Česká Barbra Streisand zaválela s řízky

Aby mohla hrát, musela podepsat revers. Lidi si přece koupili lístky na ni. Po potlesku se vrátila do nemocnice.

Na život a slávu nenechal osud Laďce Kozderkové moc času. Pouhých 37 let. Ale ona to stihla. Stát se mámou i zpěvačkou, na níž bylo vždycky vyprodáno. Českou Barbrou Streisand.

Když se narodí hudebníkovi, kapelníkovi a skladateli v jedné osobě dcera, tak nějak se předpokládá, že si s muzikou bude odmalička tykat. Ladislav Kozderka měl sice dcery hned tři, ale námi nastíněné geny bezezbytku ve své krvi našla až ta nejmladší. Oblíbená, především muzikálová zpěvačka Laďka.

Také vás může zajímat ...

Babička z ní chtěla mít baletku

Jediný, kdo s tím měl v rodině problém, byla její babička. Ta vždycky toužila po chvíli, kdy zasedne do divadelní lóže a hned po předehře vycupitá na podium její vnučka jako ta hlavní a nekrásnější labuť. Jenomže Laďce brzy začala růst nejenom noha, a tak bylo jasné, že na křehkou éterickou vnučku může babička zapomenout.

A že možná bude lepší, když si kromě dirigentské taktovky táta Ladislav pořídí domů ještě flintu na pány kluky.

Na natáčení do rádia s ní chodívala maminka

V praxi to vypadalo tak, že když coby čtrnáctiletá studentka konzervatoře chodila natáčet do slavného Brněnského rozhlasu, měla garde v podobě maminky. Málokdo z doprovodné kapely by jinak věřil tomu, že po všech stránkách vyspělá zpěvačka je ještě před zákonem. A nejedno muzikantské oko po pohledné Laďce chlípně zašilhalo.

Zasnoubila se v patnácti

O tom, že se jí lýtka zapalují tak trochu rychleji než ostatním, přesvědčila definitivně Laďka svého otce v patnácti letech, když si na něm doslova vyškemrala, aby se mohla zasnoubit se svým stejně starým ctitelem Jiřím. Údajně snad tenkrát zůstali jen u techtlí, tak jak si rodiče obou čerstvě zasnoubených hrdliček přáli.

„Na svou velkou lásku jsem si ale musela nějakou dobu ještě počkat,“ vzpomínala na dětská a studentská léta zpěvačka.

Po konzervatoři šla rovnou na JAMU

Další léta byl po této stránce naštěstí klid. Laďka se doslova po hlavě vrhla do studia zpěvu. Nejprve s úspěchem dokončila studium na konzervatoři a díky svému obrovskému talentu byla následně okamžitě přijata do slavné líhně muzikálových hvězd, na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně.

Škoda, že se nenarodila v Americe

To, jaká tu vyrostla obrovská hvězda, asi nejlépe vyjádřil bývalý ředitel Hudebního divadla v Karlíně Ladislav Županič. „Kdyby se narodila jako Američanka a zpívala by na Broadwayi, brzy by o ní slyšel celý svět,“ řekl šéf divadla, v němž později slavila své největší profesní úspěchy.

Tři měsíce v Sovětském svazu

Na začátku nabrala opačný kurs. Bylo jí krásných osmnáct, když společně s Tanečním orchestrem Českého rozhlasu vyrazila jako sólistka na tříměsíční turné po Sovětském svazu. I tentokrát dostala pro jistotu bodyguarda.

O to, aby snad na turné nepřišla „k úrazu“, se na žádost otce Ladislava měl postarat trumpetista Richard Kubernát, dlouholetý dirigentův kolega a známý.

Čekám miminko!

Už když po návratu domů sestoupila ze schůdků z letadla, znělo přistávací halou její: „Čekám miminko. Já jsem tak šťastná.“ Brzy se ostatně zděšení rodiče dozvěděli, kdo je budoucí tatínek. Pověřený ochránce cti jejich osmnáctileté dcery, trumpetista Kubernát.

