Během klinické smrti prožíval Pavel Bobek neuvěřitelné sny!

V posledních letech života se známý zpěvák stáhl do ústraní a už jenom trpěl.

Patřil ke stálicím populární hudby. Svému zaměření na americké písně a country styl byl Pavel Bobek (+76) věrný celý život. Rozdával radost, ale jeho samotného potkalo i několik životních ran.

V roce 1929 koupil Pavlův otec vilu na pražském Břevnově. Tam budoucí legendární zpěvák vyrůstal a odtud pak celý život neodešel. Byl svému domu stejně věrný jako hudebnímu žánru, který si vybral. Protože vystudoval ČVUT a měl architektonické schopnosti, přetvořil si rodný dům podle svých představ, včetně krbu, který vždycky chtěl mít.

Králem v pohádce o Plaváčkovi.
Králem v pohádce o Plaváčkovi.

V mládí přicházel o blízké, ve stáří o kamarády

Po základní škole šel Pavel studovat gymnázium. Když byl ve třetím ročníku, tak se více než na školu musel soustředit na to, co se dělo doma. Onemocněl mu totiž mu jeden z nejbližších lidí, jeho táta. Objevili mu zhoubný nádor na mozku. Vypadalo to, že operace proběhla úspěšně, ale léčba se bohužel zkomplikovala. Za půl roku po operaci zemřel. Pavel tak maturoval s velkou bolestí v duši.

Také vás může zajímat ...

To ale nebyla poslední ztráta v jeho životě, i když ta následující nebyla tak konečná a tragická. Starší bratr, k němuž měl zpěvák hodně silný vztah, v polovině 60. let emigroval na Západ. Později ho mohl tajně navštěvovat, protože se o tom obecně moc nevědělo. Ve stáří pak přišel o dlouholeté kamarády: nejprve při potápění v moři tragicky zemřel Karel Zich (+55).

Krátce předtím spolu oba zpěváci chtěli společně nazpívat písničku. Tím větší šok byla kamarádova smrt pro Pavla.

A čtyři roky nato zemřel jeho dávný kamarád, architekt Jan Kaplický (+71), se kterým se znal už od studií.

Dovedl to rozpálit i v televizních estrádách!
Dovedl to rozpálit i v televizních estrádách!

Nejdřív si pořádně užíval

Ke zpěvu se dostal díky dvěma kamarádkám z vysoké školy. Ty ho přihlásily do jedné talentové soutěže. Zjistil, že ho to u mikrofonu vážně baví; navíc měl úspěch. Z dosud vzorného studenta se stal typický „zhýralý muzikant“, jak sám přiznal. Na to, než se usadí, si musel dlouho počkat, ženil se až po čtyřicítce. Do té doby si užíval přízeň žen i divoké veselí alkoholových večírků.

Nakonec našel tu pravou. „Teprve, když jsem potkal svou budoucí ženu, jsem pocítil, že bych s ní chtěl prožít celý život. Nechtěl jsem se ženit a rozvádět, ženit a rozvádět,“ vysvětloval. „Myslím si dokonce, že skutečnost, že jsem se ženil pozdě, jak říkáte, byla docela ku prospěchu. Svobody jsem si užil víc než dost, a tak nemám pocit, že bych v životě něco promeškal.

“ Ne že by před manželstvím nebyl hodně zamilovaný. Jednou dokonce hodně – doplatil ovšem na to, že se zatím nechtěl usadit. Kdyby býval změnil názor, mohl strávit život po boku krásné herečky Andrey Čunderlíkové (64).

Ta se na rozdíl od něho vdávat chtěla a tak si po roce vztahu vybrala jiného partnera.

Andrea Čunderlíková

Znovu se učil mluvit a zpívat!

V roce 2005 musel Pavel Bobek čelit nebezpečným zdravotním potížím. Praskl mu totiž vřed na dvanácterníku a málem to skončilo jeho smrtí. Prožil dva týdny v umělém spánku a po probuzení sám sebe nepoznával. Během kómatu došlo k poručení nervových zakončení v těle. Zpěvák si připadal jako poloviční člověk. Přesto mu tento kritický stav i něco dal.

„Neměl jsem v sobě v podstatě nic zdravého, vše za mě dělaly přístroje,“ vyprávěl. „Ale jinak to bylo velmi zajímavé, protože jsem prožíval velmi silné sny. Během čtrnácti dnů v umělém spánku jsem prožil takových věcí, že je to k nevíře.“ Ty sny si pak dlouho pamatoval. Když se probral, ocenil, že u nemocničního lůžka byla jeho manželka a hrála tam i jeho oblíbená hudba.

Tuhle zdravotní krizi nakonec překonal, i když následujících deset let už probíhalo ve znamení nemocí a bolestí. V jednom rozhovoru oblíbený zpěvák prohlásil: „Leccos jsem asi mohl dělat lépe, ale přesto si myslím, že jsem prožil život bohatý, plný neopakovatelných zážitků, vztahů, přátelství a šťastných náhod.“ A k tomu se dá dodat, že svými písničkami udělal radost opravdu hodně lidem!

Tahle cena mu po právu náležela!
Tahle cena mu po právu náležela!

„Zpívám jenom americké písně!“

Za minulého režimu museli mnozí zpěváci vykonat nějakou „úlitbu“ a zpívat třeba angažované písně. V 80. letech Pavla Bobka telefonicky zvali na festival sovětských písní, což se dalo těžko odmítnout. Do sluchátka tehdy řekl, že zpívá jenom písně americké. Na druhé straně se o tom pro jistotu ujišťovali, takže zopakoval, že ruské ne. „Ani bulharské, ani francouzské, jen americké,“ zdůraznil.

Dostalo se mu odpovědi: „Tak dobře, třeba někdy příště.“ Nikdy potom ho už ale s podobnou nabídkou neobtěžovali.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...