Bylinky pro pohodu těla, duše i mysli

Máme tady zimu a s ní spojený nárůst melancholických nálad, splínů či lehčích depresivních stavů. Čím si pomoci?

Kozlík lékařský

Také vás může zajímat ...

Jedna z nejpoužívanějších bylin na dobrou náladu. Zejména při rozrušení a nespavosti. Má analgetické účinky, tlumí bolesti, zklidňuje, má protikřečové a protizánětlivé účinky (klidní zažívání). Navozuje dobrý přirozený spánek, uklidňuje centrální nervový systém, zmírňuje úzkosti, podráždění, bolesti hlavy, bušení srdce, celkově harmonizuje.

Třezalka

Úžasná léčivka, zlaté kvítí plné slunce, je jednou z nejoblíbenějších a nejúčinějších bylin pro dobrou náladu. Má tu výhodu oproti ostatním, že povzbuzuje i tiší – vyrovnává harmonii, ale nepůsobí tlumivě. Přináší radost do života po celý podzim a zimu, rozjasní špatnou náladu, deprese i chmury.

Úleva na nervozitu, úzkosti, deprese a špatnou náladu, je dobré mít ji při ruce v podobě tobolek, čaj můžeme popíjet po celý den, doporučují se však maximálně 3 šálky denně, úleva se určitě dostaví, pokud třezalce zůstanete věrni 10 až 14 dnů.

maximálně 2 až 3 měsíce.

Tymián

Silné přírodní antibiotikum, stimuluje nás, povzbuzuje, podporuje intelektuální schopnosti a mentální činnost. Užívá se při depresích. Sušený se přidával do polštářků na spaní.

Meduňka

Úžasná úleva pro celý organismus, harmonizuje nejen nervový systém. Utěší a navrátí radost, působí při zvýšeném nervovém napětí, má protikřečové, dezinfekční a uklidňující účinky, zlepšuje trávení. Doporučuje se při podráždění, úzkosti, bolesti hlavy ze stresu a napětí, při depresích, užívá- li se večer před spaním, prohlubuje spánek, snižuje bušení srdce.

Meduňka patří mezi nejoblíbenější bylinky, bývá součástí řady čajových směsí a bylinných přípravků pro dobrou náladu a dobrý spánek.

Může se užívat i dlouhodobě.

Heřmánek

Působí protizánětlivě a zklidňuje, užívá se při nervozitě, úzkosti. Tiší, uvolňuje a uklidňuje, zlepšuje trávení, tlumí bolesti hlavy. Heřmánkový čaj je vhodný kdykoli během dne, ráno, odpoledne i večer. Pomáhá navodit příjemné usínání, stejně tak koupel s heřmánkem.

Ne náhodou je oblíbenou přísadou řady kosmetických výrobků a čajových směsí, nejen pro děti.

Rozmarýn

Zbavuje smutku, vrací vitalitu, jedna z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších bylin vůbec. Povzbuzuje organismus i náladu. Je vhodná pro zotavení po nemoci, při depresích či vyčerpání, při nízkém krevním tlaku a tělesném vyčerpání. Používá se jako bylinka i jako koření. Úžasné jsou koupele, které celkově vitalizují a stimulují organismus.

Nejsou však vhodné těsně před spaním a pro těhotné, rozmarýn prokrvuje.

Dobromysl

Bylinka pro dobrou mysl. Posiluje celý organismus, ulevuje od starostí, uvolňuje nejen mysl, posiluje dobrou náladu a pohodu. Je vhodná při apatii. Účinně působí tam, kde ji potřebujeme, uvolňuje křeče v oblasti břicha, je efektivní při kašli a infekcích, čistí a odplavuje toxiny. Je vhodná jako bylinka i jako koření, které zařadíme do jídelníčku.

Překvapí vás, co všechno umí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama