Belmondo málem zabil Jeanne Moreau jejího malého syna!

Když se otec dozvěděl, že studuje herectví, vyhodil jí z domu!

Byla asi nejslavnější francouzskou herečkou všech dob a jedním ze symbolů Francie. Jeanne Moreau (+89). Měla spoustu milenců a většina z nich byli slavní muži.

Otec Jeanne měl restauraci v Paříži na Montmartru, maminka byla Angličanka a tančila a zpívala v hudební revui. Svobodomyslná dívka měla nejprve celkem pohodové dětství v bohémské rodině, ale když jí bylo jedenáct, rodiče se rozvedli. Matka se vrátila do Anglie spolu s mladší sestrou Jeanne. Ta pomáhala otci s provozem restaurace a tajně snila o herectví.

Také vás může zajímat ...

Na konzervatoř nastoupila bez tatínkova vědomí a už během studia hrála v divadlech. Otec zjistil pravdu teprve tehdy, když Jeanne viděl na titulní straně novin, kde chválili její výkon v jedné divadelní hře a vyhodil jí z domu.

O čtyři roky později se ale usmířili a v posledním desetiletí tátova života se o něj Jeanne starala.

Díky filmu Milenci byla sex-symbol.

Vdávala se den před porodem!

Měla obrovský talent, takže se hned po studiu stala nejmladší členkou slavného divadla Comédie Française. Objevovala se i ve filmech, ale tehdy byly v kurzu jiné typy žen, než zdánlivě nevýrazná Jeanne. „Na začátku mé kariéry v roce 1949 neodpovídal můj zjev zdaleka tehdejším kritériím krásy a ženskosti,“ vzpomínala.

„Jeden režisér, který je dnes už mrtev, to ostatně vyjádřil, když o mně tenkrát řekl, že při svém zevnějšku můžu hrát divadlo, ale nikdy se neuplatním ve filmu. Strašně se mě to dotklo.“ Nenechala se tím vykolejit a rozhodla se, že ve filmu prorazí. To se jí koncem 50. let opravdu povedlo díky filmu Výtah na popraviště. A v 60.

letech se stala přímo ženským symbolem francouzské nové vlny. Hrála většinou osudové ženy a ani její osobní život se neodvíjel bez dramatických zvratů. Do prvního manželství vstoupila už v 22 letech s hercem a režisérem Jean-Louisem Richardem (+85). Svatbu stihla na poslední chvíli, druhý den po ní přivedla na svět syna.

Zanedlouho jí ale došlo, že nechce skončit jako žena v domácnosti a jakmile syn trochu povyrostl, vrátila se k hraní.

Od manžela odešla dva roky po svatbě, ale rozvodové papíry podepsala až o dalších třináct roků později.

Belmondo byl jejím přítelem.

Na skandály si nepotrpěla

O svého syna málem přišla při autonehodě, když mu bylo deset let. Pikantní je, že za volantem vozu, který jejího potomka srazil, byl další velikán francouzského filmu, Jean-Paul Belmondo (84). V té době už se kariéra Jeanne pořádně rozjela. Díky filmu Milenci, kde měla nahé scény, se stala i jedním z erotických symbolů Francie.

V jiných zemích snímek vyvolal skandál a v Americe ho dokonce označili za pornografii. Po boku Jeanne se na rozdíl od ostatních francouzských krásek příliš mužů nestřídalo. Jednou prohlásila: „Láska je jako polévka, první lžíce bývají příliš horké, poslední příliš studené.“ Zdá se, že ta její polévka chladla celkem pomalu.

Mezi její partnery patřili hollywoodský herec Lee Marvin (+63), jeden ze Sedmi statečných a později pak i americký režisér William Friedkin (82), který se stal v pořadí jejím třetím a posledním manželem. Před kamerou se Jeanne objevila ještě předloni, v 87 letech. Věk nikdy neřešila, na rozdíl od jiných žen.

„Když jen ustrašeně a lítostivě sledujete, jak vám naskakují roky, projeví se to na vaší tváři o to víc. Život přece nekončí ve třiceti. Věk je jen číslo, a koho zajímá nějaké číslo?“ prohlásila s přehledem. Ikonu francouzského filmu našla poslední letošní červencový den služebná v jejím bytě mrtvou.

Nesmrtelnost si ale získala už dávno.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...