Časté „gruntování“ zdraví neprospívá

Víte, že neustálým a každodenním úklidem můžete vaší domácnosti spíše škodit? 

Mít čistou a uklizenou domácnost je snem skoro každé hospodyňky. Ale pro to není nutné uklízet denně, i když jsou v rodině děti nebo domácí mazlíčci. Neustálým úklidem se totiž zhoršuje kvalita ovzduší ve vašem domově!

Až osm lidí z deseti, kteří trpí dýchacími a kožními nemocemi, anebo alergiemi, má tyto potíže hlavně kvůli špatnému ovzduší v domácnosti. Představíme vám několik základních domácích prací, kterými sami ohrožujeme své zdraví.

Také vás může zajímat ...

Časté praní

Málokterá domácnost má vlastní sušárnu, případně možnost věšet vyprané prádlo venku. Tudíž nejpravděpodobnější variantou sušení, pokud není v domácnosti ani sušička, je věšení prádla na sušáku doma, v některé z místností. Jenže to znamená až 1,9 litru vlhkosti v bytě navíc. Ta napomáhá většímu rozšíření bakterií, různých hub a plísní, což způsobuje dýchací problémy.

Nadměrnou vlhkost v domácnosti lze zaznamenat podle zvýšené kondenzace na oknech, případně podle nelibého pachu, který vlhko provází hlavně v případech, když se v domácnosti pravidelně nevětrá.

Bělidla a čističe

Nezbytnými pomocníky v každé domácnosti jsou různé čističe, například na vodní kámen, rez či zašlé povrchy. Mnohé z nich pro lepší účinnost obsahují řadu chemických složek, které při uvolňování do ovzduší mohou vést k podráždění sliznic nebo dýchacích cest.

Při častějším kontaktu s těmito látkami mohou být členové rodiny vystaveni vyššímu výskytu některých onemocnění, převážně chřipky či angíny.

Luxování

Tato domácí činnost je pomocníkem i možným problémem v jednom. A to hlavně v případě, pokud je v domácnosti více koberců. I v jediném kusu se ale drží prach, roztoči, spory plísní a také chemické výpary z čisticích prostředků, které se k jejich údržbě používají.

Při samotném luxování, které má koberec těchto nečistot zbavit, se tak některé dostanou do ovzduší, čímž mohou citlivější jedince dráždit, případně vyvolávat alergie nebo astma. K jejich uvolňování ale dochází i při běžném chození přes koberec.

Třetina domácností sice luxuje jen jednou týdně, ale další třetina 2–6krát v průběhu týdne!

Bělidla a odbarvovače dráždí sliznice.

Dennodenní vaření

Pokud nebereme v úvahu nutnost, pak je vaření oblíbenou, ale někdy i potenciálně nebezpečnou činností. A to hlavně v domácnostech, které používají plynové sporáky a trouby. Plynové hořáky totiž způsobují uvnitř vašeho bytu nárůst koncentrací oxidu dusičitého o zhruba 25–33 % v létě, a v zimě pak o 35–39 %.

Oxid dusičitý přitom dráždí sliznice, může stát za výskytem řady respiračních onemocnění.

Osvěžovače vzduchu

Že se osvěžovače vzduchu používají pouze v případech, kdy ovzduší v některé z místností nelibě voní, není už dávno pravda.Téměř polovina lidí používá ve své domácnosti různé vonné svíčky či rozprašovače na navození příjemné atmosféry a nálady, a to i v případech, že je bolí hlava.

Odborníci ale varují, že právě látky obsažené v těchto přípravcích mohou samy o sobě způsobovat letargii nebo deprese.

Jejich používání tak není dvakrát vhodným pomocníkem.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...