Beraní jazýček na kašel a špatnou krev

Lidově se jitrocel nazýval také myší ocas, psí jazyk nebo král cest či celník. Roste u nás hojně v podstatě všude. I dnes patří mezi nejoblíbenější sirupy proti kašli.

Suší se rychle na slunci nebo při umělé teplotě do 40 ° C.Po raní rose a po dešti jitrocel nikdy nesklízíme. Jeho užití v lidovém léčitelství je široké.

Také vás může zajímat ...

Usnadňuje odkašlávání (jitrocelový sirup je obecně známý), upravuje stolici, užívá se při chronickém kataru průdušek, černém kašli, plicním astmatu, tuberkulóze plic, čistí krev, plíce a žaludek Pomáhá při zánětu ledvin a močového měchýře, je nepostradatelný pro lidi, kteří mají špatnou krev.Zevně se používá na špatně se hojící rány, vředy, a bodnutí od vos nebo včel.

Vně se nejčastěji užíval tak, že se čerstvě natrhané listy omyly a semlely na masovém mlýnku nebo válečkem na nudle se rozválely na kaši a přiložily na nemocné místo.

Užíval se i proti jedům

Většinou se běžně používal odvar. Jitrocel ale lze aplikovat dle lidové moudrosti velmi různorodě. Tradiční je zejména jitrocelový sirup. Omyté listy jitrocele prosypete cukrem a dáváte do sklenice dosti natlačeně.Po krátkém čase se začne u dna sklenice tvořit hustý sirup. Čaj z jitrocele je velmi vhodný pro pití mimo jídlo v průběhu dne a je vynikající také na klystýry, výplachy, kloktání.

Připraví se čtvrthodinovým spařením 30-50 g sušeného listu jitrocele v 1 – 1,5 l vody.Z tohoto čaje lze přidáním pětiny až třetiny objemu 80%ho lihu vyrobit pleťovou vodu na nečistou, citlivou či zanícenou pleť.

Výplach rány čerstvou šťávou z jitrocele se doporučuje i při kousnutí psem, jedovatým hadem nebo jiným zvířetem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...