Český Harrison Ford chtěl být malířem

Jiří se narodil dvěma významným umělcům. Jeho tatínek Jan Samec (†71) byl akademický malíř a maminka Jiřina Štěpničková (†73) byla úspěšnou filmovou a divadelní herečkou. V poválečném Československu ale moc rolí nedostávala, a tak se rozhodla odcestovat na studijní pobyt do Anglie. Tam zjistila, že je se Samcem těhotná, a proto se mladý pár vzal na dálku.

Jiří (71) se díky tomu narodil v Londýně a získal britské občanství a při křtu pět jmen podle svých kmotrů Jiří Jan Jaroslav Martin Otto.

Také vás může zajímat ...

Občanství mu ale tatínek později z neznámých důvodů zrušil a zůstalo mu jen české.

Fatální léčka

V roce 1948, krátce po únorovém puči, se Jiřina rozhodla vrátit do vlasti a brzy na to se také se Samcem rozvedla. StB ji pobyt v Anglii a kariéru prvorepublikové hvězdy nedarovala a začala ji pronásledovat a nutit ke spolupráci. To však herečka odmítla.Tím pádem jí zakázali točit i vystupovat v divadle. Její úžasná kariéra v rodné zemi rázem skončila.

Aby toho nebylo málo, StB na ni v roce 1951 nastražila past v podobě fiktivního dopisu. Režisér František Čáp (†58), který pobýval v tehdejším západním Německu, ji v něm měl nabídnout hlavní roli v připravovaném filmu. Nešťastná Jiřina z nedostatku hereckých příležitostí nabídku přijala a rozhodla se, že i se synem do Německa emigruje.

Přechod přes státní hranici na Šumavě jí měl umožnit převaděč generál Hruška, což byl ale konfident StB. Jiřina čtyřletému Jiřímu namluvila, že půjdou za tatínkem do Karlových Varů a on tam dostane k narozeninám kolo. Během přechodu do západního Německa je samozřejmě zadrželi. Jiří dodnes vzpomíná, jak jim kolem hlavy létaly kulky ze samopalu.

Jeho maminku nakonec odsoudili za vlastizradu na 15 let do vězení a Jiřího poslali do dětského domova. Některé závistivé kolegyně z vinohradského divadla, jako třeba Jiřina Jirásková (†81), dokonce podepsaly petici a žádaly pro ni trest smrti. Nemohly jí zapomenout její dřívější herecké úspěchy, vilu a automobil.

Herec Radovan Lukavský (†88) k tomu tehdy řekl, že herecká závist je bezbřehá.

Werichovi říkal strejdo

Jiří se k příbuzným vrátil až po půl roce v naprosto zuboženém stavu. Měl svrab, vši a především nevratné rány na duši. Do třinácti let pak žil se svým otcem v Karlových Varech a maminku směl vidět jen čtyřikrát do roka.

Jiřinu nakonec po devíti letech propustili, a to díky její sestře a hercům Zdeňku Štěpánkovi (†71), Františku Smolíkovi (†81) a Jaroslavu Vojtovi (†81), kteří pro ni neúnavně žádali každý rok o milost. Jiří tak konečně začal žít se svou maminkou. Bydleli v Praze ve velmi skromných podmínkách v jediné místnosti u zámeckých schodů. Mamince totiž veškerý majetek zabavili.

Jak byli ale chudí, tak byli bohatí na duši. Mamince se v herecké profesi začalo časem opět dařit a získala angažmá v operetním souboru divadla v Kladně. Jiří se tak díky ní dostal do společnosti těch nejvýznamnějších osobností té doby. Janu Werichovi (†75), Janu Zrzavému (†86), Martinu Fričovi (†66) i Janu Bauchovi (†96) říkal strejdo a Jiřině Šejbalové (†75) teto.

A tak není divu, že se nakonec rozhodl jít ve stopách své matky, ačkoli původně chtěl být po otci výtvarníkem. Pro malbu měl obrovské nadání, a dokonce obdržel cenu na mezinárodní soutěži dětské malby.

Herectví ale nakonec zvítězilo.

Vecirek Alukov – Ceny Thalie

Hercem jen na zkoušku

Uvolněná šedesátá léta mu umožnila podat si přihlášku na DAMU, kam ho přijali na první pokus. Po absolutoriu si řekl, že v divadle to zkusí tak rok a pak půjde studovat kameru, kde uplatní své výtvarné vidění. Nastoupil tedy do angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové a poté do brněnské Reduty. V roce 1974 dostal nabídku do Činohry Národního divadla, kde nakonec zůstal dodnes.

Jiří většinou představuje nejrůznější rozervance, bouřliváky i psychologicky složité postavy. Například za hlavní roli v komorní hře Blackbird získal Cenu Thálie. Na jeho úspěchy byla maminka Jiřina vždy velmi pyšná a tajně chodila na každou jeho premiéru. S chválou ale šetřila. Spolu před kamerou ani na jevišti se však nikdy nesetkali.

Jiří si to nepřál, protože měl z mámy neuvěřitelný respekt. Kromě divadla se Jiří hojně objevuje v televizi a právem patří i mezi přední dabéry, za což obdržel i Cenu Františka Filipovského. Jeho hlasem promlouvá řada hvězd, jako třeba Michael Douglas (73), Steven Seagal (66), Gérard Depardieu (69) nebo Harrison Ford (76), se kterým Jirka téměř „srostl“.

Dokonce má přezdívku český Harrison Ford. Kontroverzní je, že v minulosti si zahrál v pětidílném seriálu Klementa Gottwalda (†56), který ve skutečnosti podepsal uvěznění jeho maminky.

Řada lidí mu to vyčítala, ale on věděl, že kdyby roli odmítl, už by si nikdy on ani jeho maminka nezahráli.

Proti sňatku

Ačkoli se narodil v Londýně a mohl si požádat o obnovení britského občanství, nikdy to neudělal. Neuměl totiž jazyk a také nebylo jisté, zda by dostal povolení k pobytu. Navíc mu herectví přirostlo k srdci a věděl, že když odcestuje, musel by se své profese vzdát. Zůstal věrný zlaté kapličce a jediné ženě Janě, kterou poznal už na gymnáziu. Hned si ale do oka nepadli.

Jana si o Jiřím myslela své a o seznámení nestála. Byla totiž premiantkou školy a Jiří bohém, který si s učením hlavu nelámal. Nakonec se ale v roce 1965 chtěli vzít. Narazili však na Jiřího matku, která se sňatkem nesouhlasila. Podle jejího rčení nemá herec na rodinu právo. Jiří se přesto oženil a s matkou se přestal kvůli tomu vídat.

Jiřina nechtěla nic slyšet ani o svých dvou vnoučatech. K stáru byla zlomená a osudem zničená. Přesto Jiří žije spokojený rodinný život, který navíc obohatila čtyři vnoučata.

On sám je nejštastnější, když jsou všichni pohromadě.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...