Blažena Holišová, hvězda Slavností sněženek o svém umírání už ani nevěděla!

Rok před smrtí si zkomplikovala chatrné zdraví ještě zlomeninou obratle.

Dobu své největší slávy si prožila Blažena Holišová (+80) v 70. a 80. letech, kdy se objevila v řadě dodnes populárních filmů, ve kterých si ji i nadále připomínáme.

Spousta umělců měla cestičku ke kariéře jednodušší než Blažena Holišová. Buď byli příslušníky starých hereckých rodů a jen navázali na rodinné tradice nebo pocházeli alespoň ze střední třídy. Blažena měla rolnický původ, což se jí ale na druhou hodilo v té správné době.

Také vás může zajímat ...

Začínala jako švadlena

Po základní škole se šla budoucí herečka vyučit švadlenou. Dlouho také v tomto oboru pracovala, nejprve v Prostějově, později v Brně. Stále ale měla svůj sen o divadle a tak šla na takzvanou dělnickou přípravku, což byl oficiálně Státní kurs pro přípravu pracujících na vysoké školy.

Právě díky svému, tehdy „správnému“ původu měla pak větší šance dostat se na studia herectví, konkrétně na brněnskou JAMU. V moravské metropoli pak také začínala se svojí kariérou. Talentovaná herečka ale v Brně dlouho nezůstala. Po čtyřech letech si to zamířila na tu nejprestižnější scénu: do pražského Národního divadla.

Ačkoliv jí v době příchodu do Zlaté kapličky bylo teprve třicet, dostávala už spíše role rázovitých žen z lidu nebo energických matek.

Na to ostatně později navázala i ve svých nejslavnějších filmových rolích.

Ženu z lidu nikdy nemusela vlastně ani hrát.
Ženu z lidu nikdy nemusela vlastně ani hrát.

Její hlášky z filmu zlidověly!

Blaženě Holišové to náramně sedlo vedle dvou herců: Vladimíra Menšíka (+58) a Rudolfa Hrušínského (+73). Menšíkovi zahrála partnerku čtyřikrát, Hrušínskému pětkrát. Určitě si vybavíte například ženu Vladimíra Menšíka – a maminku Libuše Šafránkové (63) – z dvojice komedií Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze.

Tu nejslavnější roli si ale vystřihla po boku Rudolfa Hrušínského ve Slavnostech sněženek. Její dvě hlášky zlidověly a jsou dodnes populární. Ta první zněla: „To bude zase v alejích nablito.“ Druhou větu pak pronesla, když s ní vyjel Rudolf Hrušínský motorovou károu za vesnici po okresní silnici.

Ta zněla: „To je dost, žes nás taky jednou vyvez, žes udělal něco pro rodinu!“ Další dvojici pak se slavným hercem hrála ve třetím díle básnické série, Jak básníkům chutná život.

Tam, jak si jistě pamatujete, hrál Rudolf svérázného malíře a společně s Blaženou byli rodiči další velké lásky Štěpána Šafránka, Píšťalky.

Hana svoji macechu nikdy nepoznala.
Hana svoji macechu nikdy nepoznala.

Návštěvy už nepřijímala

Vždy dokázala hrát civilně, nikdy se nemusela nutit do nějaké pózy. Po roce 1990 ale už hrála poměrně málo. Naposledy se objevila v televizní pohádce Zkřížené meče. Dostala ještě nabídku zahrát si v komedii Kameňák, tu už ale musela kvůli zdravotním problémům odmítnout. Začala se stranit lidí.

Onemocněla Parkinsonovou chorobou, měla problémy s klouby a s koleny, byla jí voperována endoprotéza. Asi rok před smrtí si ještě navíc zlomila i čtvrtý obratel – zakopla o šňůru, když žehlila. Novinářům jen sdělila, jaká je to šílená bolest. Předtím, než zemřela, informoval média její syn: „Maminka už není ve stavu, kdy je schopná příliš rozlišovat realitu.

Už se o nic nezajímá a už nevzpomíná. Je těžce nemocná a už jen leží.“ Nepřijímala žádné návštěvy, kromě syna. Na filmy ani herecké kolegy už si nevzpomínala. Mnozí vlastně ani netušili, že je ještě naživu. Představitelka rázných manželek zemřela v dubnu před šesti lety. Jméno Holišová ale dál na herecké scéně slýcháme. Ptáte se, jestli je to náhoda? Není.

Otec současné hvězdy Hany Holišové (36) byl totiž prvním manželem Blaženy Holišové. Osobně se ale bohužel Hana se svojí „macechou“ už setkat nestihla a mrzí jí, že jí nikdy nepoznala.

Může si ji ale společně s diváky připomínat v jejích slavných rolích!

Bláha dal přednost své "kamarádce" Budínové.
Bláha dal přednost své „kamarádce“ Budínové.

Bláha zatoužil po jiné!

V komedii Můj brácha má prima bráchu měla původně Blažena Holišová hrát ženu Josefa Bláhy (+70). Ten se ale – jako vyhlášený milovník žen – neustále točil kolem Slávky Budínové (+78), plánované do role manželky Vladimíra Menšíka. Josef se Slávkou se velmi dobře znali, narodili se ve stejném roce a byli si sympatičtí, zkrátka mezi nimi panoval ten pravý „manželský“ soulad.

Proto toho režisér využil a role na poslední chvíli prohodil.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...