Bitvu, která se zdála být už vítěznou, musí Anna K vybojovat znovu!

Ačkoliv jí pronásleduje nepřízeň osudu, je příkladem svojí statečností!

Zpěvačka Anna K (52) si v životě vytrpěla víc než ostatní. Předčasně jí opustilo hodně blízkých lidí. Letos se jí vrátila zákeřná nemoc, ale ona znovu dokazuje, že je statečnou bojovnicí.

Jako rodačka z Vrchlabí a dívka, která první roky dětství trávila ve Špindlerově Mlýně, měla před sebou zpěvačka Anna K úplně jinou kariéru, než nakonec udělala. Byla totiž hodně dobrá v lyžování, jenže když se rodiče rozvedli, přestěhovala se s maminkou do Prahy. Ocitla se tak mimo centrum zimních sportů, zato v centru kulturním.

Tomáši Varteckém našla životní oporu.

Maminka odešla příliš brzy

Tehdy se ještě jmenovala Lucianna Krecarová. Nezvyklé křestní jméno byl nápad její babičky. Kariéra zpěvačky pak zase nápad jejího tatínka, který jí v osmi letech přivedl na konkurz do legendárního divadla Semafor. Roli v představení Kytice dostala a slavné pražské scéně zůstala věrná dalších dvacet let. Po základní škole šla na konzervatoř.

Také vás může zajímat ...

Ve složitém období dospívání jí postihla první z mnoha ztrát, kterým musela v životě čelit. Zemřela jí maminka. Bylo jí teprve 44 let. Prohrála boj s rakovinou prsu, tedy s nemocí, která o mnoho let později ohrozila – a stále ohrožuje – i samotnou zpěvačku. V době, kdy se to stalo, měla před sebou maturitu, ale kvůli problémům ve škole si musela některé ročníky zopakovat.

Mamince milosrdně zalhala, že už maturitu má. Se ztrátou milované bytosti se vyrovnávala hodně těžce. Měla velké problémy se spánkem. „Zametlo to se mnou tak, že jsem se léta pořád budila,“ popisovala a dodala: „Mám to asi i v genech, po babičce, která byla čtyřicet let na Rohypnolu. Byla to žena narušená válkou, nálety a všelijakými průšvihy. Rodiče měla v koncentráku.

Pak jí zemřela jediná dcera, moje maminka.“

Anna K se svým tanečníkem ze Star Dance.

S vážnou nemocí se svěřila veřejnosti

Po smrti maminky se Anna odstěhovala ke svému tehdejšímu příteli, protože si nerozuměla s otčímem. Pocit, že má znovu kompletní rodinu, se jí ale vrátil až tehdy, když poznala svého životního partnera Tomáše Varteckého (47). Museli se přitom spolu potkávat už jako děti, ale tehdy o sobě nevěděli.

„Lyžovali jsme roky na stejné sjezdovce, kde jsme se na sto procent museli potkávat třeba každý den,“ líčila. „Museli jsme spolu i třeba jet na stejné kotvě. Ve Špindlerově mlýně zkrátka nešlo lyžovat jinde, takže jsme se prostě nemohli minout. Jen já byla místní a Tomáš tam jezdil na víkendy a prázdniny.“ S Tomášem chtěla mít zpěvačka dítě, ale nedařilo se jí přijít do jiného stavu.

Využila tedy možnost hormonální léčby. Ta nejspíš ale stála za jejím pozdějším onemocněním. Miminka se Anna K nedočkala, místo toho byla tvrdě postavena před stejnou diagnózu jako předtím její máma: rakovina prsu.

Byl to šok pro ni i pro jejího partnera, ale oba se kruté pravdě statečně postavili.

Pes Toník jí přinesl radost, ale také obavy o jeho zdraví.

Dnes Anna ví, že tehdy udělala chybu, protože bouli na prsu považovala dlouho nejprve za pouhý zánět. Až lékařka jí poslala na ultrazvuk a tam vyšla pravda najevo. Protože odmítla podléhat sebelítosti a nechtěla ani slyšet soucitná slova ze svého okolí, myslela si Anna nejprve, že před svým okolím a svým publikem rakovinu utají. Pak se ale rozhodla, že se naopak všem otevřeně svěří.

Musela podstoupit všechny ty nepříjemné procedury, jako chemoterapie a ozařování. Nádor se jí postupně podařilo porážet a po roce výsledky ukázaly, že bitva je vyhraná. Během léčby dál vystupovala, i když jí to stálo hodně fyzických sil. V jednom rozhovoru vzpomínala, jak po chemoterapii a ozařování jela na hudební festival. To už neměla vlasy.

Na pódium přišla s čepicí a šátkem, ale velké horko jí přimělo, aby obojí sundala. „Nebylo to gesto, kterým bych chtěla někoho dojímat, pot ze mě lil a já nechtěla vlastně už nikomu okolo lhát a předstírat, že jsem zdravá jako řípa. Chtěla jsem se uvolnit, podělit a načerpat z lidí sílu. Vteřinu bylo úplné ticho a pak se ozval obrovský kotel.

Tam jsem pochopila, že dělám dobře, když si chodím mezi lidi a přijímám si od nich jejich energii.“

Budoucí hvězda hitparád.

