězd. Rozhovory ale rád nemá.

Významný a legendární český herec Petr Kostka (82), který se narodil herci Jiřímu Kostkovi (†75) dne 11. června 1938 v Říčanech, uměl zahrát snad úplně všechno. Dokázal zahrát i role tak dramatické, že se diváci několikrát rozplakali.

Také vás může zajímat ...

To, že je výborným hercem, ví skoro každý. Ale co jeho osobní život? O tom v posledních letech nemluví, neboť své soukromí už od začátku svojí kariéry řádně chrání. To je také důvod, proč skoro vůbec nedává novinářům rozhovory.

Zajímavostí je i fakt, že je Petr Kostka dokonce příbuzensky spřízněn s rodem Hrušínských. Oba rody mají společného předka, kterým byl herec Hynek Mušek. Malý Kostka si s divadlem začal za 2. světové války díky své babičce, která byla členkou kočovné herecké společnosti.

Svou rodinou se nikdy moc nechlubil a nikdy do světa nevykřikoval, že se narodil do rozvětvené komediantské rodiny, v tom pravém slova smyslu. „Myslím si, tedy troufám si říct, dokonce jsem si jistý, že herec může být i člověk, jehož rodičům bylo herectví na hony vzdáleno,“ řekl s přesvědčením skvělý herec.

Radši pracoval, než studoval

Když se rozhodovalt, kam na střední školu, nevěděl. Nakonec tedy zakotvil na Vyšší hospodářské škole. Po maturitě se rozhodl, že zkusí štěstí a zúčastní se talentových zkoušek na DAMU. A měl velké štěstí, hned na první pokus byl přijat a v roce 1957 se oficiálně stal studentem pražské DAMU.

Po pár letech studia si uvědomil, že by chtěl začít už pracovat. Netrvalo dlouho a v roce 1960 podepsal s Otou Ornestem (†70), jenž byl ředitelem Městských divadel pražských, smlouvu na stálé angažmá.

A byl to pro něj rok plný šťastných událostí, narodila se mu totiž první dcera Helena, kterou měl s manželkou Ingrid Vavrouchovou. S herectvím začal poměrně brzy. Už ve druhém ročníku na DAMU na sebe upozornil snímkem Vyšší princip, kde hrál jednoho z popravených za stanného práva.

Skromný a hloubavý

Jeho herecká kariéra začala od té doby strmě stoupat vzhůru a v následujících desetiletích patřil k nejobsazovanějším a nejpopulárnějším českým hercům. Měl mimořádně široký herecký rejstřík, byl obsazován do nejrůznějších žánrů od psychologických dramat přes dobrodružné filmy až k ryzím komediím.

Ty měl také nejraději. Exceloval například ve dvojroli Zítra vstanu a opařím se čajem nebo jako zákeřný Carlos ve filmu Což takhle dát si špenát. Ačkoli byl Petr Kostka veleúspěšný, zůstával skromný a hloubavý. Práce s ním ale pro režiséry nebyla snadná. Je totiž velký perfekcionista a často jim do práce mluvil a připomínkoval ji.

Na fakultě se zamiloval

Z Městských divadel pražských přešel v roce 1974 do Národního divadla, kde hrál v řadě úžasných představení. V roce 1994 přestoupil do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes a nikdy ho nenapadlo, že by se svým milovaným divadlem skončil, přestože je mu přes osmdesát.

V roce 2003 se stal nositelem divadelní Ceny Thálie. Kostka ale zářil také v dabingu. Za namluvení detektiva Hercula Poirota ve stejnojmenném seriálu obdržel Cenu Františka Filipovského. Petr Kostka se už na divadelní fakultě zamiloval.

Nakonec se i vzali. Oženil se s Ingrid Vavrouchovou, se kterou měl dvě dcery, Helenu a Zuzanu (59). Moc dlouho jim ale láska nepřála a po několika letech se jim manželství rozpadlo. Dlouho ale sám nezůstal.

Postihla ho velká tragédie

Krátce po rozvodu padla Kostkovi do oka kolegyně z Městských divadel pražských Carmen Mayerová (75), která byla v té době také šťastně rozvedená a vychovávala sama dceru Kateřinu. Štěstí jim ale dlouho nezůstalo, neboť je brzy poznamenala velká tragédie.

