Barcelona, město s vůní moře

Barcelona vychytala z vývoje evropských měst to nejlepší. Bývala průmyslovou metropolí, dnes je městem krásy, památek a plážové pohody. Poskytuje vše k příjemnému životu a turisté se vracejí domů s otázkou: Proč to také u nás není tak pěkné, upravené a dobře vyřešené? Hlavní barcelonská třída La Rambla budí i přes den dojem, že místní žijí zábavou.

Luxusní hotel W ve tvaru plachty je na nábřeží už ikonickou záležitostí.

Najdete tu hlasitý ptačí trh a o blok dál Mercat de la Bocqueria, trh se vším možným. Když se vydáte směrem k moři, dojdete k vznešenému pomníku Kryštofa Kolumba. A hned vedle námořní muzeum s neskutečným množstvím exponátů: mapy, modely, malby, zbraně… Úplně jinou atmosféru nabídne blízká čtvrť Barri Gotic, středověké centrum staré Barcelony.

Také vás může zajímat ...

Je to bludiště kouzelných úzkých uliček, které vrhají příjemný stín. Ještě příjemnější je nepřeberná nabídka malých a prosperujících restaurací a kaváren.

Určitě si kupte v kornoutku zdejší mražený jogurt!

Všechny domy Antoniho Gaudího na první pohled zaujmou, i Casa Milà.

Užijí si tu všichni

Pomějí se tady milovníci památek, umění i nočního života. Kroky většiny turistů vedou právem nejprve k proslulé katedrále Sagrada Familia, vyprojektované geniálním architektem Antoni Gaudím. Že není excentrická stavba ani po 133 letech od zahájení dokončená, to není leností stavitelů, ale tím, že se staví pouze z dobrovolných darů – a ty přibývají po kapkách.

Chcete-li vidět Gaudího dokončené domy, zamiřte na třídu Passeig de Graciá, kde stojí řada jeho skvostných domů, Casa Milá, Casa Batlló… Největší barcelonskou katedrálou je ale gotická Santa Maria del Mar ze 14.

století, ohromná, božská, velebná, docela připomíná náš chrám svatého Víta.

Velkolepý chrám Santa Maria del Mar už je čistá gotika.

Co je Barceloneta?

A opět nemusíte jít kdovíjak daleko (ale vyplatí se popojet místním pěkným metrem), abyste se dostali na ulici Carrer de Moncada, kde ve třech krásných domech je Muzeu Picasso, zaměřené na jeho raná období, temné modré a optimističtější růžové. Schválně, kdo první najde strašidelný Portrét paní Canalsové?

Pak si můžete odpočinout na kopci Montjuic jihozápadně nad městem, protkaném cestami parků a přizdobeném stavbami olympijského areálu Anella Olímpika z roku 1992, ale většinu Čechů už to jistě táhne na místní pláže, té nejlepší říkají místní Barceloneta. Její jemný píseček ovšem není naplavený, po každé sezóně se znovu naváží.

Zato získala titul nejlepší městské pláže na světě!

I park Güell ozdobil Gaudí svými osobitými stavbičkami.

Další pláže v okolí

Ať už z Barcelony vyrazíte podél katalánského pobřeží na jih či na sever, na pěkné pláže narazíte všude, první i s resorty je hned u přilehlého barcelonského letiště. Severním směrem až k francouzské hranici je to jedna dlouhá pláž, pěkná zastávka je např. u přírodního parku Aiguamolls.

A každé městečko tu má svoji pěknou městskou plážičku, nejhezčí má asi Cadaques, nádherné středověké městečko, z jehož pláže vidíte první štíty Pyrenejí. Na jih od Barcelony je to podobné: pláže, kam se podíváte, ať už jde o známé letovisko Sitges, kamenitou Vallcarcu, Cunit, Callafel, Torradembarru, Vilanovu, Terragonu, Salou a mnohé další.

Vyplatí se ovšem být vybaven, ne všude jsou služby, restaurace, často jde o místa krásná, ale poněkud opuštěná.

Městské pláže však většinou nabízejí vše včetně sprchy zdarma!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...