A protože se to tak slušelo, zamířila čerstvě plnoletá Laďka se svým o pětadvacet let starším partnerem před oddávajícího.

S cejchem matky samoživitelky

Jenže stejně rychle se brzy objevili u rozvodového soudu. Už odmilovaná Laďka totiž brzy zjistila, že její vysněná celoživotní láska myslí více než na ni na to, jak si sehnat láhev nějakého pití či dokonce drogy. A že je nejen jako otec malého dítěte prostě nepoužitelný. Od soudu se brzy vrátila jako rozvedená paní s cejchem matky samoživitelky.

Dcerku nechala na výchovu babičce

Vždycky se uměla postavit problémům čelem a výjimku neudělala ani teď. Jen musela na dva roky nechat malou Ladu na vychování u maminky a sama odjela o 200 kilometrů dál od Brna hledat štěstí v Praze. A proč ne? Vždyť odmalička snila o tom, že se právě v metropoli prozpívá až ke hvězdám.

V Karlíně měli novou primadonu!

Někdy je od snů až legračně blízko do reality. Možná ani v těch nejkrásnějších se jí nezdálo o tom, že nejslavnější hudební divadlo v zemi, to v pražském Karlíně, bude její jméno psát na program těmi největšími a nejtučnějšími písmeny. Že na ní, řečeno s kritikou, založí svůj repertoár.

Bylo hodně masa, tak donesla řízky

A to se o ni Karlínské divadlo muselo přetahovat s filmem a televizí. A nebylo to jenom díky kupě řízků, které donesla kolegům, s nimiž točila legendární hudební komedii Trhák. Koupila tenkrát nějak víc masa, tak když už byla u toho smažení, že… Kam se prý na filmovou poštovní doručovatelku Ticháčkovou hrabal místní catering.

Už jste se dostali k mechtlím?

V televizi zase excelovala coby hvězda velkolepých, zejména silvestrovských estrád. K překvapení všech to však nebylo díky dokonalému hlasu. Laďka totiž z rukávu vytáhla další ohromující talent. Schopnost dohnat lidi k slzám. K slzám smíchu.

Mnozí z nás zařadili do svého slovníku větu: „K mechtlím jsme se nedostali.“ Ale tak něžně a sexy, jak to uměla Laďka Kozderková, jsme ji nikdy vyslovit nedokázali.

Dva roky bojovala s rakovinou

Jenže to už se její život blížil ke konci. Dva roky srdnatě bojovala se soupeřem jménem rakovina. Až když jí začaly docházet síly, se nechala odvézt do nemocnice. Ale i tam si vždycky brala revers, když bylo v programu její představení. Nemohla tam chybět, vždyť fanoušci si kupovali lístky na ni. Po závěrečné nekonečné děkovačce se zase vrátila na lůžko.

Manželská procházka vedla na hřbitov

Pár týdnů před svým skonem zase totálně dostala svého druhého muže Vlastimila Bedrnu. To když ho vytáhla na společnou procházku na hřbitov. Když ho poslala pro vodu a začala čistit hrob, vynadal jí, že se snad zbláznila. Nebylo by lepší, kdyby si odpočala? Odpověď? „Ne, ne, já si to udělám, poněvadž chci do čistýho,“ svěřil se později Bedrna.

Kopecký její smrti nevěřil

Když ve svých 37 letech zemřela, ponořil se svět muzikálu do hlubokého smutku. Zvonokosy, v nichž tolik zářila, stáhlo Hudební divadlo v Karlíně z repertoáru. „Naprosto odmítám mluvit o ní v minulém čase. Hrozně to nejde dohromady,“ řekl tenkrát jeden z jejích velkých obdivovatelů, herec Miloš Kopecký. A určitě tenkrát nebyl sám.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...