Bývalá manželka Petra Kostky zemřela při těžké autonehodě a jeho dvě dcery přišly o svou milovanou matku. Kostka se k nešťastné události postavil čelem a vzal si holčičky do péče. Z Mayerové se ze dne na den tím pádem stala trojnásobná maminka a následně se ti dva vzali.

Krátce po jejich sňatku se jim v roce 1975 narodila dcera a skvělá herečka a moderátorka Tereza Kostková (44). Herec je své manželce dodnes vděčný. „V té době to byla moje největší opora. Jsem rád, že jsem ji potkal,“ prohlásil vděčně stále zamilovaný Kostka. Bůhví, jak by to dopadlo, kdyby mu Carmen s dcerami nepomohla.

Neměl to jednoduché

Výchova čtyř dcer byla pro herecký pár nelehkou zkouškou a soužití nebylo vždy jednoduché, obzvlášť v období dospívání Petrovy dcery Zuzany. „Zuzka měla vždycky raději kalhoty než sukně a trička,“ prozradila její matka s tím, že její orientaci neřešila.

Zuzana se sympatickým manželům přesto postarala o spoustu starostí. Nesouvisí to s její sexuální orientací, kterou chápaví rodiče akceptovali, bylo tu něco jiného k řešení. Její nezodpovědný přístup k životu. Zuzana totiž opustila svou přítelkyni Janu v době, kdy se léčila s rakovinou.

Dcera Zuzana ho potrápila

To ale není všechno. Dokonce ji měla přivést i do obrovských dluhů, přesto že věděla, jak na tom zdravotně je. Pořídily si společný pozemek, na nějž si musely půjčit. Zuzana si poté našla jinou partnerku a z nemocnice musel expřítelkyni své dcery odvážet sám Petr Kostka.

Dceřino chování neschvaloval, ale poté se smířil s tím, že je zkrátka taková. „Jednou odešla z domu. Tehdy jsem si uvědomila, že se Zuzana od sester liší,“ přiznala problém s dcerou. Vzájemné spory se naštěstí později vyjasnily a vše se nakonec v dobré obrátilo.

Kdo ho drží nad vodou?

Rodina Kostkových drží pospolu. Vždyť v době, kdy herečka porodila Terezu, vyslala svého bývalého manžela Maxmiliána Hornyše (†87) na dovolenou k moři společně se současným manželem Petrem a jejich třemi dcerami.

V této rodině bylo vždy živo, to ale Carmen nikdy nevadilo. Jestli něco dělá Petru Kostkovi a Carmen Mayerové skutečnou radost, tak to jsou jejich vnoučata a pocit, že mají velkou milující rodinu.

Celá početná rodina sedává u stolu

Však když se při svátečním obědě nebo večeři doma všichni sejdou u jednoho stolu, bývá jich prý i sedmnáct. Ovšem přesný počet strávníků se občas mění. „Záleží na tom, jak to u našich děvčat právě je,“ říká Carmen s úsměvem a dodává, že když se některá z dcer rozvede, počet stolovníků se na nějakou chvíli zmenší.

I tak ale celá rodina dodnes obdivuje obětavou Carmen za to, jak laskavě se o všechny stará i ve svém pokročilém věku. Dokonce je mimo výborné herečky také skvělá kuchařka, která umí uvařit několik jídel najednou, aby všichni byli spokojení.

Všechna vnoučátka prý milují její polévky a milovanému manželovi zase udělá tradiční krevety na španělský způsob tak, jak je dělala její maminka. Jak je vidět, Kostkovi zvládají vše. Dnes už Petr může jen doufat, že mu i nadále bude sloužit zdraví.

V roce 2014 zkolaboval. Před třemi lety ho hospitalizovali s bolestmi na hrudi. Momentálně je ale v pořádku a má se skvěle. Je úžasné, že i ve svém věku tento charismatický herec zvládá hrát divadlo a nedávno dotočil seriál Kukačky. Díky své pracovitosti se právem stal hereckou legendou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama