Část rodiny Pierru Richardovi nikdy neodpustila, že dělá šaška!

Jedinou cenu za herectví dostal u nás na karlovarském festivalu!

Legendární nešika z francouzských komedií Pierre Richard (83) ani ve svém vysokém věku neztrácí dobrou náladu a vychutnává si život!

Víte, že populární francouzský herec, kterého všichni známe jako Pierra Richarda, je ve skutečnosti šlechtic? Jeho celé jméno je pěkně dlouhé: Pierre Richard Maurice Charles Léopold Defays.

Také vás může zajímat ...

Šlechtic jako poskok? Taková ostuda!

Po rozvodu rodičů si Pierre užíval dvě úplně odlišná prostředí. zatímco otec byl velkým šéfem v ocelářském průmyslu a bydlel na zámku, matka byla bohémka, která mu k nedělnímu obědu pekla kukuřičné placky. Od otce se budoucí herec naučil základům džentlmenství, dědeček z matčiny strany ho zase naučil chytat pstruhy rukama. Obojí se mu pak v životě hodilo.

O filmu toho původně moc nevěděl, protože kinu se ve šlechtické rodině neholdovalo. Pierre šel studovat filozofii. Jednou ale místo přednášky zamířil do biografu a tam viděl americké němé grotesky. Zamiloval se do nich a přál si, aby mohl v životě dělat něco podobného. Rodina z otcovy strany ovšem dost protestovala proti tomu, aby se stal hercem, natož komikem.

„Nikdo mi nenabídl roli mladého ministerského předsedy,“ komentoval to Pierre. „Většinou jsem hrál sluhy a poskoky. Kdyby to byl Don Juan v prestižním divadle, možná by to ještě přijali, ale sluhové? Totální ostuda!“ Aby nebyl se šlechtickým rodem spojován, začal vystupovat pouze pod svými prvními dvěma křestními jmény. Nejdříve začal vystupovat v kabaretu.

„Vaším jediným ředitelem je tam publikum,“ vysvětloval. „Když se směje, jste přijat.

Když ne, máte padáka.“

V 70. letech byl na vrcholu popularity.

Kaskadéry vždycky odmítal!

Dlouho trvalo, než se doma smířili s jeho životní dráhou. Na delší dobu se dokonce s částí rodiny rozešel ve zlém. „Vůbec mě nepochopili a navíc o mě měli strach,“ řekl herec. „Mysleli si, že ze mě bude chudák a že budu celý život třít bídu. Trvalo deset let, než si moje jméno přečetli na plakátech.

Teprve pak si přestali dělat starosti.“ Jeho první malou rolí před kamerou byl obyčejný parašutista. Pierre ale přesvědčil režiséra, aby ho mohl zahrát jako ztřeštěného popletu. A protože zaujal, dostal šanci udělat si vlastní film.

Komedie se jmenovala Roztržitý a herec v ní byl přesně takový, jak si ho pak diváci oblíbili: potrhlý zmatkář, který se bez vlastní viny dostává do složitých situací a všechno kolem sebe uvádí do chaosu. Pierrovy filmy se promítaly po celé Evropě, ale v době, kdy byl svět rozdělený železnou oponou, neměl vůbec tušení, jak moc populární je i u nás.

Zajímavé je, že stejně jako další hvězdný Francouz, Jean-Paul Belmondo (85) se ani Pierre nenechával zastupovat kaskadérem. „Když hraji bankovního úředníka, musím spadnout jako chlápek, který padat neumí,“ vysvětloval. S Belmondem si nezahrál, zato se skamarádil s další francouzskou legendou, Gérardem Depardieuem (69). Oba se uměli dobře „vytáčet“. Když koncem 80.

let odjel Pierre točit na Kubu dokument o Fidelu Castrovi (90), řekl mu Gérard: „Nestydíš se navštívit diktátora?“ O mnoho let později na to Pierre reagoval: „Ten hajzlík, deset let po tom s ním sám dělal kšefty! Gérard jde po penězích. Ale on je zkrátka mimo normu, nemůžete na něj používat běžná měřítka.

Mám ho moc rád, což mi ovšem nebráni si z něj utahovat.“

Takhle jsme ho měli rádi!

Jak se udržet ve formě

Slavný komik byl několikrát ženatý, poprvé ještě dávno předtím, než se rozjela jeho kariéra. Naposledy se oženil v roce 1996, kdy si vzal brazilskou modelku Ceylu Lacerdu. S tou žije dodnes. Pierre stále hraje, i když už dávno přešel od typických nešiků k vážným rolím. Několikrát osobně navštívil i Českou republiku, hlavně v souvislosti se svojí další velkou vášní: vinařstvím.

Na otázku, jak to dělá, že ve svém věku vypadá pořád tak svěží, odpověděl: „Vypiji dva litry vína denně.

Zkuste to a také budete vypadat dobře!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...