Bavorsko: Veselá země za humny

Máte chuť v barevném podzimu na krásný výlet? A co takhle vyrazit na víkend k našim sousedům do Bavorska? Je libo navštívit krásné památky, úžasnou přírodu, velká jezera, lesy či si dopřát pohodu u dobrého jídla? Anebo všechno dohromady?

Už Mnichov zabere dost času. Historické náměstí Marienplatz s velkolepými budovami Staré a Nové radnice a blízkým gotickým kostelem svatého Petra tepe životem. O ulici dál najdete ohromnou gotickou katedrálu Frauenkirche se zelenými kupolemi na dvojici vysokánských věží. Hlavně je ale Mnichov snad největším sídlem muzeí a galerií! Těm nejvýznačnějším se říká pinakotéky.

Také vás může zajímat ...

Ohromné budovy s ohromnými sály Staré, Nové a Moderní pinakotéky vezmou dech rozsahem sbírek starých mistrů, klasiků 19. a 20. století i dnešního výtvarného umění. V centru na ostrově řeky Isar leží Německé muzeum, největší technické muzeum světa.

Najdete tu vše od dětských stavebnic po stíhačky!

Alpský Neuschwanstein, přezdívaný Labutí zámek, vystavěl v romantickém duchu chorý král Ludvík II.

Zámky šíleného krále

Na západním okraji Mnichova můžete navštívit půvabný zámeček Nymphenburg s krásným parkem, ale za nejkrásnějšími zámky Neuschwanstein a Hoheschwandgau musíme na jih, tam, kde se zdvihají první alpské štíty a leskne se hladina křišťálových jezer. Nechal je postavit král Ludvík II., milovník umění, a málem s nimi zruinoval v půli 19.

století bavorský státní rozpočet, než byl prohlášen za nesvéprávného a spáchal sebevraždu. Krása zámků a mnichovské opery ovšem přetrvala. Víte, že podle Neuschwansteinu navrhl Walt Disney zámek v Disneylandu?

Zámky, považte, nezavírají ani na zimu a kolem blízkých alpských jezer je výborná procházka, vzduch je superčistý.

Na okraji Mnichova leží uprostřed krásného parku barokní zámeček Nymphenburg.

A další zážitky?

Kousek na jih od Mnichova, v Gieselgesteigu, je filmové městečko Bavaria se stejnojmennými filmovými ateliéry, kde se může návštěvník podívat na natáčení, přijít na kloub filmovým profesím a zažít vzrušující zážitek ve 4D kině. Severovýchodně od Mnichova pak leží Erding Therme, největší evropský aquapark, nejen s tobogány, ale i s karibským světem a hlavně wellness lázněmi.

Dá se tu strávit několik dní a stále narazíte na nové atrakce! U Günzburgu na západě Bavorska potěší hlavně děti velký Legoland. U hranic s Rakouskem u Obersalzbergu můžete vyšplhat na Orlí hnízdo, horské sídlo Adolfa Hitlera. A cestou domů si projít Národní park Bavorský les.

Za ním už je Šumava.

Tradiční lidové oblečení si můžete koupit. Kožené šortky vydrží věčnost!

Kdo byl Ludvík II. Bavorský?

Historie už je taková, že víc než na normální panovníky se vzpomíná na korunované cvoky. K dobru ale musíme Ludvíkovi přiznat, že po něm Bavorsku zůstalo mnoho krásného. Nešťastný král byl psychicky nevyrovnaný homosexuál a bavor Post .

Po roce 1945 vedly v Norimberku vítězné mocnosti proces s válečnými zločinci. Dnes se sem jezdí spíš na vánoční trhy.

ští dvorští úředníci museli štědře platit za mlčení krasavcům, s nimiž se spustil. Zároveň byl král milovníkem opery, štědře podporoval skladatele Richarda Wagnera. Velkolepá Bavorská státní opera je jeho dílem a slavný wagnerovský festival v Bayreuthu by se bez Ludvíka také dnes nekonal. Právě v duchu romantických oper nechal postavit drahé alpské zámky Neuschwanstein a Hoheschwandgau.

Když to vypadalo, že maniakální král svoji zemi zcela zruinuje, nechala ho vláda prohlásit za nesvéprávného a internovat na zámku Berg u Starnbergského jezera.

Po dvou dnech se Ludvík vrhl do chladných vod a utopil i svého lékaře, který ho chtěl zachránit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...