Chroupejte stonky pampelišky na zdravá játra

Její listy se používají při zadržování tekutin, zvláště při srdečních potížích a poruchách močového traktu. Na kašel je zase vynikající sirup z pampeliškových květů. Když denně sníme 6 stvolů pampelišky v syrovém stavu, rychle pomáhají při chronickém zánětu jater.

Pomáhají i při cukrovce.

Cukrovkáři by denně měli sníst až 10 stvolů, po celý čas, kdy pampeliška kvete. Stvoly se nejprve umyjí i s květy, teprve až potom se květy odstraní a stvoly se pomalu žvýkají – mají hořkou chuť. Stvoly pomohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Mléko z pampelišek se doporučovalo proti pihám a k léčbě očních zánětů.

Oblíbené byly zejména jarní bylinné kúry. Močopudné účinky spojené s úpravou trávení vedou k redukci hmotnosti. Pampeliška tedy podporuje hubnutí.

Také vás může zajímat ...

Léčba pampeliškovými extrakty pomáhá ničit rakovinné buňky, zejména u nádoru prsu a rakoviny vaječníků.

Pampeliška v kuchyni

Ze Smetánky lékařské se dá připravit řada pochutin. Med, nebo spíše hustý sirup s vůní pampelišek je ideální při chřipce a nachlazení. Navíc má báječnou květinově-ovocnou chuť, která skvěle doplní bylinkové čaje i nejrůznější sladké dobroty. Pampeliškové víno vyrobíte pomocí kvasnic, pampelišek, citronu, cukru a vody.

Podobnou službu vám udělá i kombinace silného pampeliškového odvaru s alkoholem (s vodkou či slivovicí). Pampeliškový špenát si vyrobíte z mladých lístků pampelišek, které podusíte s česnekem na způsob špenátu. Díky jejich specifické chuti kombinujte s další zeleninou.

Usušený pampeliškový kořen lze umlít stejně jako kávová zrna a po zalití horkou vodou podávat jako kávovinový bezkofeinový nápoj..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...