Charismatického Waldu měli rádi všichni. Krásné ženy i filmová kamera.

První nositel absolutního Zlatého slavíka nepropadl jako dítě školou povinné ze zpěvu jen proto, že to nešlo.

Kdyby to šlo, propadl by z hudební výchovy. A přesto se stal prvním Zlatým slavíkem v historii. Šuškalo se o jeho nenasytné lásce k něžnému pohlaví, a přesto po něm toužily generace žen. Stačilo, když se podívaly do magicky černých očí Waldemara Matušky.

Jeho život je doslova propleten záhadnými historkami. Třeba ta o jeho narození. Jeho maminka, vídeňská hvězda operetních divadel Mia Malinová, určitě nepočítala s tím, že se z uměleckého turné po Slovensku vrátí s miminem v zavinovačce.Termín měla přece spočítaný úplně jinak.

Také vás může zajímat ...

Rodilý Slovák s českou krví

Jenže Waldovi se už asi nechtělo čekat, a tak se důrazně připomněl už během matčina slavného koncertu ve východoslovenských Košicích.Pár hodin poté už mu Československo zapsali i do rodného listu. „Tím, že jsem se narodil v Košicích, jsem vlastně rodilý Slovák. Ale krev mám českou a srdcem jsem kosmopolita,“ říkával s oblibou.

Táta cikánský primáš? Jen fáma.

Nepřímo tak vyvracel další fámu, která ho provázela až do jeho smrti. Černé vlasy, knír, oči jako uhlíky a neslovansky tmavá pleť. Všem amatérským odborníkům bylo nad slunce jasné, že Waldovým tátou nemůže být nikdo jiný než cikánský primáš, který se údajně v kritickém čase až příliš důvěrně ochomýtal kolem jeho maminky.

„Tuhle teorii znám. Walda se jí ale vždycky upřímně smál,“ říkávala na toto téma manželka Olga.

Na kytaru hrál skvěle, i když v televizi jsme ho s ní tak často nevídali.

Uměl hrát na všechno, co mu dali do ruky

Odmalička platilo, že během pár dnů uměl hrát na každý nástroj, který mu doma dali do ruky.Ale učitelka hudební výchovy z něj byla na prášky. Dokonce mu na vysvědčení napsala čtyřikrát dostatečnou.

A to jenom proto, že se z tohoto předmětu nepropadalo. Na to, že by se přihlásil na konzervatoř, mohl se čtyřkou ze zpěvu prostě zapomenout.

A protože tehdy platilo, že řemeslo má zlaté dno, poslali ho rodiče do učení. V lázeňských Poděbradech se vyučil sklářem a dokonce pak nastoupil do slavné Moserovy huti v Karlových Varech.

Odchod zavinily nemocné plíce

Jenže ani tam se dlouho neohřál.Důvodem nebylo, že by to snad se sklářskou píšťalou neuměl. Problém byl jinde. Waldemar byl totiž odjakživa chabrus na plíce a složitější práci doslova a do písmene neudýchal.

A tak si raději odbyl vojnu a po návratu ze zeleného zamířil do Chebu, kde nastoupil jako kulturně osvětový pracovník.A k tomu začal opravdu vážně zpívat.

Hurá do Prahy!

Problémy s dechem najednou byly ty tam. Waldemar Matuška totiž zpíval hned v několika kapelách. A navíc se stále více přibližoval Praze.

Když začal vystupovat v tehdy již populární Redutě, zašli se na něj podívat i Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem.Charismatický zpěvák s knírem a bradkou je zaujal.

A když založili divadlo Semafor, hodili mu bez váhání pověstné lano.A tak se Waldemar Matuška stěhoval do města, v němž prožil celé mládí.Do Prahy.

Léta vystupoval se skupinou KTO.

Ustlal si na vyřazené oponě

Začátky ale nebyly vůbec jednoduché.Ne snad proto, že si pro začátek vzal jen pár košil, kalhoty a naprosto nepostradatelnou kytaru. Podnájmy v té době prakticky neexistovaly, a tak první týdny přespával v divadle.

Na vyřazené oponě uložené vzadu na jevišti.Důležitý byl štempl do občanky, který potvrzoval, že pan Waldemar Matuška je tu řádně zaměstnán jako technik, rekvizitář a kulisák v jednom.

