Cesta Václava Neckáře na koncert málem skončila smrtí – a měla brutální následky!

„Na jedné z besed ve školách se mě zeptala malá dívka, kdy přestanu zpívat. Odpověděl jsem, že mě z pódia budou muset sestřelit.“

Rychlou cestu ke slávě nastartoval Václav Neckář (75) v polovině 60. let. Vydržel na vrcholu dlouho, i přes komplikace, které přinesl dočasný ústup z kariéry a mozková příhoda, po níž se znovu učil mluvit!

I když se Václav Neckář (75) chtěl jako malý stát hercem, té největší slávy dosáhl jako zpěvák populární hudby. Zahrál si ale i v několika legendárních filmech, takže se mu přání z dětství přece jen splnilo. Inspiraci čerpal v rodině. Jeho otec byl hercem a tanečníkem v divadle, maminka dokonce vedla operu.

Také vás může zajímat ...

Díky nim poznal malý Václav, co to obnáší vystupovat na jevišti – zahrál si v menších zpívaných rolích.

Byla to láska na první pohled!

Svůj sen o herectví se Václav pokoušel naplnit, ale dveře DAMU pro něho zůstaly zavřené. Snažil se tam dostat několikrát, jenže podle přijímací komise neměl dostatek talentu. Ani to ho neodradilo, nastoupil prostě do divadla jako elév. Nejprve v Mostě, později v Plzni.

Tam se v divadle Alfa poprvé setkal i s Martou Kubišovou (76), aniž by měl tušení, že nebude trvat dlouho a budou spolu zpívat nesmrtelné hity. Jedno setkání bylo ale ještě důležitější. Právě v plzeňském divadle Václav poprvé uviděl svoji budoucí životní partnerku. Jaroslava Žlábková (+76) byla sice o tři roky starší, ale v lásce nehraje věk vůbec žádnou roli.

Václav se do ní zamiloval na první pohled a nepřešlo ho to až do smrti jeho milované partnerky před čtyřmi roky. „Okamžitě jsem věděl, že už nechci hledat někoho jiného,“ vzpomínal. Než ale mohli být spolu, nějakou chvíli to trvalo.

„Náš vztah byl krátký, neboť vzápětí Jarka dostala nabídku angažmá ve východoněmeckém Výmaru, kde se posléze stala jednou z hlavních představitelek tamního baletního souboru. Pak její vzestup pokračoval a dostala se až do Komische Oper v Berlíně,“ prozradil zpěvák.

Když se pak v roce 1969 brali, byla už z Václava Neckáře hvězda nejen československých, ale evropských rozměrů!

Krátká sláva Golden Kids

Během pár let se Václav díky svým písničkám a své vizáži sympatického kluka, po kterém fanynky šílely, dostal mezi první ligu zpěváků. A nezůstalo jenom u toho. Skladatele Bohuslava Ondráčka (+64) napadlo, že by bylo dobré vytvořit pěvecké trio, které by se skládalo z jednoho mladíka a dvou krásných žen. Tím mladíkem byl právě Václav a kráskami se staly Helena Vondráčková (72) a Marta Kubišová.

Takhle vznikla trojice Golden Kids. Jejich sláva trvala sice jen chvíli, ale vystupovali dokonce i v Paříži. Kdyby bývalo nedošlo k dramatickým změnám v politice, mohli jsme mít skupinu slavnější, než byla později švédská ABBA. Osud ale dramaticky zasáhl. Marta dostala zákaz zpívání. Znamenalo to konec kariéry jak pro ni samotnou, tak i konec Golden Kids.

Zpěvačka musela dokonce čelit vymyšlenému obvinění z toho, že nafotila pornografické snímky. Václav tehdy zasáhl a svědčil v její prospěch.

Tím si dobré oko u nových mocipánů také neudělal, takže na rozdíl od jiných zpěváků se za železnou oponu pěkně dlouho nepodíval.

Rodinný domek v pravý čas

Začátky Václava nebyly jednoduché, ale na to, s čím se musel potýkat, brzy už jen vzpomínal. Když byl ještě v Plzni, neměl ani kde bydlet. Přespával v divadle, ve zvukové kabině. V Praze mu potom nezbývalo nic jiného, než si najít místo na ubytovně. Svoji vlastní střechu nad hlavou získal vlastně až poté, co se oženil. Jeho tchán měl totiž dvě nevyužité stavební parcely.

Vlastnil je ještě z předválečné doby. Nacházela se v pražské čtvrti Bráník, která tehdy byla na okraji města. Úřady mu nařídily, aby nejméně na jedné z nich co nejdříve zahájit stavbu. Jaroslava byla už v té době těhotná, takže se to všechno pěkně sešlo. Václav měl kamaráda architekta, který jim pomáhal. Nedočkali se sice žádné přepychové vily, ale po té ani netoužili.

Stačil jim obyčejný rodinný dům typu Okál, jakých se tenkrát stavěly tisíce – i když ho onen kamarád architekt prý označil za „chaloupku“.

