Až poslední vztah Jany Brejchové se obešel bez dramat, hádek a nevěr!

Poté, co jí zemřelo první dítě, projevovala o další miminko až přehnanou péči!

Legendární kráska Jana Brejchová (78) se před kamerou objevila už ve třinácti letech. Úspěšně tím zahájila svoji dlouhou kariéru. Její soukromý život byl stejně bohatý jako herecká dráha.

Rodina, do které se Jana Brejchová narodila, se postupně hodně rozrostla. Budoucí hvězda přišla na svět jako druhá z celkem osmi dětí. Znamenalo to pro ni později mít tak trochu patronát nad mladšími sourozenci. V době, kdy nejstarší sestra už opustila domov a rodiče se rozcházeli, musela se o své bratry a sestry starat právě Jana.

Také vás může zajímat ...

Stávalo se prý, že otec ani matka se několik dnů doma vůbec neobjevili.

Bylo tedy na Janě, aby uklidila, uvařila a odvedla sourozence do školky nebo do družiny.

Manželé před kamerou i ve skutečnosti.

Po natáčení už neměla domov!

V roce 1953 přišli filmaři z Barrandova do jedné základní školy v pražských Kobylisích. Hledali dětské herce do filmu Olověný chléb o životě na pražské periférii za první republiky. Jejich pozornosti neunikla trochu zakřiknutá, ale zajímavá třináctiletá blonďatá slečna. Byla to právě Jana Brejchová, která tehdy získala svoji první filmovou roli.

Před kamerou rozhodně nezklamala, mezitím se ale musela rozhodovat o své další budoucnosti. Ze základní školy šla rovnou do zaměstnání. Ačkoliv neuměla psát na stroji, vzali jí jako písařku v podniku Laktos. Vydržela tam tři roky a mezitím už točila další filmy. Okolnosti jí donutily postavit se na vlastní nohy.

Když se totiž připravoval film Vlčí jáma, znamenalo to pracovat tři týdny mimo domov. Matka byla silně proti. Tak silně, že když ji Jana neuposlechla, už se neměla po natáčení kam vrátit. Dostala od bratra jen kufr se svými věcmi a neměla kam jít. Měla ale štěstí v neštěstí, protože jí zachránila jedna pomocná režisérka, a to nejen prakticky.

Našla Janě podnájem a dávala jí spoustu dobrých rad do života. Mimo jiné se starala, aby jí čím dál větší sláva nestoupla do hlavy.

A také aby si Jana zvykla, že k profesi herečky patří i nejrůznější pomluvy, kde s kým dotyčná spala nebo s kým chodí.

Ve Vyšším principu podala skvělý výkon!

Baletka na nádraží urychlila rozvod

Ačkoliv Jana měla vždy spíš plachou a stydlivou povahu, na jejích výkonech to nebylo nijak znát. Všimli si toho i za hranicemi a tak „česká Bardotka“ dostala role i v německých filmech. Mezitím nastaly změny i v jejím osobním životě. Prvním mužem po jejím boku byl budoucí slavný režisér Miloš Forman (86).

Když si ho v osmnácti letech brala, tak by ještě nikdo netipoval, že její o osm let starší partner jednou dobude Hollywood a získá Oscara. Mládí a nezkušenost ale udělaly s jejich vztahem své, tím spíš, že Miloš se ohlížel i po jiných ženách – přestože měl doma takovou krásku. Jana věděla, že její manžel má milenecký vztah s jistou baletkou z Laterny Magiky.

Ačkoliv jí sliboval, že ho to přejde, nevěřila mu. Miloš jel s divadlem Laterna Magika do Londýna a Jana na nádraží spatřila, že dotyčná baletka jede také. Zavolala do Anglie manželovi, že se chce rozvést a sama si rovněž začala jiný vztah natruc. Objektem jejího zájmu se stal německý herec Ulrich Thein (+64). Milošovi tvrdila, že je do zahraničního kolegy zamilovaná.

Za dva měsíce se vrátil z Londýna do Prahy a chtěl se usmířit. „Přesvědčoval mě, že mu to chci jen oplatit, a že Uliho nemiluji. Nedala jsem si říct.

Záhy jsem ale pochopila, že měl pravdu,“ konstatovala herečka smutně.

Jaromír byl prý despota.

Doktorce volala několikrát za den!

Románek s Ulrichem trval krátce, ale měl tragické následky. Jana otěhotněla, jenže dítě se narodilo mrtvé. Dalších devět let pak měla s početím problémy a brala to jako trest za své předchozí zkratovité jednání. Do života velké hvězdy vstoupil poté další slavný partner, herecký kolega Vlastimil Brodský (+81).

Ačkoliv se podle jejich známých k sobě nehodili, protože měli úplně rozdílné povahy, rozhodli se vstoupit do manželství. Rozhodně to byl netypický vztah. Zvláštnosti začaly už svatbou – brali se schválně v pátek třináctého ve třináct hodin. Janina sestra Hana (71) popisovala jejich společné soužití takto: „On měl svoji místnost, říkal tomu trucovna. Jana měla svůj pokoj.

