Běžkařské ráje našich hor

Pohyb na čerstvém vzduchu pohádkově bílou, zasněženou krajinou milují Češi všech věkových skupin. Na našich horách najdete mnoho běžeckých tras pro zdatné vytrvalce i začátečníky.

Také vás může zajímat ...

Krkonoše

Zimní ráj na zemi

Jsou naším nejvyšším pohořím a proto se v souvislosti se zimním sportem a Krkonošemi většinou mluví o sjezdovkách.Ani běžky však tady nezůstávají pozadu. I běžkaři zde najdou svůj ráj na zemi. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále, která vede od Harrachova po Žacléř, tedy neuvěřitelných 90 km.Jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a prolínají se.

Krkonošská magistrála je jejich páteří a je svým způsobem evropským unikátem, protože v ní mají vyznavači bílé stopy k dispozici 550 kilometrů upravovaných drah. Specialitou magistrály je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty jsou značeny červenými symboly, které ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.

Chalupa na rozcestí (známá také jako „Bufet na rozcestí“), kde se dobře občerstvíte, leží na křižovatce tří nejfrekventovanějších cest.

Krušné hory

Pro drsné a otužilé

Krušné hory svým tvarem připomínají náhorní plošinu, proto jsou pro tento sport jako dělané. Stovky běžkařských tras se zde v sezóně rok co rok zaplní turisty, kteří si užívají aktivní pohyb, čerstvý vzduch a nádherné výhledy.

Terén není příliš členitý a když zvolíte kratší trasu, můžete se na výlet na běžkách vydat s celou rodinou.Milovníkům dobrodružství na dlouhých trasách komplikují život pouze studené větry, kvůli kterým je třeba počítat s náledím. Na druhou stranu i taková drsná romantika má něco do sebe.

Nejdelší trasa, spojující všechny nejvyšší krušnohorské vrcholky včetně Klínovce, se jmenuje Kruškohorská magistrála.Sníh je zde pravidelně upravován do široké stopy, a tak je cesta vhodná jak pro klasické běžkování, tak i takzvané bruslení.

Po cestě budete míjet několik obcí s možností ubytování a lákavého občerstvení.

Šumava

Projekt Bílá stopa

Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem také velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy.Díky projektu Bílá stopa vás tu čeká hustá síť udržovaných běžeckých tratí, které spojují celou Šumavu. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec nejsou náročné.

Vydat se po nich mohou i ti, kteří nejsou zdatnými lyžaři nebo jsou dokonce začátečníci.Zimní krajina je tu nádherná. Nezapomeňte ale, že pro obyvatele lesa je to období strádání. Proto na běžkařských drahách dbejte na dodržování klidu v lesích, který odpočívá a každé zvířátko v něm šetří své sily.

Neopouštějte tedy zbytečně značené trasy, ať nevyrušujete divoká zvířata.

Jeseníky

Zkuste střechu Moravy

Tyto naše druhé nejvyšší hory jsou označovány také jako střecha Moravy a patří mezi nejkrásnější a nejčistější hory u nás.Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se v nich drží sníh dlouho do jara a zpravidla se zde zimní sporty provozují nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství upravovaných lyžařských stop, a to množství se každým rokem stále zvyšuje.

Milovníci bílé stopy ocení především kouzelné trasy po dlouhých odkrytých hřebenech s úžasnými výhledy. Pokud nenastoupíte na trasu z Červenohorského sedla nebo od Ovčárny, budete muset absolvovat dost náročný výstup.Proto nespoutanou zimní krásu Jeseníků a rozsáhlou síť udržovaných tras, které vedou snad po všech možných lesních cestách, nejvíce ocení zdatnější běžkaři.

Orlické hory

Skvělé pro samotáře

Je to zatím neobjevený lyžařský ráj, bude to tedy ta správná volba pro ty, kdo cestují rádi liduprázdnou přírodou.Orlické hory nabízí zajímavé trasy jak pro běžkaře začátečníky, tak pro zkušené lyžaře i sportovce. Výlety lze naplánovat tak, aby kombinovaly sportovní výkony s prohlídkou zajímavých míst hor a jejich podhůří.Klenotem všech tras je třicetikilometrová Jiráskova hřebenová.

Za slunečného počasí tu na vás čekají výhledy do české kotliny, na sousední hraniční hory a do polského Kladska. Na své si přijdou milovníci romantických výletů, kteří se mohou vypravit ze Šerlichu přes prales Bukačka na Vrchmezí.A nejnáročnější běžkaři nejspíš zvolí trasu přes nejvyšší vrchol Velkou Deštnou na tradiční Pěticestí.

Z Pěticestí se vyplatí zajet se podívat na nedalekou Kunštátskou kapli.

Omrzlá a obalená sněhem vypadá jako z jiného světa.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...