Bez svých dvou Jirků nedokázala žít

Svého muže doslova vyrvala ze spárů armády. Na vojenské správě se místo něj hlásila do služby.

Obvykle v této rubrice používáme slovesa v množném čísle. Růžičkovi byli taky samozřejmě pár, ale šéf v něm byl vlastně jenom jeden. Paní Helena.

A tak se stalo, že zatímco o herci a režisérovi Jiřím Růžičkovi toho v oficiální literatuře mnoho nenajdete, život jeho manželky vážní životopisci i autoři bulvárních kauz zmapovali od první do poslední minuty.

Také vás může zajímat ...

Holka z Faustova domu

Vědělo se třeba, že se narodila ve slavném Faustově domě na Karlově náměstí v Praze. Že jen náhodou unikla smrti při velkém bombardování Prahy během 2. světové války. Že se ve čtyřech letech poprvé objevila ve filmu jako jedno z Kudrnových dětí v černobílé Babičce. Že odmalička chodila na balet a dotáhla to až na prkna Národního divadla.

Cigarety jí kupovali rodiče

A taky, že kouřila od dětských let. Vždycky upozorňovala, že to bylo se souhlasem rodičů, kteří ji dokonce zásobovali cigáry. Prý aby měli nad jejím kouřením přehled. Možná, že se díky tomu rychleji stala vůdčí postavou klučičí party. Jako neohrožená Amazonka pak své hochy vedla i do krvavých pouličních bitev.

Před zděšenou jeptiškou tančila kankán

Za zmínku jistě stojí i její vystoupení, které předvedla v rámci svého pobytu v církevní škole, kam ji rodiče poslali, aby se malinko zklidnila. Vyučující jeptiška málem padla do mdlob, když při příchodu do třídy zastihla Helenu ve chvíli, když spolužákům předváděla, jak se tančí kankán.

To, že si pro ni rodiče dvakrát museli zajet, když utekla k cirkusu, byla vlastně jen drobná prkotina.

Ani doktorka, ani herečka. Zubní laborantka

Když se přece jen vcelku úspěšně vylízala z puberty, nadešel čas najít si vhodnou školu. Sama pro sebe měla dvě vysněné možnosti volby. Buď se stane lékařkou, nebo herečkou. Nakonec vystudovala obor zubní laborantka. Na medicínu nemohla kvůli politickým škraloupům svého otce. Na DAMU ji naopak nepustili páni profesoři, kteří v ní neviděli patřičný potenciál.

Nahazoval slečnám texty

Přijímací zkoušky na slavnou hereckou vysokou školu ale nakonec byly pro Helenu osudové. Potkala na nich svého muže. Ten v rámci pohovorů zastupoval v komisi studenty a ještě k tomu „nahazoval“ texty při dialozích se slečnami, které na zkoušky dorazily. V případě Heleny i Jiřího to byla láska na první pohled.

I díky Bohdalce byli brzy tři

A ke všemu se do děje zapojila osvědčená dohazovačka a dlouholetá kamarádka Heleny Růžičkové Jiřina Bohdalová. Když zjistila, jak to mezi těma dvěma zajiskřilo, oficiálně je seznámila. Od té chvíle až do smrti Jiřího Růžičky staršího tvořili nerozlučný pár. A po narození malého Jirky (1956–1999) dokonce trojku, která bez sebe nedala ani ránu.

Žádám vás, abyste mě odvedli!

Právě v tu chvíli ale hrozilo čerstvě založené rodině nebezpečí. Jiřímu totiž přišel povolávací rozkaz. Akční Helena ovšem vzala papír i osud rodiny do své ruky a vyrazila na příslušnou vojenskou službu. Tam oznámila, že se hlásí do služby místo svého muže, který se právě stal otcem a tudíž i živitelem rodiny. A pokud soudruzi generálové potřebují zapsat kohosi do svých tabulek, ať je to ona.

Divíte se, že si generálové raději dali čelem vzad!?

Sprostá slova používala jen v sebeobraně

Od té doby se tradovalo, že ta mladá Růžičková má pořádně prořízlou pusu. Že pro nějaké ostřejší slovo není zvyklá chodit daleko. Snad tohle jediné ji dokázalo dohnat skoro k slzám. Vždycky zdůrazňovala, že vulgární výrazy má zastrčené až úplně vzadu ve svém slovníku. A že je používá jen v sebeobraně.

„Je to lepší, než kdybych začala brečet,“ říkávala.

Osvětlovačkou v Příbrami

Jak se stalo, že se Helena Růžičková nakonec dostala ke hraní? Docela jednoduše. Když jako řádně vychovaná manželka doprovázela svého chotě na jeho prvních hereckých štacích. Na jedné z nich, v Příbrami, se dokonce přihlásila do výběrového řízení na místo osvětlovače.

Kritička slezla dolů a už tam zůstala

Protože byla jediná, bez váhání ji vzali. To ještě netušili, že se během zkoušek bude odkudsi seshora ozývat ne vždy lichotivý komentář. Když místním hercům jednoho dne došly nervy, zařvali tam nahoru, jestli by jim to laskavě nechtěla jít dolů předvést sama. Chtěla. Předvedla. A už tam dole navždy zůstala.

Synovi hodila záchranné lano

Rodina byla pro ni do konce života to hlavní. Když zjistila, že se synovi Jiřímu v herectví nedaří tak, jak si představovali, postarala se i o jeho živobytí. Vymyslela rodinnou estrádu, s níž několik let úspěšně jezdili po republice a bavili svým neopakovatelným způsobem lidi. Sem tam ho prosadila i do menších rolí ve filmech, v nichž účinkovala.

Po smrti manžela už neměla sílu bojovat s rakovinou

Jenže byl to právě syn Jiří, který rodinnou partu jako první navždy opustil. Důvodem smrti mladíka, který vlastně celý život marně bojoval s nadměrnou otylostí, bylo celkové vyčerpání organismu. Když o čtyři roky později Jiří Růžička starší nepřežil svůj čtvrtý infarkt, vzdala svůj téměř dvouletý boj s rakovinou i Helena Růžičková.

Život bez dvou nejdůležitějších mužů svého života si prostě neuměla představit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...