Můj čas na kafíčko

Bylinky, které vás zbaví stresu

To, v jakém se nacházíte duševním rozpoložení, se odráží i na vašem zdravotním stavu. Proto po dlouhodobém stresu zákonitě přichází i nějaká nemoc. Poradíme vám, co s tím!   Jenže vyhnout se stresu je dnes takřka nemožné.

Můžeme se ale uklidnit pomocí adaptogenů. To jsou bylinky, které poskytují odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu. Svým působením zvyšují takzvanou adaptivní energii, což je schopnost organismu přizpůsobovat se, odolávat a udržovat rovnovážný stav ve chvílích, kdy na tělo působí mnohačetné stresory a škodlivé vlivy.

Které bylinky to jsou?

Jde o rostliny prověřené staletími. Jak už říká jejich souhrnný název „adaptogeny“, pomáhají tělu adaptovat se na stres, obnovují narušenou rovnováhu a podporují látkovou výměnu. Nemají specifické účinky, ale působí na náš organismus komplexně. Kupříkladu tulsi (bazalka posvátná), lékořice, eleuterokok, ženšen, kotvičník a mnoho dalších. Většina bylin patřících do této skupiny má antioxidační vlastnosti. To znamená, že pomáhají neutralizovat, čili zneškodnit, volné radikály dřív, než stačí poškodit zdravé buňky. Mnohé adaptogeny mají i další příznivé účinky: ochraňují játra, srdce, působí jako ochrana před rakovinou či záněty a pomáhají zmírňovat nežádoucí účinky chemoterapie a ozařování.

Které léčí účinky stresu?

Bazalka posvátná Jinými slovy také tulsi, což v sanskrtu znamená „ten, jemuž se nikdo nevyrovná“. V Indii ji považují už 3000 let za jednu z nejúčinnějších rostlin. Bazalka patří k všestranným adaptogenům – posiluje imunitu a vitalitu, prospívá srdci a pomáhá snižovat dopad stresu na organismus. Obsažená kyselina ursolová udržuje zdravou hladinu cholesterolu a krevního cukru.   Maralí kořen Neboli také parcha saflorovitá. Pravidelná konzumace této byliny se doporučuje ke zlepšení fyzických výkonů a výdrže. Maralí kořen totiž podporuje tvorbu svalové tkáně a taky posiluje vylučování kyseliny močové a mléčné. Bylina působí na celkové osvěžení těla, pomáhá udržovat v dobrém stavu kardiovaskulární systém i mentální zdraví.

Mučenka pletní

Bylina, která má výborné uklidňující účinky. Když nemůžete usnout nebo se v noci budíte a hlavou vám víří tisíce myšlenek, pak vyzkoušejte mučenku pletní. Mučenka působí jako rostlinné sedativum. Kromě nespavosti pomáhá taky při bolestech hlavy způsobených stresem, tiší úzkostné stavy a celkově harmonizuje činnost nervové soustavy.

Klanopraška čínská

Klanoprašce, nebo také schizandře se v čínštině říká „plod pěti chutí“ – podle jejich tradiční medicíny totiž bobule této rostliny obsahují kyselou, sladkou, slanou, hořkou i pálivou chuť.
Na konci 16. století si v Číně klanoprašky natolik považovali, že ji poslali tamnímu císaři jako vzácný dar. Klanopraška zvyšuje obsah jaterního glutationu, základního jaterního antioxidantu, a tím napomáhá chránit játra. Zároveň snižuje zvýšený krevní tlak a zvyšuje ten nízký.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden