Blond intelektuálka a snědý Arab: Láska, nebo jenom hra?

Životopis pohledné světlovlásky je nepřehledný, je těžké vyznat se v tom, kde všude byla a co všechno vystudovala. Nejútlejší dětství trávila postupně v Praze, v Paříži a ve Štrasburku. Do Francie s matkou, politickou aktivistkou Monikou Pajerovou (54), jednou z tváří sametové revoluce, zamířila jako dvouletá.

Monika pracovala jako kulturní atašé na ambasádě v Paříži. Tam také shodu okolností Emmin otec Jiří Smetana (71) provozoval rockový klub. Start do života neměla křehká blondýnka právě idylický, byla neplánovaným dítětem, její dvaadvacetiletá matka musela promyslet, jak uživí sebe i dceru, s jejímž otcem, hudebním producentem a manažerem, nedokázala žít.

Také vás může zajímat ...

Seznámili se v roce 1986, kdy Jiří Smetana přijel z Francie psát do socialistického Československa článek o hudební scéně ve východní Evropě. Tenkrát Monice imponoval jako zástupce jiného, atraktivnějšího světa. Během telefonátů a při občasných setkáních vycházelo najevo, že si nerozumějí.

Řečeno jejími slovy, nezvládla by žít v prostředí rockové muziky, černé kůže, kovových přezek a okovaných bot. V okamžiku, kdy se dopracovali k rozchodu, Monika zjistila, že je těhotná, ale rozhodla se, že si dítě nechá.

Podporu tehdy marně hledala nejen u Jiřího Smetany, který ji nutil k ukončení těhotenství, nedočkala se jí ani u svých rodičů.

Malá Emma byla zmatená, a kdo by se tomu divil. Maminka v ní podporovala intelektuální sklony, otec ty umělecké, které zároveň zdědila. „Odjakživa jsem takový schizofrenik, ale moje vášeň leží spíš v kulturní oblasti. Už jako dítě jsem zpívala, skládala písničky a byla zkrátka šoumenský typ. Dodneška jsem nejšťastnější, když někoho rozesměju,“ svěřuje se.

Neumí si představit, že by pracovala v kanceláři. Ale vzhledem k tomu, že postřehla, že ani v showbyznysu nebývá na růžích ustláno, během puberty si řekla, že umění pro ni bude spíš koníčkem. Studovala na pařížském Institutu politických věd, následoval druhý magisterský titul v Berlíně, kde vystudovala politologii a mezinárodní vztahy. „Nechci vypadat jako protekční spratek,“ dušovala se.

V létě roku 2012 se stala novou moderátorkou televize Nova. Čtyřiadvacetiletá držitelka českého a francouzského občanství mluví kromě češtiny pěti jazyky a získala dva magisterské tituly – pěly na ni ódy sdělovací prostředky. Jenomže Emma je příliš osobitá na to, aby ji bylo možné zavřít do krabičky.

O tom se přesvědčil jak její zaměstnavatel, tak její partner.

V redakci zpravodajství televize Nova se dostávala do vleklých konfliktů s kolegy i s nadřízenými. Tvrdošíjně se pokoušela skloubit zaměstnání se svými koníčky, šlo to ztuha. Emma hraje od šesti let na klavír, v roce 2012 založila kapelu, v níž zpívá v několika jazycích, hraje na klavír a na kytaru. Účinkuje v muzikálech, videoklipech, seriálech a filmech.

„Má velký problém naslouchat a velký problém pracovat na zadaném úkolu, pokud to nekoresponduje s její ideologií a viděním světa,“ neslo se o ní televizí Nova. Vypadá to, že Emmino ohromné sebevědomí občas pracuje proti ní.

Když prohlásila, že potřebuje volno, aby se mohla starat o nemocného otce, a záhy se na její sociální síti začaly objevovat fotografie z brazilské dovolené, bylo rozhodnuto – dostala výpověď. Kauza skončila u soudu, Smetana se ohradila, v době výpovědi byla prý těhotná. Spor se vlekl a Emma ho nakonec neslavně prohrála.

