Chraňte si své kosti

Osteoporóza neboli řídnutí kostí ohrožuje nejvíce ženy po menopauze. Postihuje ale i stárnoucí muže.

Její léčba není jednoduchá a vyžaduje dlouhodobý lékařský dozor. S prevencí je ale možné nástup problémů oddálit. Začít s ní můžete v jakémkoli věku.

Také vás může zajímat ...

Barevná zelenina

Lidé si myslí, že pro zdravé kosti jsou kvůli vápníku zásadní mléčné výrobky. Ale pro růst kostních buněk je nepostradatelný i vitamin C. Chrání kostní buňky před poškozením a pomáhá udržet kostní hmotu hustou. Nejvíce kostem prospějete, budete-li konzumovat žlutou a zelenou zeleninu a alespoň třikrát týdně si dáte syrovou cibuli.

Posilujte s vlastní vahou

S postupujícím věkem většina lidí omezuje své fyzické aktivity. Tím si ale škodí, protože pohyb je pro zdravé kosti a svaly alfou a omegou. Mimořádně vhodné pro posílení kostí jsou takové cviky, při kterých člověk místo činek využívá svou vlastní váhu. Třeba dřepy, kliky nebo nůžky. Cílem cvičení není uštvat se, proto cvičte pomalu, v takovém tempu, jaké je vám příjemné.

Cvičte ale minimálně obden.

Hlídejte si vápník

O mléčných výrobcích už byla řeč. Je pravdou, že pro zdravé kosti je vápník, obsažený v mléčných výrobcích, nezbytný. Málokdo ovšem ví, že je mimořádně důležité, jíst ho „tak akorát“. Tak akorát Pokud sníte jídlo,které obsahuje více než 500 mg vápníku, vezme si ho vaše tělo z jídla méně, než kdyby ho byla menší dávka.

Proto je dobré potraviny obsahující vápník jíst po celý den, v menších dávkách.

Postarejte se také o dostatečný přísun vitaminu D, který se nachází v rybím tuku, játrech a stejně jako vápník, v sýrech.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...