Bolestivé zklamání vystřídala skutečná láska

Ne nadarmo se jí přezdívá „dáma českého filmu“. JIŘINA BOHDALOVÁ (89) patří mezi nejuznávanější umělkyně u nás. Jak to ale během svého života měla s láskou? Muži se před ní klaněli, ona ale byla zásadová.

Za svůj současný úspěch vděčí herečka především své rodině. Jiřina Bohdalová (89) byla milovaným dítětem. Její otec byl vyučený truhlář, maminka pracovala jako služka, která se ve volném čase věnovala ochotnickému divadlu.

Také vás může zajímat ...

Byla to právě ona, kdo Jiřinu zapsal do baletní školy. Díky tomu se už jako malá holčička objevovala v komparzech. Ve svých šesti letech se také poprvé objevila ve filmu, který nese jméno Pižla a Žižla na cestách.

Všichni v ní viděli potenciál a i ona samotná už v útlém věku věděla, co je jejím snem a cílem. Po dostudování základní školy nastoupila na soukromé dívčí gymnázium Charity školních sester. Úspěšně odmaturovala, a její další kroky směřovaly na DAMU.

Nechtěli ji přijmout

Dnes už to asi spoustu lidí překvapí, ale Bohdalová to s nástupem na DAMU neměla jednoduché. Na první pokus jí to nevyšlo a bohužel ani na ten druhý. Rozhodla se tedy začít pracovat. Stala se učitelkou na základní škole v Ostravě, na což jí maturita naštěstí stačila. Svůj cíl měla ale stále jasně vytyčený.

A jak se říká, do třetice všeho dobrého to Jiřině vyšlo.

Poznala svou první lásku

Jak už to tak ale bývá, všechno nešlo přesně podle jejího plánu. Velice brzy se zamilovala. S Břetislavem Stašem (92) ale nečekaně otěhotněla, a tak musela ve druhém ročníku studium na DAMU přerušit.

Za Staše se narychlo provdala a zanedlouho porodila svou jedinou dceru Simonu Stašovou (65), která jde dnes hrdě v maminčiných šlépějích. Porod dcery ale nebyl tehdy tím jediným důvodem, proč školu načas opustila. Musela totiž řešit vážné rodinné problémy a na školu zkrátka v té době neměla ani pomyšlení.

Musela se postarat o rodinu

Její otec František Bohdal (†74) byl totiž v roce 1954 obviněn z ukrývání ministra Benešovy exilové vlády Ladislava Karla Feierabenda (†78). Herečka musela ve svých třiadvaceti letech svědčit, aby dokázala otcovu nevinu.

Bohužel to dopadlo špatně a Františka odsoudili k patnácti letům ve vězení. Na Jiřinu a jejího muže najednou padla veškerá tíha. Museli se postarat o její nemocnou maminku,
o sourozence a do toho ještě o jejich malou dceru.

Jiřina chodila svého otce do vězení navštěvovat a malou Simonu mu ukazovala skrz mříže. Po šesti letech ho z věznice nakonec propustili, ale odnesl si obrovské trauma. Pro Jiřinu to bylo jedno z nejtemnějších období jejího života, ale i tak se zvládla vrátit zpět do školy a DAMU v roce 1957 úspěšně dokončila.

Jejich cesty se rozdělily

V kariéře se jí konečně začalo dařilo, milostný život ale začal pokulhávat. Se svým manželem se nakonec shodla na tom, že jejich mladická zamilovanost už je dávno pryč. Oba měli najednou na život rozdílné názory a pohledy, které se jednoduše nedaly skloubit dohromady.

Dohodli se tedy na rozvodu, který proběhl poklidně. Jiřina Břetislavovi nikdy nebránila v navštěvování jejich dcery. Možná proto má Stašová dodnes s oběma rodiči krásný vztah.

Bouřlivý vztah plný vášně

V šedesátých letech Jiřina poznala herce Radoslava Brzobohatého (†79). Jejich vztah byl plný vášně, ale zároveň taky hodně bouřlivý. Poznali se během natáčení filmu Hvězda zvaná Pelyněk, zamilovali se do sebe a ještě ten samý rok spolu začali bydlet.

Brzobohatý si rozuměl i s její devítiletou dcerou Simonou a všechno jim dokonale klapalo. V roce 1970 se partneři vzali. Rozhodně se ale nejednalo o poklidné a stereotypní manželství. Za zavřenými dveřmi totiž často byla pořádná Itálie.

Pak ale Radoslav vrazil Jiřině kudlu do zad, protože od ní utekl za slovenskou herečkou Hanou Gregovovou (68). Následoval rozvod a prudké ochlazení vztahů. Skoro třicet let se Jiřina s Radoslavem nebavila, nemohla o něm ani slyšet.

Pak spolu ale natočili film Vrásky z lásky a nejspíš se konečně usmířili. Pár měsíců nato Brzobohatý nečekaně zemřel, den před svými osmdesátými narozeninami.

Konečně našla toho pravého?

Zdá se, že muže svého života poznala až v pozdějším věku. Svého současného přítele, slovenského miliardáře Lubomíra Focka (66) poznala herečka díky fotbalovému klubu Amfora. Postupně se do sebe zamilovali a dnes bez sebe údajně nedají ani ránu.

Focko je velmi uznávaný podnikatel, který díky svému tučnému kontu snad nikdy nebude mít nouzi o luxus. I když je o více než dvacet let mladší než jeho láska, nic špatného na tom nevidí. Naopak, Bohdalové mladší partner svědčí.

Dodává jí ještě víc energie a po jeho boku jí je zkrátka pohádkově. A jak to tak vypadá, ani za nic by zřejmě neměnila. Nutno podotknout, že i Focko se má po jejím boku cítit skvěle.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...