Bróďa dobýval ženská srdce nesmělostí

Když sedával v náručí se svým milovaným jezevčíkem Hugem v zahradě své chalupy ve vísce Slunečná u České Lípy, rád říkával: „Myslím, že člověk si má z věcí, na které je krátký, dělat legraci. To je jediná obrana.

Brodský se narodil v Hrušově v Ostravském kraji. Otec jako pojišťovací úředník dokázal rodinu dobře zabezpečit, a možná i proto se maminka mohla věnovat ochotnickému divadlu. Malého synka často brávala s sebou a on právě tam, na provizorním jevišti místního hostince U Struhár, dělal své první kroky. Ne však herecké, ale taneční! Bróďa (†81), jak mu kamarádi říkali, se totiž zamiloval do stepu.

Také vás může zajímat ...

Jeho vzorem a velkou inspirací byl právě taneční mág Fred Astaire (†88). Když mu bylo čtrnáct let, odstěhoval se s rodiči do Prahy. Dostudoval gymnázium a v roce 1940 nastoupil do herecké školy při divadle D40 E. F. Buriana (†55), aby se jako tanečník zdokonalil. Jeho tehdejší učitelka Nina Jirsíková (†68) na něj dlouho vzpomínala jako na téměř dokonalého stepaře.

Brodský už jako gymnazista vedl taneční kurzy a po večerech si přivydělával v nočních klubech. E. F. Burian si talentovaného chlapce nemohl nevšimnout. Brodskému ale doporučil, aby se zaměřil spíš na herectví. Když pak nacisté v roce 1941 Buriana zatkli a poslali ho do koncentračního tábora, Bróďa společně s ostatními spolužáky pomohl rozběhnout pololegální divadlo Větrník.

Pod vlivem událostí se tedy nakonec stal hercem. Po 2.

světové válce, v roce 1946 z Větrníku odešel a po dobu jednoho roku piloval své umění v Divadle satiry.

Herectví zvítězilo

Když se Burianovi podařilo za dramatických okolností zachránit z lodi Cap Arcona, své divadlo po návratu do vlasti obnovil a Brodský se k němu vrátil. Divadlo tentokrát neslo název D47. Burian totiž každý rok jméno divadla posouval o jedno číslo. Jenže Burian se po válce začal politicky angažovat a ve volbách roku 1948 byl zvolen do Národního shromáždění za KSČ ve volebním kraji Kladno.

Brodského politický, ale i umělecký směr, kterým se jeho učitel vydal, zklamal natolik, že soubor opustil. Jeho dalším domovem se stalo Divadlo na Vinohradech, kde zakotvil na následujících 36 let, až do roku 1984. Po odchodu na odpočinek ještě hostoval na scéně Národního divadla ve hře Stará dobrá kapela.

V roce 1997 pak obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře.

Na režiséry měl prý kliku

Jeho nezměrné nadání nezůstalo jen na prknech, která znamenají svět, ale promítlo se i na stříbrném plátně. Diváckou veřejnost si podmanil coby představitel obyčejných lidí, podobně jako kdysi Stella Zázvorková (†83). Díky tomu patřil od 60. let k nejžádanějším hercům. Proslavily ho hlavně filmy režiséra Jiřího Menzela (79) – Rozmarné léto a Ostře sledované vlaky.

Byl také oblíbeným hercem scenáristy Jiřího Hubače (†82). Za roli alkoholika Fendrycha ve filmu Tažní ptáci dostal v Monte Carlu Zlatou nymfu za nejlepší mužský herecký výkon. Hubač mu tehdy šil úlohy přímo na tělo. Mrzouty, kteří se odmítají smířit s údělem stáří, Brodskému prostě seděli. On však přes svůj fenomenální úspěch zůstával skromný.

Z celé řady snímků, ve kterých účinkoval, si nejvíce cenil filmů Skřivánci na niti, Všichni dobří rodáci a Jakub lhář, který mu dokonce vynesl i Zlatého medvěda na berlínském filmovém festivalu. Prestižní ocenění získal jako jediný český herec v historii. Brodský své úspěchy komentoval slovy, že měl prostě kliku na režiséry. Brodskému se dařilo i v rozhlase a dabingu.

Populární skřítek Hajaja předčítající dětem pohádky na dobrou noc, Maková panenka či taťka Šmoula patří k těm nejznámějším postavám, kterým Bróďa propůjčil svůj hlas.

Filmu zůstal věrný i po odchodu do důchodu a v roce 2001 získal Českého lva za roli ve filmu Babí léto.

Bróďovy ženy

Ačkoli Brodský se svou zasmušilou a nesmělou vizáží se smutnýma očima nepatřil zrovna mezi krasavce, u něžného pohlaví měl úspěch. Podle kolegy Miloše Kopeckého (†73), který s ním soutěžil v počtu získaných žen, prý Bróďa spoléhal na to, že každá má v sobě od přírody ochranitelský komplex a potřebuje se starat o plachého muže. Ženami obletovaný Brodský se za svůj život oženil dvakrát.

Poprvé si vzal baletku Bíbu Křepelkovou (95), se kterou měl syna Marka (58). Ten je hudebníkem a výtvarníkem. Jeho druhou manželkou se v roce 1964 stala tehdejší nejkrásnější československá herečka Jana Brejchová (78). Spolu měli dceru Terezu (49), která pokračovala v herecké tradici svých rodičů.

Když pak oba manželé v roce 1973 spolu natáčeli hudební komedii Noc na Karlštejně, do Brejchové se zbláznil herecký kolega Jaromír Hanzlík (69), který s Brodským sdílel během filmování šatnu. Coby přítel k nim chodil na návštěvu tak dlouho, až Brejchovou Brodskému nakonec odloudil a v roce 1980 se hvězdný herecký pár rozvedl.

I když totéž udělal Bróďa mnohokrát předtím jiným ženám, těsně před svatbou utekl od herečky Jiřiny Jiráskové (†81), manželčin odchod nesl těžce a do smrti se s ním nevyrovnal.

Tíha života

Brodský velmi rád jezdil na svou roubenku ve vesnici Slunečná poblíž České Lípy. Tam v malém rybníčku choval kapry, chodil na procházky se svým milovaným trpasličím jezevčíkem Hugem, kutil a vařil. Často obědval i v nedalekém hostinci u přítelkyně Marie Šourkové. Zbožňoval bramboráky, pečené kuře a obložené chlebíčky. Bróďa se panicky bál stáří a nemohoucnosti.

Často také navštěvoval nejlepšího přítele Miroslava Horníčka (†84) na jeho chalupě v Kytlici.

Měl strach

Toho když postihla mozková příhoda, Brodský jej společně se Zázvorkovou jeli navštívit do nemocnice. Pohled na ležícího přítele, který nikoho nepoznává, ho zdrtil. Bróďa odjakživa míval úzkostné stavy, deprese a sklony k hypochondrii. Traumata maskoval černým humorem, ale když mu počtvrté vykradli chalupu, opatřil si pistoli. Tři týdny po návštěvě Horníčka, 20.

dubna 2002, se pak na zahradě chalupy ve Slunečné touto pistolí zastřelil. Den před svou smrtí napsal ještě Zázvorkové dopis.

Pár měsíců po smrti mu byla na karlovarském festivalu in memoriam udělena Cena za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...