Moje šťastná hvězda

Bylinné čaje na každý neduh

Čaje, které dokážou zázraky? I takové existují. Jsou to ty, které připravíte z čerstvých nebo sušených bylin. Nevíte, kdy po jaké bylince sáhnout? Představíme vám ty neznámější a také vám prozradíme, k jakému účelu se hodí.

Možná jste dosud netušili, jaké léčivé účinky může mít takový obyčejný bylinkový čaj. Stačí vylouhovat ty správné a rázem vám vyléčí snad všechny drobné neduhy, které vás během roku mohou potkat. Víte, jak správně čaj připravit a které bylinky použít?

Bezový čaj

Tlumí příznaky chřipky a anginy. Vyléčí kašel i rýmu. Nezpochybnitelné léčivé účinky má i při bronchitidě. Do šálku vsypejte dvě lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Čaj sceďte.

Meduňkový čaj

Výborně se hodí, když trpíte nespavostí, máte střevní nebo žaludeční neurózu nebo když vás trápí nadýmání. Pít by ho měli i lidé, kteří trpí srdeční arytmií. Jednu až dvě lžičky meduňky přelijte 0,3 l vroucí vody a nechte patnáct minut louhovat. Jakmile bude čaj vylouhovaný, doslaďte ho medem nebo citronem.

Třezalkový čaj

Jste nervózní, ve stresu a unavení? Pak neváhejte a zkuste třezalkový čaj. Navíc se díky kvercetinu hodí na potlačení alergií a ke všemu působí dezinfekčně. Z třezalky můžete udělat nálev i pracnější odvar. Na nálev budete potřebovat dvě lžičky třezalky, čtvrt litru vroucí vody a nádobu, ve které necháte bylinku přelitou vroucí vodou patnáct minut odstát. Před užíváním třezalky se ale poraďte se svým lékárníkem nebo ošetřujícím lékařem.

Řebříčkový čaj

Na trávení nebo žaludeční potíže zabírá stoprocentně. Pijte ho, i když máte průjem, trápí vás nadýmání anebo preventivně, abyste zamezili zánětu močových cest. Malou lžičku řebříčku přelijte třemi decilitry horké, nikoli vroucí vody. Přikryjte nádobu a patnáct minut louhujte. Čaj pijte ještě teplý.

Heřmánkový čaj

Skolila vás chřipka nebo jen obyčejné nachlazení? Neponechejte nic náhodě a uvařte si heřmánkový čaj. Snižuje horečku, zklidňuje podrážděnou pokožku a sliznici. Odvar z heřmánku můžete také použít na omrzliny nebo hmyzí bodnutí. Lžičku heřmánku vylouhujte ve dvou decilitrech vroucí vody a nechte deset až patnáct minut odstát. Pak nálev sceďte a pijte teplý.

Oreganový (dobromyslový) čaj

Nadýmání, infekční choroby, onemocnění ledvin, jater a astma. Na všechny tyto neduhy zabírá čaj z oregana. Dobromyslovou nať, přibližně jednu až dvě lžičky, vylouhujte ve dvou decilitrech vroucí vody. Deset minut louhujte, pak sceďte a opět pijte teplý.

Čaj z lipového květu

Když vás bolí v krku, máte zahleněné průdušky nebo potíže s revmatismem, pijte odvar z lipového květu. Do skleněné nádoby z varného skla nasypejte sušené květy a zalijte vroucí vodou. Louhujte 15 minut, přeceďte a do každého šálku přidávejte pro zjemnění lžičku medu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden