Byl jsem vlastně český James Bond

Do Chuchle chodil ráno jezdit koně. Svezl se dokonce na stříbrném hřebci z Velké Pardubické.

Čestná salva ukončuje na hřbitově na Kateřinské Hoře smuteční obřad. Diváci seriálu 30 případů majora Zemana se loučí s milovaným majorem Hradcem. Současně s tím končí i nejslavnější role Hradcova představitele Rudolfa Jelínka.

Rodák z havířské metropole Kutné Hory patří mezi herce, kteří o tom, že by někdy mohli chodit po prknech, která znamenají svět, nepřemýšlel. Chtěl být inženýrem, případně učit děti lásce ke sportu coby tělocvikář. Sám totiž své tělo vždycky utužoval rád. Ať to bylo při košíkové, házené nebo při lyžování či lehké atletice. Později k tomu ještě přidal životní vášeň.

Také vás může zajímat ...

Jízdu na koni.

Z oblasti až do Vinohradského divadla

Nakonec ale leckoho překvapil, když se vydal na DAMU. Po absolvování slavné herecké školy ho čekala cesta na oblast. Zahrál si v Novém Jičíně, v Liberci, a pak už zamířil do metropole. Nakonec zakotvil v souboru slavného Vinohradského divadla.

Pamatujeme si ho i ze slavného filmu Baron Prášil.

Byla to velmi vděčná role

Jeho jedinou opravdu slavnou rolí je postava majora Jiřího Hradce ze seriálu Třicet případů majora Zemana. „Byla to velmi vděčná, zajímavá role,“ bránil se ve chvíli, kdy mu předhazovali, že si zahrál v prorežimním seriálu.

Jirka Hradec? Nesoudruhoval, nesalutoval…

Oponoval, že jeho Jirka Hradec byl tak trochu samorost. „Nesoudruhoval, nesalutoval, byl statečný rozvědčík, který ovládal světové jazyky,“ hájil svou roli. „A v dílech, které se tenkrát točily na Kubě, to byl vlastně takový český James Bond.“ Podtrženo, sečteno, opravdu se neměl za co stydět.

„Myslím si, že 99,9 procent kolegů herců by tuhle roli neodmítlo,“ je přesvědčený Rudolf Jelínek.

Rána trávil u koní v Chuchli

A ke všemu to mohl využít své znalosti jízdy na koni, které získal jako žokej z Váhavého střelce. „Vyjednal jsem si návštěvy v Chuchli, kde jsem dokonce slavnému trenéru Stibůrkovi ráno jezdil koně,“ pochlubil se svou náročnou přípravou herec. A dodal, že tam dokonce sedlal hřebce Formana, který (pod jiným jezdcem) docválal na druhém místě ve Velké Pardubické!

Se seriálovým parťákem majorem Zemanem

Ten pád přece nemohl přežít

Kubánští koně, kteří hráli hlavní roli v natáčení Majora Zemana na „Ostrově svobody“, však na hercův náročný trénink nebrali. „V jednu chvíli se kůň zabořil předníma nohama do bažinaté louže, udělal salto a já letěl s ním,“ líčí krkolomný karambol.

Očití svědkové nečekaného pádu prý potom tvrdili, že byli přesvědčeni, že ho nemohl přežít ve zdraví.

Stovky děkovných dopisů měsíčně

Sympatickému sexy herci přinesla role majora Jiřího Hradce i jeden bonus navíc. V době premiérového vysílání mu pošťačky v televizi nechávaly 200 až 300 dopisů měsíčně. O oblibu u fanynek se skutečně nemusel bát. A funguje to i dnes. Na webové stránce slavného seriálu byl Jiří Hradec v žebříčku popularity dlouho i před majorem Zemanem!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...