Chřipka nebo nachlazení?

Jaký je rozdíl mezi tím, když nastydnete a když vás skolí virus?

Kvůli pandemii Covid-19 jsme skoro zapomněli na projevy „obyčejné“ chřipky a nachlazení. Jak se v nich správně vyznat? A jaké metody léčby vám spolehlivě pomohou být zase fit?

Ignorováním rok co rok pravidelně se vracející chřipky, kterávás může potrápit klidně i teď na začátku května, si můžete zadělat na zbytečné a nepříjemné zdravotní problémy. Poradíme vám, jak se můžete chránit a hlavně jak se úspěšně vyléčit.

Také vás může zajímat ...

Zápal plic i zánět srdce

Chřipka se od běžného nachlazení liší především velmi rychlým nástupem nemoci, který doprovází vysoká horečka, schvácenost a bolesti svalů a kloubů. U chřipky, která je virového původu, se navíc přidávají bolest hlavy, rýma nebo kašel.

Dalším rozdílem od běžného nachlazení je, že potíže spojené s chřipkou mohou trvat i několik týdnů, a to zejména v případě, kdy se snažíme onemocnění přechodit. Tím ale můžeme dokonce riskovat život. Může dojít k vyčerpání organismu, zápalu plic a nezřídka i k zánětu srdečního svalu.

V extrémním případě může přechozená chřipka způsobit až selhání srdce nebo onemocnění velmi těžkým bakteriálním zánětem plic.

Hrozí cukrovkářům a kardiakům

Cukrovka mění hladinu cukru v krvi a výrazně oslabuje imunitu. I v případě dodržované léčby může dojít k rozkolísání koncentrace krevního cukru, a zdravotní stav nemocného se tak může zhoršit a vyžádat si i pobyt v nemocnici.

Ve srovnání se zdravými lidmi jsou na chřipkové onemocnění daleko náchylnější i kardiaci. I u nich hrozí zvýšené riziko. Jsou ohroženi na životě až 52krát více než zdraví lidé. Tekutiny v plicích totiž ztěžují odstraňování chřipkového viru a u kardiaků i po několika týdnech od propuknutí nemoci hrozí dvakrát větší riziko infarktu.

Ale prokázalo se, že očkování proti chřipce snižuje riziko těžkých, život ohrožujících komplikací.

Co zhorší průběh nemoci?

Pokud už jste s chřipkou ulehli, rozhodně byste měli poctivě doplňovat tekutiny. Díky nim se tělo viru snadněji zbaví.
Průběh zásadně a nejvíce zhoršuje přecházení nemoci, pochopitelně i kouření a pití alkoholu. Žádné léky, které by se musely vysadit nebo které by komplikovaly průběh chřipky, nejsou.

Stejně tak i potraviny. Lidé by se ale měli vyvarovat horké lázně. Lékaři radí, aby člověk s prvními příznaky okamžitě ulehl do postele a nesnažil se dále chodit do zaměstnání (děti do školy). Takové chování nejen že napomáhá přetrvávání epidemie, ale zhoršuje průběh nemoci i délku následné rekonvalescence.

Na co pomohou antibiotika?

Chřipka je virové onemocnění, proto se nedá léčit antibiotiky. Postačí důsledná domácí léčba, která může ale často trvat i několik týdnů. Při komplikacích je však samozřejmě nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Úměrná a včasná samoléčba stačí.

Běžně se užívají přípravky obsahující paracetamol (na bolest hlavy a vysokou teplotu), ucpané dutiny uvolňujeme spreji a na bolesti užíváme nejrůznější mentolové pastilky, které zmírňují otok sliznic i bolest.

Klasickým doporučením je samozřejmě pestrá strava s vysokým obsahem vitaminu C.

ČÍM SE LIŠÍ:

Chřipka
 horečka nad 39 °C
 bolesti hlavy, kloubů, svalů
 škrábání, až bolest v krku
 dlouhodobá únava
 zánět dutin

Může trvat i několik týdnů.

Nachlazení
 zvýšené teploty okolo 37–38 °C
 rýma
 kašel
 škrábání v krku

Odezní po čase samo, trvá asi sedm dnů.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...