Celý život byl šťastným dítětem

Herectví zlehčoval a mluvil o něm neuctivě. Říkával, že toto povolání člověku umožňuje, aby zůstal po celý život malým děckem.

Uměl žít. Rozhodně nebyl mrzout a škarohlíd, životem proplouval s úsměvem na rtech, i vážné věci bral na lehkou váhu. O vztahu mezi mužem a ženou prohlásil: „Recept na šťastné manželství je jednoduchý: Když se mýlíš, přiznej to manželce, když máš pravdu, mlč jako zařezaný.

“Anebo řekl: „Všechny ženy sní o Casanovovi, kterého by měly jen samy pro sebe.“ Případně prohodil: „Flirt bez hlubšího úmyslu je jako jízdní řád, vydaný pro neexistující železnici.“ Evidentně toho o životě i o ženách věděl hodně. Jak by také ne, vždyť paní a dívky mu padaly k nohám.

Marcello Mastroianni (†72) se narodil v září 1924 ve Fontana Liri, horské vesnici na půli cesty mezi Římem a Neapolí. Jeho kariéra začíná v roce 1938, kdy si zahrál několik malých vedlejších rolí. Herectví mu učarovalo. Vždyť o něm snil od dětství, byl to rozený komediant. Druhá světová válka však jeho rozlet zbrzdila.

Také vás může zajímat ...

Statečně podporoval veškeré protifašistické snahy a často se musel ukrývat. Byl dokonce zajat nacisty a odvezen do pracovního tábora. Odtamtud se mu zázrakem podařilo utéct a do konce války se skrýval v Benátkách. Po otci ohnivý Ital, po matce mu v žilách kolovala běloruská krev.

Prostě jdu a hraju Pro umělce zjevně skvělá kombinace.

V herectví našel sám sebe

Nechápal, proč se mnozí herci tak zoufale trápí, proč se složitě převtělují do rolí, ze kterých pak nedokážou vystoupit, a tak trpí depresemi. Tvrdil, že hraní není žádné utrpení, ale jen zábava. „Prostě jdu a hraju,“ říkával s úsměvem. Byl talent od boha, asi proto to viděl tak jednoduše. Pracoval s nejslavnějšími režiséry a vedle nejkrásnějších hereček.

Syn prostého truhláře od dětství miloval tmavý svět biografů.

Přesto chodil na stavební průmyslovku a po jejím absolvování se zapsal na ekonomickou a obchodní fakultu, hlavně za účelem stát se členem zdejšího divadelního klubu.

Začínal jako účetní

Po válce se o krůček přiblížil vysněné budoucnosti. Rodina na tom nebyla finančně právě dobře, všelijak se protloukali, a tak Marcello pověsil studia ekonomiky a obchodu na hřebík a nastoupil na místo účetního ve filmové distribuční společnosti. Průběžně bral malé, bezejmenné role a po večerech hrál jako obvykle v univerzitním divadelním klubu.

Otec, který se často stěhoval za prací, zakotvil v Římě, což bylo pro mladíka požehnání. Dolce Vita Prohlásil: „Ráno pro vás přijede limuzína, vezme vás do studia, dostanete krásnou ženu do náruče.

Tohle je povolání?

Tak jdeme na to

“Na přelomu čtyřicátých a padesátých let byla jeho světem divadelní prkna, přesto obcházel producenty a režiséry se svými fotografiemi. Trpělivost přinesla růže. Přišla filmová úloha v Bídnících, nicméně zlom znamenal až Felliniho Sladký život.

Scéna, v níž se Mastroianniho herecká partnerka, někdejší Miss Švédsko Anita Ekberg (†83), v nočním Římě koupe ve fontáně di Trevi, vstoupila do dějin filmu. Podle Federica Felliniho (†73) si herečka s Mastroiannim nerozuměla. Ženám se zdál přitažlivý a sexy, Anitě Ekberg ne. Byla k němu chladná, nenašli společnou řeč a zaručeně mezi nimi nikdy neexistoval erotický vztah.

Přesto byli ve Sladkém životě, jak tvrdil Fellini, věrohodní.

Líný a ošklivý

Ač o sobě tvrdil, že je líný a jen průměrně pohledný až ošklivý, natočil více než sto čtyřicet filmů a stal se idolem žen. Na plátnech kin se proslavil rolemi svůdníků. K nejznámějším snímkům patří Kronika chudých milenců, Osm a půl, Rozvod po italsku či Ginger a Fred.

Mastroianniho častou partnerkou na plátně byla Sophia Loren (82), která o spolupráci s ním kdysi prohlásila, že byla tak dokonalá, že své výstupy ani nemuseli zkoušet. „Líný a ošklivý“ Mastroianni se oženil s herečkou Florou Carabella (†73), matkou jejich dcery Barbary (65). Svazek to byl spíš formální, nebylo možné provdat se za Mastroianniho a očekávat věrnost.

Například románek s krásnou Catherine Deneuve (73) znal málem celý svět. Byl to vášnivý vztah, skončil však neslavně. Sblížili se během natáčení filmu Tohle se stává jen druhým, Francouzka přiznala, že se do pohledného kolegy zamilovala už na čtené zkoušce. Velká láska trvala čtyři roky. Narodila se nemanželská Chiara (45), která dvojici paradoxně rozdělila.

Marcello utekl před zodpovědností.

Hrál do posledních dnů a zemřel v pařížském bytě na rakovinu slinivky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...