Byla až příliš nešťastná

Podle jména ji nejspíš nikdo nezná, ale když se řekne paní Homolková, všem je všechno hned jasné. MARIE MOTLOVÁ (†67) zazářila třikrát a pak už nikdy víc.

Ačkoli se proslavila v komediální trilogii s rodinou Homolkových, ve skutečnosti její život žádnou komedií nebyl. Naopak připomínal spíš horor. Marie Motlová (†67) nebyla se svým životem vůbec spokojená.

Také vás může zajímat ...

Trápilo ji nejenom to, jak vypadá, ale také byla smutná z toho, že nemá žádné děti. A proto propadla depresím a alkoholu. Proslavila se až po padesátce, a to i přesto, že herečkou byla celý život.

Patřila k těm hercům, kteří dokážou zahrát úplně cokoli a diváci jim to vždycky věří. Všichni jí říkali bába Motlová, rozhodně to ale kolegové ani přátelé nemysleli hanlivě, ba právě naopak.

TRÁPILA SE KVŮLI SVÉMU VZHLEDU

Proslavila se totiž péčí a starostlivostí, kterou byly pověstné především vesnické ženy. Podobně se zapsala i do povědomí diváků. Byla rázná, ale spravedlivá, nekompromisní, avšak dobrotivá.

Občas s ní prý ale nebylo jednoduché vyjít. Jakmile se ale s herečkou jednou někdo skamarádil, zůstal jejím přítelem až do smrti. Mnozí kolegové jí také záviděli její talent, přáli si mít aspoň zlomek toho, co má ona.

Jenže Motlová řešila jiné věci než svou kariéru. Moc dobře si uvědomovala, že je dobrá herečka, ale bohužel to nedokázala úplně využít, neboť se spíše snažila před světem schovávat.

Neskutečně ji totiž trápil její vzhled. Myslela si o sobě, že je ošklivá, a tudíž před kamerou ani na jevišti nemá co dělat. Její trauma se stupňovalo, až začala čím dál víc pít. Občas chodila opilá i do práce. Přesto pořád zářila.

KARIÉRU JÍ NIČILY ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Její slibně rozjetou kariéru ovšem pozastavil vážný zdravotní problém, který podle jejích tehdejších přátel zapříčinila právě nadměrná konzumace alkoholu.

Když se dostala z nejhoršího, působila jako televizní hlasatelka. A také se dočkala radostné události. Provdala se. Leč manželství netrvalo dlouho, a tak hledala útěchu ve své milované práci.

Podruhé si vzala svého kolegu z divadla Karla Friedricha (†77). Tehdy prožívala velmi šťastné období a vydělávala tolik, že nevěděla, co s penězi.

Dokázala jet taxíkem klidně z Prahy na Šumavu a bylo jí jedno, co to stojí. Života si užívala plnými doušky. Ten největší kariérní zlom ovšem nastal tehdy, když se seznámila s režisérem Jaroslavem Papouškem (†66).

Právě ten ji v roce 1969 obsadil do role babi Homolkové v jedné z nejúspěšnějších českých komedií všech dob Ecce homo Homolka.

Poté ještě zářila v pokračování Hogo fogo Homolka a Homolka a Tobolka. V roce 1979 pak odešla do penze, ale nedobrovolně. Nedokázala už hrát tak jako dřív, protože ji trápily otevřené bércové vředy.

Kvůli nim úplně přestávala chodit. Navíc šlo o dost bolestivou záležitost, takže by se ani nemohla soustředit na učení se nových rolí.

Herečka zemřela 26. srpna 1985, a protože kolem sebe neměla nikoho z příbuzných, ujala se jejích ostatků kamarádka Antonie Hegerliková (†85), která se po pár letech po kamarádčině smrti provdala právě za manžela zesnulé Motlové Karla Friedricha.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...