Annie Girardotová – Nemoc ji okradla o vzpomínky

Život Annie Girardot (†79) připomínal jízdu na divoké horské dráze. Chvíli si užívala obrovské přízně diváků a profesního vrcholu, aby záhy okusila hořkou pachuť neúspěchu, bolesti a zklamání. Nakonec ztratila to nejcennější – samu sebe!

Letos v únoru to bylo už šest let, co svět navždy opustila milovaná i nenáviděná hvězda francouzského filmu, Annie Suzanne Girardot. Osudnou se jí stala krutá nemoc, která ji připravila o veškeré vzpomínky a minulost. V jednom však byla Alzheimerova choroba, kterou herečka trpěla, milosrdná.

Na sklonku života byl na Annie totiž opravdu velmi smutný pohled, ona však přežívala ve sladké nevědomosti a svůj vážný stav si naštěstí neuvědomovala.

Tančila v kabaretu

Také vás může zajímat ...

Annie byla do jisté míry doslova úkazem. V showbyznysu se totiž většinou má za to, že by filmová hvězda měla být krásná a mladá. Pravdou je, že Annie bývala v mládí poměrně půvabná, ovšem její fyzické přednosti nikdy nebyly její výsadou co se hereckého projevu týče. Snad proto se ke svým úspěchům na poli filmu propracovávala pomalu a dlouho. Narodila se 25.

října roku 1931 ve městě zamilovaných, Paříži. Už pouhých čtyřech letech poznala jak krutý umí osud být, ztratila totiž milovaného tatínka. Následně se spolu s matkou a bratrem Jeanem odstěhovala do Normandie. Ačkoli ji to od malička táhlo k herectví, stala se zdravotní sestřičkou. Vzorem jí byla zřejmě maminka, která ve zdravotnictví pracovala jako porodní asistentka.

Tou se nakonec Annie stala také. Po svém pozdějším návratu do Paříže poslechla Annie hlas svého srdce a začala navštěvovat herecké kurzy. Zároveň v té době vystupovala ve známých pařížských kabaretech jako tanečnice. Prvním divadelním úspěchem byla role ve hře Psací stroj. Tehdy se psal rok 1956 a pozdější francouzská hvězda měla před sebou ještě hodně práce.

Tím se však zlomit nenechala.

Od mládí byla totiž silná a velmi průbojná.

lecba sokem s Alanem Delonem

Rozdělila je až smrt

Od konce 60. do počátku 80. let plnila Annie Girardot kina po celé Evropě rozmanitými rolemi. Odborníci se shodují v tom, že se žádné jiné francouzské herečce nepodařilo, aby více než 10 let hrála výhradně hlavní role. Skutečnou hvězdou filmu se Girardot stala až po čtyřicítce, čímž zbořila řadu hereckých mýtů.

Za vše mluví celá řada významných filmových cen a vysoké státní vyznamenání, které obdržela na sklonku života. Za svůj nebývalý úspěch vděčí italskému režisérovi Lucchinu Viscontimu (†69), který se nebál a svěřil Annie roli ve svém filmu Rocco a jeho bratři, kde si zahrála po boku Alaina Delona (81). Toto natáčení pro ni ale nebylo osudové jen co se týče kariérního postupu.

Během příprav filmu totiž herečka potkala svého prvního manžela, italského herce Renatu Salvatoriho (†54). Pár se v roce 1962 vzal a zhruba po roce se jim narodila dcera Giulia (53). Manželství se však po pár letech rozpadlo a každý si šel svou cestou. Partneři se však nikdy nerozvedli a jejich sňatek navždy ukončila až Renatova smrt v roce 1988.

Zemřel na cirhózu jater.

Koketovala s drogami

Zatímco 70. léta byla pro herečku doslova hvězdná a ona si užívala plnými doušky úspěchu, slávy a bohatství. Následující roky už tolik šťastné nebyly. Žena, která měla přízeň kritiků i úctu publika, najednou ztratila všechno, o co dlouhé roky tvrdě a neúnavně bojovala. V 80. letech se do života Annie Girardot připlazit jakýsi temný stín, který jí přinesl velkou osobní i tvůrčí krizi.

Spolu se svým tehdejším přítelem, scénáristou a režisérem Bobem Decoutem, si pronajala divadlo Casino de Paris. Ovšem vzhledem k tomu, že neměla mnoho zkušeností s vedením takového podniku a vlivem mnoha dalších okolností, milované divadlo zakrátko zkrachovalo. Girardot tak místo úspěchu divadla splácela ještě řadu let po jeho krachu obrovské dluhy.

V tu dobu se z milované francouzské hvězdy stala doslova štvaná zvěř a lidé se od ní začali odvracet. Významnou roli v jejím tehdejším nelichotivém obrazu měl zejména bulvární tisk, který neustále poukazoval nejen na její profesní neúspěchy, ale také na ty soukromé. Zejména pak na problémy jediné dcery Giulie, která měla koketovat s tvrdými drogami.

Konkrétně pak s kokainem, kterému měla následně propadnout i její matka.

Existují dokonce očitá svědectví některých českých novinářů, kteří s ní měli dělat rozhovor, že museli herečce sháněl po Praze na Václavském náměstí dávku kokainu, aby byla schopná vůbec pracovat.

Zapomněla na všechno

Annie se po bulvární masáži stáhla z veřejného života a napsala dvě knihy. Když se začala zase pomalu vracet, udeřila v roce 2000 krutá nemoc. Alzheimer diagnostikovaný až v roce 2003 přicházel pomalu, plíživě a bez povšimnutí.

Začalo to nevinně – nejprve začala herečka zapomínat texty, a to dokonce i ty, které léta znala, pak přestávala poznávat své okolí až dočista zapomněla na to, kým bývala a jaké úspěchy měla za sebou. „Maminka si jen velmi těžko vzpomínala, že byla filmovou hvězdou, celé dny proseděla v křesle, žila ve svém vlastním světě,“ uvedla před lety její dcera, která Annie Girardot později držela za ruku, když v pařížském sanatoriu umírala.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...