Antioxidanty jako elixír mládí

Volné radikály a oxidace – to jsou základní škůdci mladé a zdravé pleti. Kvůli nim vaše pleť vadne. Proto se do kosmetiky přidávají látky, které umějí volné radikály odbourávat – antioxidanty. Všechny antioxidanty ale necílí na stejné problémy.

Co je oxidační šok

Také vás může zajímat ...

Než začneme hovořit o antioxidantech, měly byste vědět, proč jsou tak důležité. Stárnutí buněk je proces naprosto přirozený. Mohou ho urychlovat nejrůznější faktory jako nesprávná životospráva, kouření, alkohol, nezdravé ovzduší, sluneční UV záření atd. Právě působením těchto vlivů se může urychlovat tzv. oxidační proces v buňkách.

Odborníci hovoří o oxidačním šoku, který je způsobený převahou volných radikálů nad antioxidanty.

Odborníci také potvrzují, že neplatí, že každý antioxidant umí odbourat beze zbytku každý volný radikál.

Jak je to v životě

Proto nestačí zaměřit se pouze na jeden, který do těla budete vpravovat. Tím nejznámějším je vitamin E. Ale například i při jeho blahodárném působení vzniká další volný radikál. Ten pak zase umí odbourat vitamin C. Použití obou je tedy nadmíru na místě. Některé antioxidanty pracují na bázi vody, jiné na bázi tuku.

Celý proces je zkrátka tak složitý, že ani není naším záměrem jej dopodrobna popisovat. Stačí si říci jediné pravidlo, kterým byste se měly řídit: čím více antioxidantů z různých zdrojů do organismu dostanete, tím větší šance na zpomalení stárnutí, respektive na podpoření správné a přirozené funkce pleti.

Kde hledat

Pokud se ptáte, kde antioxidanty hledat, máme pro vás odpověď: všude, kde to jde. Vše dokonale podpoří i kosmetické přípravky, masky či peelingy nebo zábaly, které si ideálně vyrobíte doma. Ty jsou antioxidantů doslova plné. Kromě vitaminu E nebo C byste se měli zaměřit třeba i na vitamin B3 (niacin).

Do těla můžete ovšem dostat i další zásadní látky jako beta-karoten nebo jiné karotenoidy, flavonoidy, stejně jako bílkoviny a prvky jako zinek či selen. Velkým pomocníkem a bojovníkem proti volným radikálům je koenzym Q10. Mnohdy ani nejsou antioxidanty přidané do kosmetických přípravků na etiketě.

Silným antioxidantem je například komplex látek, obsažených ve výtažcích z aloe vera v konopné kosmetice.

Když to budete mít na paměti, napříště už víte, co hledat.

Antioxidanty v potravinách

Důležitým zdrojem antioxidantů jsou samozřejmě potraviny, které dostáváme do našeho těla. Najdete je třeba v červených a fialových lesních plodech. Ty mají opravdu silné antioxidační schopnosti. Můžete si z nich udělat i speciální masku, nemusíte je pouze jíst. Skvělá je zklidňující maska z borůvek. Dalším skvělým zdrojem je červené víno. Máme na mysli jak to hroznové, tak to, které pijete.

Sáhnout můžete po třešních, kiwi nebo rajčatech. Bohaté na antioxidanty jsou rovněž citrusy. Ze zeleniny je skvělá červená řepa, kapusta nebo batáty. Pokud chcete dobře pečovat o svou pleť a zpomalit stárnoucí procesy uvnitř vašeho těla, určitě byste měli začít antioxidanty opravdu vnímat a přijímat je do svého těla.

Ono vám to později, a jen v dobrém slova smyslu, vrátí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...