Seznámili se v létě 2008 v Celetné ulici v Praze. Emma a hudebník Jordan Haj, narozený roku 1988 v Praze, si prostě padli do oka. Velká láska. Po čtrnácti dnech se zasnoubili. „Pozor, on je poloviční Čech,“ upozorňuje Emma „Do Prahy přijel, aby se vyhnul vojenské službě. Nechtěl se podílet na permanentní válce, co v té oblasti probíhá. Navíc se tam necítil dobře.

Má palestinského tatínka a českou maminku. Je Arab, který neumí arabsky, ale chodil do židovské školy. Chtěl se také věnovat herectví, což by měl v Izraeli, který se podle Jordyho nechová úplně demokraticky, složité.“ Co jí na něm zaujalo? „Je to hezký muž,“ svěřuje se kráska. „Ale nejvíc si mě získal tim, že je – bez nadsázky a klišé – dobrým člověkem.

Je to čistá duše, je výjimečně chytrý, vtipný a vnímavý, skvěle tančí, umí vařit.

Co víc si může žena přát?“ Jordan Haj Hossein vystudoval herectví na DAMU, viděli jsme ho v seriálech Vyprávěj či Gympl, je frontmanem, kytaristou a zpěvákem kapely Peter Pan Complex.

„Trochu na sebe žárlíme, ale děláme si tím vlastně radost, že o sebe stojíme. Nicméně moc prostoru pro žárlení není, jsme v permanentní vzájemné fascinaci a pořád stejně zamilovaní,“ vyznala se Emma ze svých citů s tím, že vztah mezi ní a Jordanem je běh na dlouhou trať neboli láska na celý život. „Ve Francii se rozvádí čtyřicet čtyři procent manželství,“ posteskla si.

„Společnost vnímá jako podivíny spíš ty, kterým to klape, nepodvádí se, vodí se po třiceti letech za ruku. To vnímám jako vrcholový cynismus. Kde je láska, tam má smysl o ni pečovat a chvílemi i bojovat.“ Láska ano, manželství ne – takový je Emmin postoj k úřednímu razítku, jež dává vztahu oficiální punc.

Je z rozvrácené rodiny, a tak nevidí důvod, proč se obtěžovat na radnici a říkat tam ano. V prosinci roku 2016 se Emmě a Jordanovi narodila dcera Lennon Marlene Haj Smetana (3). Překvapeni byli asi i ti, kdo byli přesvědčeni, že Emma by dítěti nedala jen tak nějaké obyčejné jméno.

„Máme stejný smysl pro humor, úplně stejný, to je asi to nejdůležitější. A pak máme stejné vášně. Zbožňujeme jídlo, cestování, hudbu a prostě si rozumíme,“ liboval si Jordan. Emma není maminka, která by seděla doma, s dcerou vyráží do zahraničí, běžně ji bere s sebou na koncerty, hned záhy po porodu začala pracovat.

Jednak coby zpěvačka, kdy odjela natáčet klip do Londýna, ale také jako novinářka v internetové televizi DVTV. Nicméně v posledním období je vzájemná láska vystavena těžké zkoušce, tím těžší, že se kauzou baví celá republika. Emma byla přistižena a vyfotografována, jak se důvěrně tulí k mladičkému Josefu Trojanovi (19), synovi herce Ivana Trojana (56).

Bezstarostně si mladíka odvedla ze společenské akce v centru Prahy do ulice opodál, kde se spolu opírali o římsu a objímali se ostošest. Shodou okolností si to nedaleko spokojeně kráčel nic netušící Jordan, který teď už ví všechno. „Jak nás to ovlivnilo? Ta externí lživá informace nedokáže moc zasáhnout do reality,“ prohlásil zmateně do televize.

Fotografie, na nichž se jeho žena objímá s mladíčkem, může nazvat externí lživou informací jen slepě milující muž. Emma má štěstí.

Pokud si však chce začít s Pepou Trojanem delší románek, zůstává otázkou, jak dlouho to bude Jordan považovat za externí lživou informaci.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...