Bolek Polívka se ocitl v blázinci na jednom pokoji s nebezpečným maniakem!

S Chantall Poullain se rozešel, protože dal přednost svému snu o farmě!

Na to, že by se v životě nudil, si Bolek Polívka (67) rozhodně nemůže stěžovat. Má šest dětí se čtyřmi ženami, stal se živou legendou, prožil si vrcholy i krachy. A ještě určitě neřekl poslední slovo!

Na svět přišel jako benjamínek rodiny, byl nejmladším ze tří synů. Místem, kde se tak stalo, byly Vizovice, které už kdysi proslavil jiný rodák, podnikatel Rudolf Jelínek (+52), jehož jméno dodnes nese firma, vyrábějící kvalitní značkové destiláty. Lásku k herectví podědil po tatínkovi, křestní jméno po mamince (jmenovala se Boleslava).

Za otce, který byl o hodně starší, se přitom jako kluk prý styděl. „Dneska je mi to líto,“ přiznal. „Zatímco otcové mých kamarádů hráli fotbal na jedničku, on chodil o hůlce a jen se na to díval. Když jsem ho poprvé viděl jet na kole, tak jsem byl hrozně nadšený, že to umí.

“ Při pohledu zpátky lituje ještě jedné věci: „Moje maminka na mě byla pyšná, chlubila se se mnou a já často zmizel na několik měsíců a neposlal jí ani pohled.“

Také vás může zajímat ...

Na jeviště ho poprvé zatáhl otec

Kdyby měl svůj život nasměrovat tak, jak by si bývali přáli rodiče, šel by býval Bolek studovat medicínu. Když se ale raději rozhodl studovat pantomimu a činohru na brněnskou JAMU, smířili se s tím; a otec mu vlastně fandil. Vždyť ho sám na jeviště tahal už od dětství.

Bolek o ochotnickém vystupování tatínka řekl: „Aby byla legrace a nehráli pořád Čapky a Bílé nemoci, tak se bavili, že hráli klauny po vesnických plesech. To byli vážení pánové, pan účetní Brůžek, pan drogista, můj otec a další. A mě brali jako kluka, abych to dozdobil.

Takže od pěti let zdobím na jevišti.“ Během studia vycházelo najevo, že talentovaný vysoký a nosatý mladík dokáže bavit lidi i beze slov. Dokázal toho využít; psal si i vlastní hry. Poprvé na sebe upozornil na litvínovském Festivalu pantomimy v roce 1971. Zanedlouho se ocitl v Brně, kde se právě zakládalo Divadlo na provázku.

Společně s ostatními členy zmíněného divadla na sebe poprvé výrazně upozornil i před filmovou kamerou, když byl k nepřehlédnutí jako kupec Mageri v netradičním muzikálu Balada pro banditu. Pro Bolka to ale nebylo poprvé, co si zahrál ve filmu: malou roličku měl už v komedii Kočky neberem v roce 1969. Místem, kde kraloval, ale bylo hlavně jeviště, a to nejen u nás.

S představením Am a Ea se podíval po nejrůznějších scénách celé Evropy.

Každý správný klaun má svoji divokou Manéž.
Každý správný klaun má svoji divokou Manéž.

Úspěšně předstíral deprese!

Většina mladých mužů musela kdysi absolvovat vojenskou službu. Ti, kdo měli možnost, se tomu bránili a Bolek nebyl výjimkou. Přivedlo ho to až do léčebny pro duševně nemocné. V jednom televizním pořadu se svěřil, že simulovat endogenní depresi. V blázinci se tak ocitl celkem čtyřikrát a jeden z těch pobytů se protáhl na čtvrt roku.

Dnes už se na to dívá s úsměvem: „Byl jsem na oddělení, kde byly ochranné léčby, kriminálníci, byl jsem vyšší kasta, dokonce jsem měl už modráky, nejen tepláky. Vedoucí naší světnice, kde nás bylo šest, byl kanibal. Oni u něho našli doma jeho deníček, kde si kreslil, co s tou Maruškou, která za ním chodila, udělá, čím ji zabije, co bude na řízky, takhle si ji v tom deníčku porcoval.

Naštěstí, když po ní šel s pohrabáčem, tak se ubránila, a když našli deníček, skončil v blázinci – a stal se náčelníkem naší světnice.

Lidojed, to se blbě usíná.“

Ani černý humor mu s léty nezmizel.
Ani černý humor mu s léty nezmizel.

Co partnerka, to dítě

Životem velkého herce, komedianta a klauna prošlo několik osudových žen. Je potřetí ženatý, děti měl ale celkem se čtyřmi ženami. S první manželkou Stanislavou měl dceru Kamilu (41), která je dnes scénografkou a režisérkou. „Se Staničkou, když jsme byli spolu u soudu, tak ta soudkyně se jí ptala jako žáka u tabule, kdy jsme měli naposledy intimní styk,“ vzpomínal.

„On to totiž byl takový rozvod nerozvod, to jsme spíš šli prostě od sebe.“ Druhou dceru, známou herečku Annu Polívkovou (37), přivedla její matka Evelýna Steimarová (71) na svět za poměrně dramatických okolností. Odmítla odvoz autem od bývalého přítele a sama šla v porodních bolestech pěšky dva a půl kilometru do nemocnice.