Nikdy nespali spolu.“ Narodila se jim dcerka Tereza (49) a z Jany se stala nejprve přehnaně úzkostlivá matka. K holčičce se nikdo nesměl přiblížit, i Vlastimil musel nosit roušku. „Štípala jsem ji, jestli žije, ona pak plakala, že ji nenechám spát a já se zase bála, že jí něco strašně bolí,“ popisovala herečka.

Několikrát denně volala dětské lékařce, až to doktorka nevydržela a označila jí za blázna. Doporučila Janě, aby si našla paní na hlídání. Ta to zkoušela, ale s adeptkami nebyla spokojená a Terezka tak nakonec skončila u další Janiny sestry Blanky. Ta pracovala jako dětská zdravotní sestra. „Byla vdaná, měla dvě děti a tak jsem jí umluvila, aby si k sobě Terezku vzala,“ uvedla Jana. „U nás jí hlídat nemohla, bydleli jsme v půjčené dvougarsonce v hotelovém domě v Karlíně.“ Z extrémně starostlivé matky se tak najednou stala žena, která svoji dcerku vídala jednou za týden u nedělního oběda.„Bylo to kruté, přiznat si, že neumím zacházet se svojí dcerou, a přestože ji nade vše miluji, dopřeji ji prostředí, kde to umět budou,“ přiznala Jana.

První manžel Miloš Forman.

Neunesla jeho věčné komandování!

S Jaromírem Hanzlíkem (70) se do sebe zamilovali během natáčení muzikálu Noc na Karlštejně. Hrál tam i manžel Jany – Vlastimil byl nejen Jaromírův divadelní kolega, ale i kamarád. V následujících letech musel přihlížet, jak mu jeho ženu Hanzlík doslova krade před očima. Mylně se domníval, že to oba přejde. Nepřešlo a následoval rozvod.

Jaromíra si sice Jana nevzala, ale prožili spolu dlouhých třináct let. Krásná herečka si ale postupně uvědomovala, jak moc jí vadí partnerova příliš dominantní povaha. „Snažila jsem se, ale snažení nepatří do citové oblasti. Tam je snaha marná,“ prohlásila Jana.

Režisér Vladimír Drha (+73), se kterým natočila několik filmů, popisoval ve své knize, jak se choval Jaromír k Janě během hereckých zkoušek. Neustále jí peskoval: „Prosím tě, co to máš na sobě? Proč tak blbě stojíš? A neměla by ses u tohohle tvářit takhle, ale takhle.“ Bylo jasné, že ani tenhle vztah nebude trvat věčně. Janě došla trpělivost, když spolu s partnerem byli v Kanadě.

V Montrealu byla s Jaromírem na návštěvě u jeho kamaráda. V pokoji, kde je ubytovali, jednoho dne zjistila, že už dál partnerovu povahu snášet nemůže. Vztah, který se ocitl na mrtvém bodě, ukončila. Poslední láskou se pak stal další herecký kolega, Jiří Zahajský (+68). Prožili spolu klidných a spokojených manželských 12 let až do Jiřího smrti v roce 2007.

Nešlo přitom o nikoho nového v jejím životě, přáteli byli už od Janina mládí. Oba se narodili ve znamení Kozoroha, měli stejný vkus na knihy a filmy. Bezvadně si rozuměli a ve zralém věku k tomu náhle přeskočila i milostná jiskra. Jana sama to nedokázala pochopit: třicet let spolu chodili na kávu, mohli se sblížit už dávno, a pak to najednou přišlo zčistajasna.

Alespoň v posledním vztahu tedy nezažívala žádná dramata a vychutnala si klidné partnerství!

Dcera Tereza zdědila talent.

Jednou si zahrála i manželovu dceru!

Filmy někdy přinášejí zajímavé kombinace. Tak například v komedii Hodíme se k sobě, miláčku? hrála Jana Brejchová s Vlastimilem Brodským manžele, kteří procházejí krizí – a oni si ji prožívali i ve skutečnosti! V detektivce Smrt černého krále zase Jana hrála Vlastimilovu dceru, což při dvacetiletém věkovém rozdílu nebylo tak neobvyklé.

A jako profesionálové se oba herci zachovali při natáčení Arabely.

Tehdy už se Jana s Vlastimilem blížili k rozvodu, ale na jejich rolích královského páru to nebylo znát!

Tady jí byl Brodský otcem!

Z léčebny už se bohužel nedostane

Velká česká herečka tráví poslední desítky měsíců v léčebně pro dlouhodobě nemocné v pražském Motole. Pravidelně jí tam navštěvuje dcera Tereza. Stav Jany Brejchové není moc dobrý. „Je to neurologická záležitost, tedy úbytek šedé kůry mozkové,“ popisovala Tereza. „Jde o stav, který se nijak nezlepšuje, ale ani nijak výrazně nezhoršuje.

Jsou dny, kdy má světlejší chvilky, a pak ty, kdy je to jiné.“ Na veřejnosti se tak už Jana patrně nikdy neobjeví, ale její fanoušci a milovníci českých filmů na ni i tak stále vzpomínají!.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...