Umírali další blízcí lidé!

S brutální diagnózou a jejími následky přitom bojovali i další lidé kolem Anny. Na rakovinu prsu zemřela i její manažerka a poté svět opustila i její velká kamarádka. K velkým životním ztrátám počítá Anna K i smrt maminky svého životního partnera. Považovala jí za svoji druhou mámu, celou tu dobu, co byli s Tomášem spolu. „Bylo jí jednasedmdesát, ale pořád to byla holka, tak mladistvá.

Rády jsme spolu chodily na kafíčko, povídaly si, ona byla strašně kulturní člověk, díky ní jsem se aspoň občas dostala na nějakou výstavu nebo do divadla. Byla prostě báječná. Z ničeho nic mi třeba zavolala: Hádej, kde jsem? A ukázalo se, že se sama vypravila na Sněžku.“ V poslední fázi jejího života jí Anna K zařizovala všechny doktory nebo převozy do nemocnice.

Z hospicu si pak Tomášovu maminku s přítelem vzali k sobě na poslední měsíc. „Ten čas jsme si s ní moc užili, i když jsme věděli, že konec může přijít každou minutu,“ konstatovala zpěvačka. Půl roku nato odešel z tohoto světa i její tatínek. Také s ním byla denně až do konce. Stále se jí po něm stýská a nikdy se na tom nic nezmění. Připadá si bez něho jako ztracená.

„Chybí mi jeho vtip, jeho hlas a najednou se jakoby nemám o koho starat. Každou chvíli mu chci zatelefonovat, volávala jsem mu téměř denně, často z auta,“ posteskla si Anna.

Smrt zkrátka obchází populární zpěvačku celý život a do jejího srdce už přinesla tolik zármutku, že by to méně odolný člověk asi nevydržel.

Ze svého publika čerpá energii.

Naštěstí přišla včas

Letos na jaře se Anna K dozvěděla šokující zprávu. Bitvu s rakovinou prsu bude muset svést znovu. Byla na preventivní prohlídce a lékaři zjistili, že má v těle další agresívní nádor. Pokud by přišla o něco déle, její vyhlídky na uzdravení by se rázně snížily. Takhle má velkou šanci na uzdravení. „Jsem na světě asi proto, abych stále překonávala překážky.

Už jsem sice vytrénovaná, ale teď musím zase nabrat trochu sílu a vyrazit do boje a postarat se chvíli sama o sebe,“ prohlásila poté, co bylo jasné, že bude muset podstoupit další chemoterapie.

Slova, která vzkázala svým fanouškům a vůbec všem lidem, by se dala tesat do kamene: „Chci všem okolo, mým kamarádům, rodině, věrným fanouškům a hlavně ostatním ženám ukázat, že Anna K je velká bojovnice a chci být vzorem pro mnohé lidi s podobným onemocněním. Nikdy se nevzdávat, to se jednoznačně vyplácí. Postavit se té situaci čelem a makat ze všech sil a vyhrát!

Sebelítost je zničující a kolem je tolik tragédií a daleko horších příběhů lidí, takže tohle je vlastně proti některým událostem, které se dějí ostatním, jen malá věc.“ Anna K. původně nechtěla rušit svůj koncertní program, ale zdravotní stav jí nedovolil ho naplnit. Jedinou výjimkou bylo vystoupení pro nevidomé.

„Sama jsem si prožila hodně těžké chvíle a dokážu se vcítit do lidí, kteří to nemají v životě jednoduché. Když moje účast alespoň trošku pomůže a vybere se finanční obnos na zlepšení jejich životních podmínek, pak vůbec není co řešit.“ Držme odvážné zpěvačce palce, protože lidé jako je ona by tu na světě měli být co nejdéle!

V roce 1985 si zahrála v kriminálním filmu jménem Zásah.

Po koncertu omdlela a padla u auta přímo na obličej!

Fyzické vyčerpání zavinilo po jednom koncertu nepříjemně vypadající úraz – Anna tehdy upadla tak, že si zranila obličej a přišla o větší část obočí. Na průběh si nepamatuje, u odjezdu se sesunula u auta. Kromě tržných ran měla i těžký otřes mozku. Probrala se až v jihlavské nemocnici a byl to pro ní šok. „Strávila jsem tam tři dny,“ popisovala.

„Dalších šest týdnů jsem musela zůstat doma v klidu a nesměla na slunce.

Což byl v době letních festivalů a při počasí čtyřicet ve stínu celkem nesnadný úkol.“

Anděl s Andělem, čili zpěvačka s prestižní cenou.

Zpívala lidem i v těžkých osobních chvílích!

Populární zpěvačka v sobě vždy našla vnitřní sílu k tomu, aby v kritických chvílích svého života nerušila koncerty, i když dnes ví, že to možná měla udělat. „Pamatuji si naprosto přesně okamžik, jak jsem zpívala písničku Večírek za koncem a pomyslela jsem si, že teď se složím,“ uvedla.

„Bylo to dva dny po tom, co mi odešel táta, a já zpívala, že „víno se dopíjí, stopy se neskryjou, tak kam ty lidi jdou?“ To, že jsem ji dozpívala, považuji za svůj největší životní výkon.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...