Z dcerky byla nejprve trochu zklamaná, protože si s Bolkem oba přáli kluka. Dnes jsou ale oba na Annu pyšní. Svoji další partnerku, se kterou byl pak nejčastěji spojován, poznal Bolek v zahraničí a ona sama byla cizinkou. Francouzská herečka Chantal Poullain (60) měla jasné životní plány a chtěla žít v New Yorku.

Náhodné setkání s Bolkem Polívkou v Ženevě ale všechno změnilo a mladou ženu zavedlo do míst naprosto nečekaných: socialistického Československa.

Anna zdědila talent a krásu také po matce Evelýně.
Anna zdědila talent a krásu také po matce Evelýně.

Vzal si ji dvakrát!

Jakmile mezi Bolkem a Chantall přeskočila jiskra, daly se věci do pohybu. Český mim pozval Francouzku na své představení a ona jen koukala s otevřenou pusou. Když jí šel po divadle doprovodit do ateliéru, kde bydlela, nemohla najít klíč. Skončili tedy spolu v Bolkově hotelu a dál už byli pořád jen spolu. V roce 1978 tak Chantall přijela do prostředí, které pro ni bylo šokující a nezvyklé.

Sama ovšem prohlásila, že by s Bolkem odjela třeba i na Sibiř. Dlouhá léta spolu dvojice žila „jen tak“, vzali se až v roce 1987. Sám herec o tom řekl: „ S Chantal jsem se ženil dvakrát. Jednou v Americe, a protože to tady nebylo platné, museli jsme se tu vzít znovu.

To jsme měli takovou formulaci: „Beru si tě podruhé a naposledy.“ A o dva roky později se jim narodilo i dítě, po kterém Chantall léta jen toužila. Tentokrát to byl syn – a z Vladimíra je dnes rovněž úspěšný herec.

Jak prohlásil Bolek s nadsázkou o genech, které zdědily jeho děti: „Kdybych byl hřebec, byl bych dobrý plemeník“.

S Chantal mu to bohužel nevyšlo.
S Chantal mu to bohužel nevyšlo.

Pozdní otcovství si vychutnal

Se svojí francouzskou manželkou se Bolek neshodl na životním stylu. Zatímco on chtěl bydlet mimo město, Chantall to odmítala. Ví, že udělala chybu, když na tom trvala. „Chovali jsme se jako dva pyšní Lvi. Dodnes, když vidím přátele v podobné situaci, říkám, aby vydrželi a zkusili pýchu strčit do pasy. V životě je těžké najít správného partnera a stojí za to bojovat,“ konstatovala po letech.

Bolek si našel novou partnerku, se kterou se, jak se zdá, už definitivně usadil. Zatímco předtím prohlašoval, že každému ze svých dětí poskytl „luxus“ mít jinou matku, s Marcelou Černou (45) už má potomky tři. Sám to komentoval slovy: „Člověk míní, postel mění.“ A otcovství si pořádně užil.

„U mých starších dětí jsem byl hodně v luftě a namlouval si, že být dobrý táta není otázka častosti, ale intenzity,“ uvědomil si. „Teď vím, že ta každodennost je v životě nejkrásnější.“ Ačkoliv jsou spolu už přes dvacet let, na svatbu zatím nedošlo a kdo ví, jestli někdy dojde.

Marcela s Bolkem prožila jeho velké úspěchy i pády – zejména, co se týkalo jeho farmy v Olšanech, kterou, jak přiznal, nedokázal s přáteli uřídit. O svůj vysněný podnik přišel, ale špatně se mu nevede. „Konkrétní sumy mých příjmů a výdajů vlastně neznám, a nebudu proto jmenovat, ale nesmíte si plést hrušky s jablky. Jsem na tom docela dobře,“ naznačil.

A ačkoliv mu pomalu táhne na sedmdesátku, nezdá se, že by to mělo vliv na jeho popularitu!

S Marcelou se slavný herec nakonec usadil.
S Marcelou se slavný herec nakonec usadil.

Nápad na Dědictví měl přímo z ulice!

Inspiraci ke slavnému filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, ve kterém si zahrál hlavní roli, si Bolek vzal přímo ze života. Při jedné procházce po Brně, tehdy ještě s Chantal a malým synkem, u něho zastavil taxík. Bodrý řidič ho zval na flám. „Dotyčného jsem se zeptal, co blbne, že ho vůbec neznám,“ vyprávěl Bolek. „ On mi brněnským hantecem začal povídat, že toto všechno je jeho.

Vymluvil jsem se mu a on odjížděl a ještě na mě křičel, že si mě najde.

Říkal jsem si, že je oslněným svým bohatstvím, které mu spadlo do klína.“

Bohuš, jeho slavná postava.
Bohuš, jeho slavná postava.

Tři týdny docházel na kapačky!

Předloni na konci léta nenápadně začaly vážné zdravotní potíže, které následně Bolek prodělal. Nevěděl, od čeho má bolesti kloubů a zad. Lékařské vyšetření ukázalo, že se jedná o lymskou boreliózu. „Tři týdny jsem chodil do brněnské nemocnice na antibiotické kapačky,” uvedl herec. Musel kvůli tomu rušit i některá domluvená představení. Naštěstí nebylo zapotřebí, aby ležel v nemocnici.

Energickému umělci ale stejně pohyb chyběl a byl rád, když mohl prozradit, že už se může narovnat i jezdit na koni.

Bolek si oddychl. Šlo mu o život!
Bolek si oddychl. Šlo mu o život!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...