Aťka Janoušková – zlý osud jí vzal otce i lásku

Dcera pražského klenotníka Rudolfa Janouška se odmala věnovala baletu a divadlu. Narodila se jako Vlasta Janoušková, byla dítětem z dobře situované středostavovské rodiny. Od osmi let navštěvovala taneční hodiny primabaleríny Národního divadla, kde pak také dostávala dětské role v baletu, opeře i činohře.

V roce 1942 musela zlatou kapličku opustit, a to nikoli kvůli menšímu vzrůstu, ten paradoxně nikomu nevadil. Do divadla přišlo anonymní udání, jehož pisatel se divil, jak je možné, že dcera Židovky vystupuje na první scéně. Následoval absolutní zákaz umělecké činnosti. Že dosáhne nezvykle malého vzrůstu, to bylo jasné už v době, kdy byla ještě dítě.

Také vás může zajímat ...

Ještě v předškolním věku ji zkoušeli doktoři léčit růstovým hormonem, díky němuž Vlastička neboli Aťka skutečně povyrostla, ale o pouhý jediný centimetr. Kupodivu tvrdila, že jí výška sto dvacet centimetrů ani tak nevadí, daleko větší trauma měla z toho, co se přihodilo rodičům. Židovskou matku odvleklo gestapo v roce 1943, otce zatkli též, ač Žid nebyl.

Aťka se domnívala, že se jim až příliš zalíbil jejich krásný, veliký byt v pražské Vodičkově ulici. Maminka se z Osvětimi vrátila, přežila pochod smrti z Ravensbrücku až do Prahy. Její kdysi sytě černé vlasy byly úplně bílé.

Otec zemřel v Dachau v březnu 1945, dva měsíce před příchodem Američanů.

Solitérů je málo

Dva roky před koncem války holčička tudíž jako by osiřela, nejdřív si ji vzala k sobě matčina sestra, o několik týdnů později se dívenka stěhovala k sestře otcově, která byla z pohledu rasy árijská. Ta na gestapu vymohla, že Aťce bylo dovoleno vstoupit do zapečetěného bytu a vzít si věci, které potřebovala po prázdninách do školy.

„Do smrti to nezapomenu: na jídelním stole pořád ještě stál nedojedený oběd, od kterého rodiče gestapo odvleklo,“ vzpomínala zpěvačka a herečka. Po válce absolvovala další léčení u zakladatele pražské endokrinologie, profesora Josefa Charváta. Dostávala injekce testosteronu, který obsahuje růstový hormon.

Existovalo tudíž riziko nadměrného ochlupení, a profesor říkával: „Sůvičko, ty fousy musíme ohlídat. “Díky němu se Aťce dostalo nějakých čtyř centimetrů navíc. A pak jí herecký kolega řekl: „Vykašli se na to. Zařiď si život podle toho, jaká jsi.

Normálů jsou na světě mraky, ale solitérů, těch je málo.“ Poslechla ho.

Jediná výhoda

Ale že by měl malý vzrůst nějaké výhody, to si majitelka výrazného hlasu nemyslela: „Musela jsem se smířit, že žádné Desdemony hrát nikdy nebudu a všechny figury budou víceméně jednostranné. Jediná výhoda spočívala v tom, že si mě publikum snáze zapamatovalo,“ poznamenala na toto téma. Ve třiadvaceti dostala stálé angažmá v Divade E. F.

Buriana, kde účinkovala po boku takových hvězd, jakými byli Vladimír Menšík (†58), Miloš Kopecký (†73), Vlastimil Brodský (†81) či Stella Zázvorková (†83). Později nastoupila do Orchestru Zdeňka Bartáka, v roce 1981 se vrátila do Národního divadla, a to stejnou rolí, byť v operním provedení, kterou kdysi v činohře kvůli vyhazovu už hrát nemohla.

Nelze opomenout její celoživotní veleúspěšnou práci v dabingu. Největšího věhlasu bezesporu dosáhla namluvením včelky Máji. Herečka, zpěvačka a dabérka si soukromí úzkostlivě střežila, nicméně loni to nevydržela a rozpovídala se, a to o své celoživotní lásce. Byla šťastná, že prožila vztah plný štěstí a porozumění. Draze však zaplatila.

Partnerství s muzikantem-kapelníkem skončilo tragicky.

Když jel s kapelou do Mongolska, cestou za místními kulturními památkami, sjel autobus z cesty a převrátil se.

Měla dobré srdce

Několik cestujících to nepřežilo, mezi nimi i ten, kterého Aťka Janoušková milovala. „Prostě jsou takové životní osudy. Ztratila jsem svou životní lásku,“ řekla nejmenší česká umělkyně. Peníze nehromadila. Vždycky je dávala na charitu. Dokonce i z důchodu přispívala na Kapku naděje.

Do posledních chvil jezdila na besedy do domovů pro seniory, ale nikdy si za to nic nevzala, chtěla jen zařídit dopravu. Ještě týden před smrtí sršela energií, žertovala s Janem Přeučilem (82) v Divadle U Valšů v pořadu Ebroviny. Pak se však přestala ozývat. Pokyn policii, aby otevřela byt, dala Aťčina jediná vzdálená příbuzná, dcera zesnulé nevlastní sestry, tedy nevlastní neteř.

Slavná dabérka v bytě ležela pravděpodobně několik dní.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...