Bráchu vykoupil z vojny za 15 tisíc!

Hodně pro Václava znamenal jeho bratr Jan (70). Je o šest let mladší, ale jako sourozenci si vždycky bezvadně rozuměli, tedy snad s výjimkou dětství, kdy se občas prali. V době dospívání se jim nestalo, že by jeden druhému přebral holku – bylo to dáno samozřejmě i tím věkovým rozdílem. „Na každého přišla puberta jindy, a tím i myšlenky na ženy,“ uvedl Jan.

Nespojoval je ale jenom bratrský vztah. Jan se rovněž věnoval hudbě, skládal písničky a založil si vlastní kapelu. A koho jiného by měla doprovázet, než vlastního bráchu? Skupina se jmenovala Bacily a vystupovala s Václavem Neckářem od roku 1971. Jan měl svému staršímu bratrovi tehdy co vracet. Původně totiž studoval vojenskou školu.

Neměl velet žádným rotám, stal by se vojenským muzikantem. Nejprve byl kousek od Prahy, v Milovicích, ale pak byla v roce 1968 jeho jednotka odsunuta na Slovensko. „Navíc se v té době zhoršil zdravotní stav naší maminky, prostě celé to byl průšvih,“ líčil Jan. Existovala naděje, jak se z toho všeho vyvlíknout: z vojny se dalo „vykoupit“.

A Václav to pro bratra opravdu udělal, zaplatil za něho 15 tisíc korun, což tenkrát byly velké peníze.

Zapomněl všechny texty!

Tak jako mnozí další jeho kolegové, měl i Václav po roce 1989 nejprve s vystupováním problémy. Doba přála jiným zpěvákům, otevřely se hranice a dostávala se sem dříve nedostupná hudba. K tomu ještě Václava potkala smůla, jeho kapela přišla o zesilovače, které půjčila pro tehdejší demonstrace. Po většinu devadesátých let to vypadalo, že zpěvákova kariéra zůstane už jen vzpomínkou.

Oživení přinesl až film Pelíšky, kde zazněla jeho dávná písnička Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. V době, kdy se mohl znovu vrátit na velká pódia, přišla ale krutá osudová rána. Došlo k tragédii, kterou mohl Václav zaplatit životem. Ve chvíli, kdy na něho zaútočila mozková mrtvice, totiž zrovna řídil auto!

Kdyby byl útok jen o něco silnější, mohl havarovat nebo mít mozek trvale poškozený. Takhle sice dojel na místo, ale následky se drsně projevily. Velká část paměti se vymazala. Václav nebyl schopen půl roku dát dohromady celou větu. Zapomněl všechny cizí jazyky, které předtím ovládal. A samozřejmě si nepamatoval ani texty písniček.

Intenzívně na sobě pracoval a kamarádi mu pomáhali, takže postupně se jeho stav zlepšil.

Už to ale nikdy nebylo stejné jako předtím!

Písnička Půlnoční byla velkým hitem!

Jedna velká chvíle slávy ale přece jenom ještě na Václava Neckáře čekala. Před několika lety mu byla nabídnuta k nazpívání písnička pro animovaný film Alois Nebel. Jmenovala se Půlnoční a stala se jedním z největších hitů. Na internetu klip viděly miliony lidí a výsledkem bylo, že Václav s novými mladými autory natočil ve vysokém věku ještě další desku s názvem Dobrý časy.

I kdyby ale bývalo zůstalo jen u těch stovek starých písniček, legendární zpěvák si dávno zajistil věčnou slávu.

Hned dvě slavné písničky zdědil po Matuškovi!

Písničku Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě měl původně zpívat úplně jiný zpěvák. Když přišel Václav Neckář do pražského divadla Rokoko, zdědil jí po Waldemaru Matuškovi (+76). Nebyla to jediná písnička, kromě ní měl Walda zpívat i hit Ze soboty na neděli. Stejně tak ale po letech Václav předával dál své písničky.

Na Stín katedrál, který také zpíval v Rokoku, už se skoro zapomnělo, když jednou na koncertě přišel za Václavem Petr Muk a poprosil ho, jestli jí může převzít.

Samozřejmě se dočkal souhlasu.

Smutná zpráva ho zastihla před začátkem vystoupení

V roce 2015 ztratil Václav Neckář nejbližšího člověka, manželku Jaroslavu, která s ním prožila všechno dobré i horší. Už delší dobu měla vážné zdravotní problémy a ty se na začátku prosince onoho roku ještě prohloubily. Václav si přál, aby spolu ještě mohli oslavit Vánoce, ale nedočkal se. O tom, že jeho žena zemřela, se dozvěděl před koncertem ve Zlíně, který pak ale odehrál.

„Nemohl jsem na jevišti vysvětlovat, že mi odešla jedna z nejdražších bytostí.

To je daň, kterou zpěvák platí za celoživotní úspěch,“ řekl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...