Chorvatsko je stále nejoblíbenější

Objevujte křivolaké uličky v přímořských městech, potopte se do barevného světa podmořských hlubin nebo se projděte kolem nejkrásnějších krasových vodopádů v Evropě.

Pokud hledáte pláž s pozvolným přístupem pro děti, nebo jen chcete navštívit jednu z těch nejoblíbenějších, nemůžete vynechat proslulou písečnou pláž Bačvice.Nehledejte tu ale soukromí a klid, výhodou je však bezproblémová dostupnost z centra Splitu, dostatek zeleně, mírný vstup do vody a výběr restaurací.

Také vás může zajímat ...

Bačvice se pyšní takzvanou Modrou vlajkou, která je udělována pouze kvalitním plážím s čistým mořem.Další Modrou vlajku má fantastická oblázková pláž Punta Rata, kterou najdete kousek od centra městečka Brela, necelých 50 kilometrů od Splitu.

Patří mezi deset nejkrásnějších pláží světa a bojuje o první místo v Evropě.Pokud hledáte romantické pláže s absolutně čistým mořem, v okolí Brely rozhodně nebudete zklamáni.

Romantická městečka

Jestliže nepatříte k těm, kdo by chtěli celou dovolenou proležet na pláži, oceníte velký výběr zajímavých památek.V samotném Splitu nemůžete v přístavní čtvrti minout Diokleciánův palác, který patří mezi nejzachovalejší římské památky. Toulání malebně křivolakými uličkami nabízí zase historické jádro města Trogir.

Ze Splitu si sem můžete udělat jednodenní výlet, ale díky výjimečné koncentraci románských i renesančních památek se tu zabavíte i na delší dobu. Střední Dalmácie má co nabídnout i potápěčům. Díky zákazu rybolovu tu můžete obdivovat mimořádně pestrý podmořský život. Proplouvat budete kolem stěn ostrovů a kochat se pestrobarevnými hvězdicemi, langustami, hejny ryb či chobotnicemi.

Pokud budete mít štěstí, uvidíte i žluté mureny, největší atrakci této lokality.

Národní park Krka

Za vstup do tohoto parku zaplatíte 95 kun (zhruba 300 Kč, v ceně vstupného je i půlhodinová plavba). Nebudete litovat, protože jde o skutečnou perlu Chorvatska.Soustavu vodopádů krasového původu střídají jezera a říční kaskády. Řeka Krka se probojovává skalnatou krajinou, roklemi a soutěskami.

Mezi největší lákadla parku patří Skradinské vodopády, které tečou přes 17 teras a padají z výšky 46 metrů.Minout nesmíte romantický klášter Visovac, choulící se na ostrůvku uprostřed Visovackého jezera.

Mezi Trogirem a Splitem najdete soubor sedmi malých přístavů a hradů, které vznikly na obranu proti tureckým vpádům.Kašteli, jak se hradům říká, lemují Kaštelskou zátoku a doposud unikají intenzivnímu turistickému ruchu.

Pokud si chcete vychutnat romantiku a historii bez zástupů, můžete začít s návštěvou Kaštelu Štafilić poblíž Trogiru, s pevninou ho spojuje padací most.

Tipy jak ušetřit

Všude, kde je to možné, plaťte kartou. Pro bezhotovostní styk platí výhodnější kurz než pro hotovostní platby. Hotovostním platbám se ale v Chorvatsku úplně nevyhnete a poplatek za výběr v bankomatu může být nepříjemným překvapením.Proto myslete i na nějakou tu hotovost z domova.

Bezplatné vstupy do muzeí a historických památek, městskou dopravu zdarma, slevy na ubytování a v restauracích nabízí různé chorvatské turistické karty, díky kterým můžete také příjemně ušetřit. Ceny potravin v Chorvatsku jsou o něco vyšší než u nás. Jestli budete vařit, vyplatí se nakupovat ve větších obchodech.

Stejně jako v ČR nabízejí různé slevové akce.

Dovolenou autobusem na 10 dní ve tříhvězdičkovém hotelu bez stravy pořídíte již od 5 490 Kč.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...