Bolek Polívka – Klaun, jemuž odpustíme všechno

Slavný mim, talentovaný herec, rozpustilý bohém. Má šest dětí, se třemi nejmladšími žije v Olšanech. Nikoli na milované farmě, o tu před lety přišel a jen se na ni smutně kouká.

Jako návrat do dětství líčí filmování rodák z Vizovic a jeden z našich nejtalentovanějších herců. „U filmu vás oblečou, nalíčí, učešou, zajistí vám bydlení i stravu,“ říká Bolek Polívka. Své dětství považuje za kouzelné. Miloval prázdniny. „Na prázdniny jsem se těšíval moc,“ vzpomíná.

Také vás může zajímat ...

„Znamenaly pro mě ornitologické procházky, klukovské boje, taky jsem pomáhal sedlákovi s koňmi, protože my doma žádná zvířata neměli. Tatínku, ptával jsem se často, proč nemám aspoň psa? A on odpovídal: My, Bolečku, pěstujeme umění.

Až v šestnácti letech jsem si dokázal prosadit německého ohaře, to bylo nádherný.“ Polívkův tatínek byl zapálený ochotnický herec, to on přivedl syna k divadlu, takže, jak říká Bolek: „Ve Vizovicích jsem byl slavný už v osmi.“ Vystudoval herectví na JAMU, kde byli jeho spolužáky třeba Jiří Bartoška (72) nebo Karel Heřmánek (72).

Už ve škole se vedle činohry intenzivně věnoval pantomimě, po ukončení studií se stal členem a hvězdou Divadla Husa na provázku. K jeho nejslavnějším inscenacím patří Am a Ea, Pezza versus Čorba, Podivné odpoledne dr.

Zvonka Burkeho nebo Šašek a královna.

Jak psali scénář

Pro film Polívku objevila režisérka Věra Chytilová (†85). Už při samotných přípravách na kultovní komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntág spolu ti dva dost bojovali. První verze scénáře vznikala přibližně měsíc. Bolek Polívka diktoval a režisérka psala na stroji způsobem, jemuž se říká datlování. Spolupráce přísné a svérázné Chytilové a Polívka opravdu nebyla jednoduchá.

Věra ho často nacházela opilého v místní restauraci. „Jezdila jsem za ním do Olšan,“ vyprávěla režisérka. „Jenže on byl pořád v hospodě. Tak jsem tam za ním šla a udělala mu tam přede všemi scénu. Podobalo se to tomu, když si do putyky pro své druhy přijdou manželky. On to zesměšňoval, dělal si z toho srandu, ale bylo na něm vidět, jak je mu trapně.

Dnes se divím, že jsme to vůbec dopsali,“ popsala Věra Chytilová. Jejich spolupráci vylíčila i Chantal Poullain (63), tehdejší Polívkova manželka. „Chtěla jsem ráno vyjít z ložnice a bylo zamčeno. Bolku, proč zamykáš, ptala jsem se. Aby sem Věra nelezla už v sedm ráno, že musíme pracovat, povídá Bolek. Zaklepu na dveře u Věry, i ona měla zamčeno. Věro, ty se tady zamykáš, ptám se jí.

Ona na to: Jo, víš proč? Kdyby měl Bolek nápad přijít v noci opilý a probudit mě, že chce pracovat.“ První žena Bolka Polívky byla Stanislava Polívková, porodila mu dceru Kamilu (44), dnes kostýmní výtvarnici, scénografku a režisérku. Rozvod herec popisuje slovy: “Pamatuji si, jak se nás tehdy ptali, zda a kdy jsme spolu měli naposledy intimní styk, připadalo mi to jako ve škole.“ Jistě nejen proto se do dalšího manželství nijak nehrnul a Evelynu Steimarovou (74), s níž má dceru Annu (40), rovněž herečku, si za ženu nevzal.

Jak na ženy…

Vztah Evelyny a Bolka neměl dlouhého trvání, jakmile se mu však připletla do cesty krásná Francouzka Chantal, očarovala klauna natolik, že s žil patnáct let a vzal si ji. Se ženami to uměl, řekl o tom: „Uvědomil jsem si, že nejdůležitější je budit důvěru. Aby měla žena pocit, že s tímhle člověkem chce mít děti. Aby si pomyslela: Ten je nejen usměvavý, ale i seriózní.

Komik, a ještě toho tolik ví.“ Chantal a Bolek se seznámili v divadelní šatně. Půvabná blondýnka měla své plány, chtěla cestovat, poznávat svět, ale když spatřila Bolka – v té chvíli navíc s nasazeným klaunským nosem, všechny plány vzaly zasvé. Neodcestovala do Ameriky, jak původně chtěla, ale k úžasu své francouzské rodiny a přátel zůstala v socialistickém Československu.

Manželům se narodil Vladimír (30), dnes rovněž herec.

Smysl omylu

Potřetí se herec oženil 22.2.2020 s Marcelou Polívkovou rozenou Černou (50), s níž má Jana (15), Františka Antonína (12) a Marianu (11). Marcela s ním přestála i krušné časy, kdy coby podnikatel přišel o milovanou farmu a čelil milionovým dluhům. „Já si opravdu neuvědomil, že ne-jsem ryzí podnikatel, a dnes je zbytečné vyprávět o tom, že bych zpětně dělal úplně jinak.

Že bych to víc promýšlel, že bych byl méně důvěřivý,“ svěřil se. „Ale věřím ve smysl omylu a v to, že když se stane něco zlého, může z toho vyrůst i cosi jiného.

Musím s tím žít, a pokud možno to smysluplně přetavit do tvorby,“ míní hvězda filmů Kalamita, Obecná škola, Zapomenuté světlo, Pelíšky, Pupendo či Musíme si pomáhat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...