Chmel je skvělý v kosmetice i kuchyni

Šištice mají v tomto období nejvíce účinných látek. Sušíme je pozvolna a opatrně. Je to bylina choulostivá, která rychle ztrácí své léčivé účinky.

Chmelové šištice obsahují především hořčinu zvanou lupulin. Ta dělá chmel výrazným a výjimečným. Dává pivu nejen jeho charakteristickou chuť, ale uplatní se i v uklidňujícím čaji nebo jako koupel. Odvar z chmele má vynikající vliv na naše vlasy, jejich růst a vitalitu. A mladé chmelové výhonky, pazoušky, můžeme využívat dokonce i v kuchyni.

Také vás může zajímat ...

Hodí se do polévky Bílé křehké výhonky se dají připravovat podobně jako chřest. Oblíbená bývala zejména jejich úprava se solí, pepřem, octem a olejem. Pokrm patřil k vybraným lahůdkám a nechyběl na stolech šlechticů. Mladé výhonky chmele se používají jako zelenina dodnes. Můžeme se s nimi setkat i pod označením chmelový chřest.

Zkusme je jemně nasekat do polévky nebo přidat do zeleninového salátu. Podobně jako chřest je můžeme i nakládat. Mladé výhonky jsou nejen chutné, ale i zdravé, obsahují hodně vitaminů skupiny B i minerálních látek.

V minulosti bylo také známé kouření chmele, které má údajně podobné účinky jako kouření marihuany, může však být doprovázeno nepříjemnými vedlejšími účinky a vyvolat i závislost.

Zbaví vás deprese

Vedle výroby piva se chmelové šištice využívají v průmyslu farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském. Kromě výjimečné látky lupulinu obsahuje chmel různé pryskyřice, silice a vosky a další nevšední látky. Působí proti nadýmání nebo při potížích spojených s klimakteriem, má sedativní účinky, pomáhá odstraňovat nespavost a tlumí nervové podráždění, je protistresový. Působí mírně močopudně.

U mužů tlumí sexuální pud.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...