S Pilarovou byli parťáci

Do Semaforu nastoupil v únoru 1960 a vzápětí nazpíval svůj první velký hit Suvenýr.Seznámil se i s Evou Pilarovou a jejich duet Ach, ta láska nebeská se stal dokonce písní roku 1962.

A Waldemar Matuška i díky ní ve stejném roce stal historicky první Zlatým slavíkem. A hned absolutním, jelikož v anketě soutěžili ženy i muži dohromady.

S Gottem si prý nekonkuroval

V roce 1967 své vítězství zopakoval a v řadě ročníků končil na druhém místě. Po dlouhá léta byl vlastně jediným vážným konkurentem Karla Gotta v boji o popový trůn.

„Lidi si často mysleli, že když jsme soupeři na scéně, že se nemáme rádi.Ale nebyla to pravda,“ vyslovil se k údajné rivalitě sám božský Kája.

Neměl vzdělání, ale talent

V jednom mohl Waldovi možná i trochu závidět. Byl to Matuška, kdo si častěji vyzkoušel i herecké řemeslo.Ani režiséři, kteří se za normálních okolností dívali na hrající zpěváky mezi prsty, se ho nebáli obsazovat. Říkali, že má na rozdíl od kolegů zpěváků herecký talent. A že ta potvora kamera ho má docela ráda.

Nejkrásnější holky čekaly na Waldu

Bodoval na všech frontách. Jeho desky šly na dračku, na Noc na Karlštejně se stály fronty, objevoval se v televizních hudebních pořadech, neobešla se bez něj jediná velká televizní silvestrovská estráda.

Taky kamarádům z kapely KTO (Kamarádi táborových ohňů) dokázal vypálit rybník. Ty nejkrásnější holky čekaly před šatnou na Waldu.Matuška si zájem příslušnic něžného pohlaví užíval plnými doušky.

A konala se slavná svatba…

A pak přišla Olga

Jenže pak do jeho života vstoupila mladičká zpěvačka Olga.A s bohémským životem byl konec.

Dokonce to došlo tak daleko, že i kapela si stěžovala, že je Walda pořádně pod pantoflem. Že bez Olinčina požehnání neudělá vůbec nic. Že mu sice porodila vysněného syna Waldíka, ale zničila jeho kariéru.

Šok pro fanoušky. Emigrace!

Je fakt, že se úspěšný zpěvák na nějakou dobu skoro úplně stáhnul. Vinu jeho životní lásce byste však patrně dávali marně. V té době se silně zhoršily jeho tradiční problémy s dýcháním.

Jenže pak si pro své fanynky připravil ještě jeden velký šok. To když se jednoho dne objevila zpráva, že Matuška i s rodinou emigroval. Odešli do USA.

Chtěli ho navždy vymazat

Odveta mocných byla rychlá.Populární zpěvák se změnil v nepřítele, jemuž bylo potřeba odejmout titul zasloužilého umělce. Kompletní náklad hotové dlouhohrající desky Jsem svým pánem byl zničen.

Jeho hlas z titulní písně k seriálu Chalupáři byl smazán, stejně jako jeho jméno z titulků dalšího úspěšného seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka.

Když rudý bratr, tak radši indián

Vážně nevážný důvod emigrace prozradila později manželka Olga. „Když se Waldík narodil, tak Walda říkal, že když už má mít rudého bratra, ať je to radši indián.“

Přestěhovali se na slunnou Floridu.Zpíval pro krajany a užíval vzduchu nasyceného solí. Dělal mu dobře na plíce. I lékaři prý připustili, že mu mořské podnebí prodloužilo život o několik let.

Život v Americe byl úplně jiný než v Čechách.

V Americe mi nikdo nezávidí

„Hlavně mi v Americe nikdo nic nezávidí, protože mě tam nikdo vlastně nezná.Můžu chodit bosý a v tričku a každému je to fuk,“ chválil si, když se po revoluci sem tam vracel.

A končila tady i jeho cesta poslední. Když mu po těžkém zápalu plic vypovědělo poslušnost srdíčko, nechala ho Olga Matušková převézt domů.Svůj věčný sen sní na Vyšehradském hřbitově.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama