Arnošt Pátek neměl před krutou smrtí ani na nájem!

Po většinu života byl zpěvák naprosto zdravý. Dvě nemoci pak udeřily najednou!

Měl určitě na víc, než mu okolnosti dovolily ukázat. O Arnoštu Pátkovi (†54) se říkalo, že je ve skutečnosti nadprůměrně talentovaným muzikantem. Dočkal se ale jenom krátké popularity a později krutého konce.

Jeho největším úspěchem bylo třinácté místo v anketě Zlatý slavík. Období slávy Arnošta Pátka (†54), tedy přesněji řečeno Arnošta Piaczeka, jak se doopravdy jmenoval, netrvalo dlouho. Přesto se stal jedním ze symbolů hudby osmdesátých let.

Také vás může zajímat ...

Sláva na pár let

Pokud se dnes lidé na Arnošta dívají jen prostřednictvím jeho několika slavných písniček – jako Sny o tygří lady nebo Poslední prázdniny – mohli by ho mít za průměrného muzikanta, který jel na tehdejší módní vlně.

Není to ale pravda. Arnoštovi nejbližší spolupracovníci o něm mluvili jako o geniálním hudebníkovi, který měl absolutní sluch a dokázal zahrát na většinu hudebních nástrojů. Udělal si k tomu i dobrou praktickou průpravu.

Už od svých šestnácti let hrál v různých kapelách na kytaru. Psal písničky pro slavnější zpěváky, například pro Václava Neckáře (76). Sólovému zpěvu se věnoval až od poloviny 80. let a v roce 1987 mu vyšlo album s názvem Dívka.

Prodalo se ho padesát tisíc kusů. Jakmile se ale dva roky nato změnil režim a s tím i hudební vkus mezi lidmi, mohl si Arnošt Pátek najednou připadat jako odstavený na vedlejší kolej. Pochopil, že se svými písničkami v nové době už neprorazí a obrátil svoji pozornost jiným směrem, než k hudbě.

Drsná diagnóza

Stejně jako mnohé ostatní hvězdy předchozího režimu začal Arnošt s podnikáním. Staral se o provoz několika vináren a restaurací. K písničkám už se vracel jenom tak, pro radost. Jeho jméno postupně upadalo v zapomnění, ale on si žil relativně klidným životem.

Jenže pak přišla krutá rána v podobě dvou vážných zdravotních problémů. Prvním z nich byla cukrovka, která ho nakonec zabila. Druhým pak zhoubný nádor. O obojím se dozvěděl v podstatě současně. Osm let měl zpěvák bulku v nose, která ho ale v ničem neomezovala.

Kamarád doktor mu doporučil, aby si ji nechal vyšetřit. Arnošt se dozvěděl, že jde jen o polyp, který se dá vyoperovat. Při předoperačním vyšetření se přišlo na to, že má cukrovku. Rakovinné bujení následovalo vzápětí.

Zpěvák přitom nikdy předtím nebyl nemocný, netrpěl ani na nachlazení. Jakmile se dozvěděl, že má v obličeji nádor, došlo mu, že jeho život se krátí. Situace se zhoršila poté, co se rakovina prostřednictvím metastáz rozšířila i do krku.

Museli mu vzít půlku obličeje!

Následovalo několik operací. Jedna z nich málem skončila Arnoštovým odchodem ze světa. Čtyři a půl minuty bojoval o život v klinické smrti. Na tuto situaci pak vzpomínal spíš jako na snadnou, protože do bezvědomí upadl ještě dříve, než se probral z narkózy.

„Byla to bezbolestná smrt a teď se jen bojím, že podruhé už to tak bezbolestné nebude,“ řekl, jako by si prorokoval svůj vlastní osud. Tvrdý boj se zákeřnou nemocí probíhal opravdu až na dřeň. Zpěvák trpěl velkými bolestmi a navíc mu museli lékaři vzít polovinu tváře, jedno oko, nos a půlku čelisti.

Možná by to v budoucnosti vyřešila plastická operace, ale smrt si přišla pro Arnošta dříve, než to mohl vůbec zkusit. Navíc se dostavily i vážné finanční problémy, které si zpěvák sám zavinil.

Nějakou dobu si neplatil ani zdravotní ani sociální pojištění a od státu proto dostával pouze minimální příspěvek 4200 korun. Za to by si býval nezaplatil ani nájem.

Nebýt pomoci svého bývalého kapelníka Petra Hanniga (74), tak by nešťastný a těžce nemocný Arnošt skončil někde na ulici. Po dvaceti letech od doby své největší slávy tak idol dívek pozdních osmdesátých let dožíval se zahaleným obličejem, s přítelkyní, která byla rovněž těžce nemocná a na pokraji sil.

Předčasná smrt tak pro něho byla v jistém slova smyslu vysvobozením.

Jeho mrtvé tělo našli až po několika dnech!

O jednom víkendu se Arnošt Pátek náhle záhadně odmlčel a nezvedal mobil ani svoji přítelkyni. Ta poprosila zpěvákovu sestru, aby ho navštívila. V bytě našla Arnošta mrtvého, zřejmě už několik dní. Tělo měl pokryté slupkami od pomerančů.

Nezemřel nakonec na rakovinu, se kterou bojoval, ale na těžký diabetický záchvat. Na poslední chvíli se zřejmě snažil zachránit tím, že by snědl něco sladkého, proto ty slupky. Jeho tělo bylo zpopelněno bez účasti rodiny, ta si pak jen vyzvedla urnu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...