Čím méně spíme, tím víc toho sníme

Spánek je přirozenou a nedílnou součástí lidského života. Ne všichni si ho ale dopřávají tolik, kolik by měli. Výsledkem je pak nejen únava a podrážděnost, ale mnohdy také větší hlad a zvýšená konzumace jídla druhý den.

To vše se ovšem negativně podepisuje na našem zdraví. Čím méně toho naspíme, o to více hladoví budeme následující den. Už dříve lékaři upozorňovali na spojitost mezi nedostatkem spánku a obezitou, případně také cukrovkou. Dokonce přesně spočítali, kolik kalorií navíc přijmeme právě kvůli nedostatku spánku.

Také vás může zajímat ...

Až pětina kalorií navíc

Vědci zjistili, že člověk, který v noci spí méně, než je zvyklý, následující den přijme v průměru až o 385 kalorií více, než by bylo potřebné. Což se může rovnat například čtyřem a půl krajícům chleba navíc. Pro srovnání – 385 kalorií se například blíží jedné pětině energetické denní potřeby u středně aktivní ženy kolem čtyřicítky.

Úměrně s vyšším příjmem kalorií také lidé konzumují více tuků a méně bílkovin

Přestaňte ponocovat!

Ponocování nespaluje kalorie navíc, jak se někteří z nás mylně domnívají. Naopak, nedostatek spánku může v dlouhodobějším horizontu znamenat „jistotu“ v přibývání na váze. K potvrzení, zda tomu tak opravdu je, jsou ale zapotřebí ještě mnohé další studie, aby se potvrdilo, že prodloužením spánku lze odstranit jednu z příčin obezity či různých kardio-metabolických onemocnění.

Obzvlášť v dnešní uspěchané době, kdy lidé spí mnohem méně, než je zdrávo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...