Chorvatské ostrovy sladkého odpočinku

Příroda! Slunce! Památky! Moře! Víno! Mořské lahůdky! A je to blízko! Sedm pádných důvodů, proč jsou chorvatské ostrovy pro Čechy neodolatelným magnetem. Ale znáte opravdu všechno, co nabízejí? A nestálo by za to vybrat si propříště třeba nějaký jiný?

Brač

Také vás může zajímat ...

Brač je na dohled od Splitu, kam se z Prahy létá, a také sem odtud jezdí do přístavu Supetar trajekty. Nejproslulejším střediskem je tu městečko Bol s vyhledávanou pláží Zlatni rat na jižním břehu ostrova, se špičatým plážovým výběžkem, krytým na kraji piniovým hájem.

Brač je proslulý vlastním vínem Plavač a skvělým olivovým olejem, ale nejlepším suvenýrem je zdejší olivové mýdlo s příměsí bylin. Ostrov je vápencový s řadou jeskyní, navštivte třeba Dračí jeskyni s reliéfy na stěnách u vsi Murvica, Nebo kamenný klášter Blaca ze 16. století. Roztomilým symbolem ostrova je piniová bonsaj v městečku Nerežišča, vyrůstající ze střechy románského kostelíku.

Zájezd autobus 10 dní polopenze od 8 500 Kč

Na středověké věži Revelin na Korčule hrdě vlaje chorvatská vlajka.
Na středověké věži Revelin na Korčule hrdě vlaje chorvatská vlajka.

Korčula

Protáhlý, 47 km dlouhý středodalmatský ostrov Korčula má nejen krásné pláže, ale i léčivé bahenní lázně a na své si tu přijdou i milovníci památek. Přijet se sem dá trajektem do městečka Korčula od západu z poloostrova Pelješac nebo opět trajektem na východní cíp do města Vela Luka ze Splitu. U Vely Luky je k vidění prehistorická jeskyně Vela Spila, kde stále probíhají vykopávky.

Na jižním okraji najdete zátoku Istruga, kde jsou proslulé bahenní koupele. Lákadly ve vnitrozemí jsou vesnička Smokvica s proslulým místním suchým vínem, pomeranči a olivami, stejně jako městečko Blato, jež se krom kinoték a rybích restaurací chlubí renesančním zámkem a středověkým kostelem Všech svatých.

Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 10 400 Kč

Výhled z moře na klášter Františkánů v městečku Hvar.
Výhled z moře na klášter Františkánů v městečku Hvar.

Hvar

Dalmatský ostrov skrývá kouzelná městečka s bohatou historií. Město Hvar na východním cípu ostrova, sevřené dodnes středověkými hradbami, láká krásnou pobřežní promenádou. Benátčané tu po sobě zanechali katedrálu sv. Štěpána, radnici s orlojem a dochoval se i klášter s krásnými renesančními malbami.

Centrální silnice poctivě spojuje všechna letoviska dlouhého ostrova, Stari Grad (hlavní přístaviště trajektů), Vrbosku, Jelsu až po Sučuraj na západním cípu. Všude najdete půvabné úzké uličky a malé rodinné restaurace – a samozřejmě dlouhé pláže. Opuštěné kamenné vesničky, pečlivě obdělávané vinice, políčka levandule a zcela liduprázdné zátoky.

Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 8 900 Kč

Dlouhatánské pláže najdete u Dražice na severu ostrova.
Dlouhatánské pláže najdete u Dražice na severu ostrova.

Pag

Chorvatsko je sice proslulé hlavně oblázkovými plážemi, ale ostrov Pag, ležící proti pobřeží střední Dalmácie, nabízí i pláže s jemným pískem. Děti si udělají bábovky hlavně v letoviscích Stara Novalja, Potočnica a Povalja, a všechny zdejší pláže mají pozvolný vstup do vody a jsou tudíž vhodné pro děti.

Střed podlouhlého Pagu tvoří velká mořská zátoka, z jejíž nejproslulejší pláže Ručica je pěkný výhled na skalní masiv Metajna. U městečka Mandre se lze již při nenáročném šnorchlování pokochat podmořským životem, rybami, krabíky, mušlemi, sasankami, hvězdicemi. Vyvěrá tu řada pramenů a v jižní části určitě navštivte jezero Velo Blato, jež je známé velkou ptačí rezervací.

Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 8 200 Kč

Pláž u Staré Bašky. Blízký kemp je plný celoročně.
Pláž u Staré Bašky. Blízký kemp je plný celoročně.

Krk

Už vstup na tento ostrov je jako z pohlednice: vede k němu 1309 metrů dlouhý most, opírající se o ostrůvek Sveti Marko. Hlavní zdejší letoviska jsou na hornatém vápencovém ostrově rozmístěna od severu k jihu a dobře propojena autobusovými linkami.

Někdejší rybářská víska Njivice na severu má krásné skalnaté zátoky a oblázkové pláže, obklopené borovicovými lesy, stejnojmenné hlavní město ostrova Krk má krásný a tajemný hrad Frankopan ze 14. století. Odtud můžete na východní pobřeží do starobylého městečka Vrbnik anebo na jih do kouzelných letovisek kolem oblasti Baška.

A určitě navštivte jeskyni Biserujka u vesničky Rudine na severovýchodě ostrova.

Zájezd autobus 10 dní polopenze od 9 500 Kč

Městečko Rab má pěknou katedrálu přímo na břehu moře. Zajdete tam?
Městečko Rab má pěknou katedrálu přímo na břehu moře. Zajdete tam?

Rab

Pro někoho je Rab ze všech dalmatských ostrovů nejkrásnější, protože je zalesněný, ale i zde je hodně pláží. Leží hned pod Krkem, čili spíše na severu a mísí se tu mořský vzduch s vůní borovicových lesů, což z Rabu dělá doporučované plicní sanatorium. Bránou na ostrov je turistické městečko Lopar s písečnými plážemi a kempem, kde někteří jedinci žijí od jara do podzimu.

Hned vedle je Loparský kras s jeskynní propadlinou a jezírkem. Na západním břehu na skalním úzkém poloostrově leží historické město Rab s úzkými uličkami a středověkou katedrálou, na které na břehu navazují turistické resorty. Tři kilometry od města je hustý les zvaný Dundo, ideální pro výlety.

Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 10 290 Kč.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...