Bláznivá svatba, bláznivá láska: Stella Zázvorková a Miloš Kopecký

Prý si byli pořád nablízku, a tak spolu začali chodit. Ale jak už to tak v životě chodí, Stella přišla do jiného stavu, a tak se konala svatba. Nevěstu tenkrát vezl ženich k oltáři na invalidním vozíčku, ač byla úplně zdravá – šlo jen o recesi. Jenže byli velmi mladí a při temperamentu, který oba měli, na manželství nebyl ani jeden připravený.

Stella Zázvorková a Miloš Kopecký pocházeli z noblesních pražských rodin, nicméně o šťastném dětství se rozhodně nedá mluvit ani u jednoho z nich. Rodina úspěšného architekta Jana Zázvorky žila v prostorném domě na Letné, s nádherným výhledem na Hradčany.

Také vás může zajímat ...

Zatímco s otcem si holčička rozuměla, na matku později vzpomínala jako na chladnou, nepříliš citlivou ženu, která dceři vyčítala, že není zdaleka tak krásná jako ona. Poukazovala na to, že je Stella menší a korpulentnější postavy, jako by to snad dívenka nějak zavinila.

„Ani stín mé krásy nejsi!“ říkávala jí. Její krása a noblesa studily – vzpomínala herečka. Manželství skomíralo, a tak se chladná matka mstila na Stelle. Rodiče se záhy pro rozdílnost povah rozvedli a dceřiny neshody s matkou vedly až k tomu, že dívka v patnácti letech utekla z domova.

Psychicky na tom kvůli rodinným rozepřím nebyla dobře, tudíž se špatně připravila na zkoušky a na konzervatoř se nedostala, dokonce dvakrát. Díky otci zakotvila na anglické internátní škole a vrhla se na studium jazyků, a tak si dokázala přečíst v originále jak Agathu Christie, tak i třeba Seneku.

Představitel nejslavnějších filmových zlosynů a nejpopulárnějšího televizního doktora Štrosmajera, herec Miloš Kopecký, se narodil majiteli kožešnictví Vladimíru Kopeckému a modelce a kloboučnici Martě Kopecké, rozené Grimmové.

Matka byla židovského původu, a právě kvůli tomu se s ní otec za války rozvedl, neboť se bál, že by jinak přišel o kožešnictví. Paní Kopecká zahynula v Osvětimi. Miloš Kopecký jednou veřejně promluvil o tom, že kdyby se otec s matkou nerozvedl, pravděpodobně by skončila v Terezíně a měla by jistou malou naději na přežití.

V koncentračním táboře se v polovině roku 1944 ocitl pak i on. Přežil, jenomže hrůzné vzpomínky si v sobě nesl po celý zbytek života, spolu s nemilosrdnou maniodepresivní psychózou. Když ho zlá duševní nemoc svírala v kleštích, většinou ani nedokázal vstát z postele.

V nejhorším stádiu choroby nemohl spát, jíst, hýbat se. Nesmělo se luxovat, mluvit, pustit rádio. Při sebemenším náznaku hluku hned zuřil, blízkým nedovoloval ani mýt nádobí. Dvě těžce zraněné duše, Stellu a Miloše, seznámila pochopitelně společná vášeň pro herectví, konkrétně divadelní hra Faust.

Na jevišti divadla Větrník stála ona v roli Markétky, on jako Mefistofeles. To předznamenalo jejich skutečný vztah, který neměl šťastný konec, stejně jako legendární tragická láska Fausta a Markétky. Brali se brzy po válce, svatbu si uspořádali bláznivou, pojali ji spíše jako recesi.

Ženich před sebou tlačil nevěstu, sedící na invalidním vozíku. Jedním ze svědků byl jejich společný přítel, herec Vlastimil Brodský. Nevěstině mamince se ženich nelíbil, dceru před ním varovala, zatímco tatínek byl nadšený, se zetěm si rozuměl, chodili spolu noční Prahou na dlouhé flámy.

Manželství nemohlo vydržet dlouho. Stella byla energická, jiskřila jako sopka, zatímco její partner trpěl vážnou psychickou nemocí a také další „diagnózou“, s manželstvím neslučitelnou. Jak se tak lidově říká, nenechal žádnou sukni na pokoji.

Které ženě by se to líbilo? A Stella Zázvorková bývala velice temperamentní, ohnivá. Žádná tichá voda, jež by na sobě nechala dříví štípat. Brali se z velmi prozaického důvodu, nevěsta byla těhotná, anebo, jak se tehdy říkalo, v požehnaném stavu.

Na zakládání rodiny ovšem nebyl připraven ani jeden z nich, neměli kde bydlet, pochopitelně že neměli ani peníze. V době seznámení krátce pobývali v bytě režiséra Petra Schulhoffa, a Stella Zázvorková se patrně domnívala, že nemovitost patří Kopeckému.

Když se pak režisér šťastně vrátil z koncentračního tábora, museli byt uvolnit a budoucí mladá paní pochopila, že Kopecký je ve skutečnosti chudý jako kostelní myš. Narození dcery Jany Kateřiny považovala Stella Zázvorková za své nejkrásnější životní období.

Brzy však vystřízlivěla. „Věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala,“ povzdechla si po letech populární herečka, čímž narážela na Kopeckého posedlost ženami. Manželství vydrželo pouhý rok.

Když emoce vychladly, ukázalo se, že bývalí manželé a rodiče malé dcery jsou schopni stát se dobrými přáteli, což je velmi rozumné a ne právě obvyklé. Dokázali spolu dokonce i pracovat, vzpomeňme na nestárnoucí komedii Zítra to roztočíme, drahoušku, kde hráli svéráznou manželskou dvojici.

Komická je také vzpomínka na natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, kde Kopecký hrál doktora Štrosmajera a Zázvorková nesympatickou zelinářku Dobiášovou. Doktor Štrosmajer v záchvatu zlosti označí Dobiášovou za „krávu nebeskou.

“ To však ve scénáři nebylo a exmanželé byli napomenuti, aby si své spory laskavě řešili mimo pracoviště. Ti dva se ovšem smáli, Kopecký urazil exmanželku jen žertem, byl to způsob jeho humoru. Scéna nakonec v seriálu zůstala a stala se vlastně legendární.

Oba expartneři byli tak mimořádně vytížení, že bohužel neměli na dceru Janu tolik času, kolik by potřebovala. Dívenku často hlídala teta, slavné rodiče příliš zaměstnávalo divadlo a natáčení filmů. Nikdo si nevšiml, že události neodvratně spějí k obrovské tragédii.

Miloš Kopecký pak zpětně uvažoval o tom, zda dcera nezdědila jeho duševní nemoc. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že sebevražda, kterou teprve šestnáctiletá Jana Kateřina plánovala, měla být pouze demonstrativní.

Dívka se patrně nechtěla zabít, spíš se rozhodla tímto drastickým způsobem upozornit na svou opuštěnost. V padesátých letech Stella získala byt v hereckém domě divadla ABC. Dceru si vzala k sobě, jenže Jana se pocitu, že se jí rodiče nevěnují, nezbavila.

Demonstrativní pokus o sebevraždu dopadl špatně. Jana si těsně před matčiným příchodem z práce pustila plyn. Plánovala, že matka ji najde včas, zachrání ji a už ji nebude nechávat samotnou. Jenže cesta od taxíku, která Stelle běžně trvala pár vteřin, se prodloužila.

Herečka se před domem zapovídala s Natašou Gollovou. Když přišla domů, našla dceru v kuchyni. Ležela na podlaze a nad ní syčely čtyři plynové hořáky. Nebylo jí pomoci. Její matka se s tragédií nikdy nevyrovnala.

Už se nevdala, muži jako by ji docela přestali zajímat. Vyjma toho jediného. Svou životní lásku, Miloše Kopeckého, měla ráda až do konce svých dnů, i když spolu nežili. Dobře spolu vycházeli a vídali se pracovně.

Ovšem pro Stellu byl Miloš víc než jen kolega a dobrý přítel. Až do konce života si totiž nechala na dveřích jmenovku: Zázvorková – Kopecká.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...