Chtěl se živit jako vzpěrač

Úspěch vystřídala bolest a utrpení. FRANTIŠEK PETERKA (†94) tvrdil, že hraní nenávidí, ale když se postavil na jeviště, všechny rázem zastínil.

Kdo by do něj řekl, že v dětství působil jako zamindrákovaná třasotinka, která nemá daleko k pláči, pokaždé když na ni někdo promluví.

Také vás může zajímat ...

Takový ale František Peterka (†94) skutečně byl. Jednoho dne se ovšem naštval a rozhodl se se svou nešťastnou povahou něco dělat.

Jeho vysněným povoláním bylo vzpírání a chtěl se jím živit na profesionální úrovni. A tak na sobě tvrdě dřel. Nakonec se stal skutečně slavným, ovšem v úplně jiném oboru, než doufal.

Cikánka mu předpověděla budoucnost

Díky jeho vysoké a robustní postavě si ho všimli filmoví tvůrci. V roce 1960 tak dostal svoji první hlavní roli a zrovna ve snímku s názvem Chlap jako hora. Do historie české kinematografie se ale zapsal až jako Krakonoš.

Dodnes je tato role považována za jeho nejlepší. Jeho osud mu už v osmnácti letech předpověděla cikánka, která mu prorokovala, že dostane vyznamenání, v lásce ale bude mít obrovskou smůlu a ke všemu ho ve stáří potká vážný úraz.

Tehdy si Peterka myslel, že ono vyznamenání se bude týkat jeho vojenské služby. Nakonec se však týkalo umělecké činnosti.

Angažmá mu dali omylem

Jeho rodiče nechtěli mít ze syna sportovce, přáli si vychovat někoho, na koho budou moct být pyšní, a tak ho poslali na konzervatoř, ale Peterka z toho nadšený vůbec nebyl.

Nakonec byl totálně nasazený a dokončil studia až v roce 1946. Ani po nich se ale do hraní moc nehrnul, místo toho vystřídal několik administrativních zaměstnání.

Po nějaké době, přesněji v roce 1947, ho ale omylem pozvali do angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. O dva roky později si poprvé stoupl také před kamery.

A od té doby se do kumštu pustil naplno, i když celý život trpěl obrovskou trémou. Když se pak seznámil s Ivou Janžurovou (79), mnohé se v jeho životě změnilo.

Stala se jeho hereckou partnerkou a před kamerami doslova zářili. V komedii Zítra to roztočíme, drahoušku si je oblíbil celý český národ. Svůj herecký um předvedl i v mnoha detektivkách.

Vážná nehoda, zlomenina i rakovina

V roce 2001 se mu ale obrátil život vzhůru nohama. Nepozorný řidič ho totiž srazil autem, když byl na jedné ze svých pravidelných ranních procházek. Záchranáři převezli herce do nemocnice s vážnými poraněními obou dolních končetin.

Tehdy mu bylo devětasedmdesát let a před nehodou byl stále fit. Jenže po onom osudném dni musel strávit dva roky v nemocnici a ještě další rok v léčebně pro dlouhodobě nemocné.

Celkem musel podstoupit třicet čtyři operací. Není proto divu, že kvůli tomu upadl do silných depresí. Přál si zemřít. Nakonec se ale zotavil, a to díky sportu.

Začal na sobě zase dřít a vyplatilo se mu to. O pár let později se ale dvakrát potýkal se zlomeným krčkem, avšak z toho si herec už nic nedělal. A nezlomila ho ani rakovina jazyka. Zemřel v hospicu 25. listopadu 2016.

Ženám svůj život rozhodně nezasvětil

O svém soukromí nikdy moc nemluvil. František Peterka (†94) byl, co se týče milostného života, vždycky velmi tajemný. Skoro to vypadalo, jako by se o ženy ani nikdy příliš nezajímal.

Ví se jen to, že za manželku pojal Miluši Holomkovou, s níž se ale o několik let později zase rozvedl. Zůstali však velmi dobrými přáteli, a proto s ním exmanželka trávila poslední chvíle jeho života.

Dojížděla za ním do libereckého hospicu a držela ho za ruku, když umíral. Před pár lety také prozradila, že herec neskutečně trpěl. Měl takové bolesti, že prý dokonce omdléval.

Syn byl jeho oporou

Pohřeb mu pak zařizoval jeho jediný syn Michael (57), kterého měl právě s Miluší. A byl jeho největší oporou. Kdykoli František něco potřeboval, syn mu rychle přispěchal na pomoc.

V otcových šlépějích ale nešel. Hercem se rozhodně stát nechtěl, za což byl Peterka velice rád. Když pak jeho milovaný tatínek zemřel, netruchlil.

Věděl, že prožil dlouhý a plnohodnotný život. Nikdy ani rodičům nevyčítal, že se rozvedli, protože k tomu neměl důvod, měli spolu tak hezký vztah, že to vlastně vypadalo, že jsou pořád spolu. Jen ho mrzelo, že musel trávit většinu času sám ve zdravotnických zařízeních.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...