Božíhodové koláčky

Suroviny pro 4 osoby:

700 g polohrubé mouky

140 g másla

140 g cukru krupice

330 ml vlažného mléka

2 vejce

špetka soli

vajíčko na potírání

Postup:

Nejprve si připravíme z mléka, trošky cukru a rozdrobeného droždí kvásek, tzn., že ingredience promícháme a necháme v teple vzejít. Mezitím promísíme mouku, cukr, vlažné máslo, vejce a sůl. Opatrně přimícháme vzešlý kvásek a vypracujeme nelepivé těsto. Necháme asi hodinu v teple kynout.

Na tvarohovou náplň použijeme tvaroh, 2 vejce, vanilkový cukr, citron a citronovou kůru, na švestkovou povidla a lžíci rumu, na jablkovou náplň 4 nastrouhaná jablka, 2 lžíce cukru, citronovou kůru a můžeme přidat pro chuť i trochu skořice, do makové dáme pomletý mák, 200 ml mléka, cukr a trochu skořice a do ořechové spařené pomleté ořechy, mléko a cukr.

Po vykynutí těsto rozválíme a vykrajujeme koláčky, které klademe na vymazaný plech. Do středu každého koláčku uděláme důlek a navršíme některou z náplní. Koláčky potřené rozšlehaným vajíčkem pečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...