Chodila současně s Voskovcem i Werichem

Pokud se někdo hodil do nóbl třicátých let minulého století, pak to byla herečka a později zpěvačka Ljuba Hermanová. Vyzkoušela vše, co v té době v lepší společnosti frčelo. Galantní muže, drahé pití, v té době populární drogy.

Do osudu budoucí hvězdy nejprve zasáhla maminka, manželka úředníka na dráze. To když její choť přišel s nápadem, že by ten malý uzlíček pojmenoval Vojtěška.

Také vás může zajímat ...

Narazil však na odpor novopečené maminky, která prohlásila, že vojtěšku přece přežvykujou krávy.„Bude to Luběnka,“ rozhodla s definitivní platností. A odtud byl už jenom kousek k Ljubě.

Konečně se změnila ve vílu

Velká změna v dívčině životě se odehrála už v době, kdy chodila do páté třídy. Tehdy se totiž rodina přestěhovala z Neratovic do Prahy a Ljuba poprvé slastně nasála vůni prvorepublikové metropole.

A navíc se tu všude hrálo divadlo! Dokonce i na škole, kde si zahrála vysněnou dívčí postavu – éterickou vílu.

Konzervatoř nedokončila. Lákal ji život.

Maminka, sama vášnivá celoživotní ochotnice, svou dceru nadšeně podporovala.Zvlášť, když si půvabná slečna jako šestnáctiletá odnesla ze soutěže krásy z Edenu první cenu. „Budu herečkou,“ oznámila doma současně.

Ještě se jí pokusili domluvit, aby aspoň dostudovala. Ze studentky gymnázia se stala konzervatoristka.Jenže uměleckou školu nedokončila. Opustila lavice a otevřela vstupní dveře vedoucí do tehdy populární smíchovské Arény.

Ve 30. letech se stala obdivovanou hvězdou.

Zahrála si i v Bratislavě i ve Vídni

Najednou mohla sedmnáctiletá slečna dělat vše, o čem do téhle chvíle jenom snila.Obléci si pestrobarevný úbor, bez něhož se neobešla žádná hvězda revue. Okouzlovat přítomné pány svými tanečními kreacemi a dámy zpěvem.

Ředitele divadel svýma dlouhýma nohama a jiskrou mládí. Netrvalo dlouho a zahrála si v bratislavském Národním divadle.A odtud to bylo jen pár kilometrů do Vídně.

Nabídli jí šanci i lásku

Jenže pak přišla nabídka z Prahy. Slavní V+W jí nabídli první filmovou roli v komedii Peníze nebo život a současně možnost zazpívat si velký hit Život je jen náhoda.Jako bonus přidali i roční angažmá ve svém Osvobozeném divadle.

Slavní páni ředitelé navíc odhalili i své nepracovní záměry a projevili zájem o lásku mladičké krásky. Oba. Ljuba Hermanová nebyla skoupá a začala s nimi randit.S oběma.

Když se pak rozhodla pány opustit, zarazilo jí to, že o svérázném trojúhelníku Jiří Voskovec (1905–1981) i Jan Werich (1906–1980) věděli. Prý si to řekli v šatně.

S Mandlovou střídaly milence

Ostatně s nějakou upjatou morálkou si tehdy nemusela dělat starosti.Doba první republiky přála těm, kteří si život užívali plnými doušky. Buďme upřímní. Kam se na tehdejší Ljubu hrabou dnešní pořadatelé divokých party.

„Střídaly jsme milence jednoho za druhým, dokázaly jsme proflámovat celou noc,“ přiznala její tehdejší kamarádka Adina Mandlová (1910–1991).

Kdo tohle dokáže v pětašedesáti? Aneb Silvestr 1978.

Hodně divoké večírky

Mandlová vzpomněla i na to, jak se kolikrát její přítelkyně uprostřed noci sebrala a jen v kožíšku se vydala do noční Prahy sehnat něco pro dobrou náladu.

Až moc dobře prý věděla, kde se dá sehnat kokain, který tehdejší smetánka doslova milovala.Byly to tenkrát hodně divoké večírky.

Nový jí dal výpověď

Jenže to už byla za humny druhá světová válka. A s ní tu byl problém. Když upozornila režiséry, že je poloviční Židovka, byli schopni jí okamžitě položit telefon.Zavolali znovu až po válce.

Oldřich Nový (1899–1983) jí zase dal výpověď ze svého divadla poté, co veřejně dala najevo svůj nesouhlas s okupací Československa. I on ji vzal na milost až po osvobození.

Vždy elegantní na jevišti i před televizní kamerou

Hvězdou zájezdových estrád

Ale Ljuba Hermanová se už ani tak restartu báječné kariéry nedočkala.Pro „buržoazní“ herečku nebyly role. Stala se hvězdou zájezdových estrád a do životopisu si místo „herečka“ častěji do kolonky povolání zapisovala šansoniérka.

Co se nezměnilo, byla její živelnost a taky pověstný šmrnc.Oboje si udržela až do konce svého života.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama