5 rad, jak udržet zdravá kolena

Bez nich bychom nemohli chodit, běhat, skákat, otáčet se, klekat si, dělat dřepy a spoustu dalších věcí. Je proto velmi důležité, abychom si udrželi kolena zdravá a silná.

O problémech s koleny něco vědí především senioři, když se začne hlásit osteoartróza, ale důvodů, jež vedou ke slabým a bolavým kolenům mnohem víc. Mohou to být následky zranění, nadměrný přísun sodíku, sedavý způsob života, pití, kouření i nesprávná výživa.

Nabízíme vám 5 způsobů, jak můžete posílit kolena a bránit se tak bolesti.

1. Nemít nadváhu

Pokud máte nadváhu, v první řadě je třeba zhubnout. Nadměrná váha má vliv na oslabení kloubů. Upravte jídelníček a naučte se několik pozic jógy, které kolenům pomáhají.

2. Chůze, cvičení

Důležitý je pohyb, při kterém se neskáče. Posilujte svaly v okolí kolenou třeba prostřednictvím dřepů střídavě na jedné a druhé noze nebo dřepů s gymnastickým míčem. Cvičte půl hodiny denně čtyřikrát až pětkrát týdně.

Hodně choďte, to kolenům prospívá, ale musíte mít dobré boty s měkkou podrážkou. Pokud by vám cvičení působilo bolest nebo ztuhlost kolenou, přestaňte a navštivte lékaře. Doporučuje se také cyklistika a při běžném chození volte raději boty bez podpatků. Vyhněte se delšímu stání či sezení ve stejné pozici.

3. Plavání

Pro dobou kondici kloubů je plavání ideální. Snižuje jejich ztuhlost a posiluje kosti a svaly kolenních kloubů. Denně byste měli plavat nejméně půl hodiny.

Co se týká stylu, doporučuje se motýlek, kraul i znak. Tolik oblíbený plavecký styl prsa není vhodný, protože na kolena působí tlak.

4. Protizánětlivé potraviny

Problémy s koleny mohou být způsobené zánětem, proto je dobré zařadit do stravy protizánětlivé potraviny.

K nim patří například špenát, zázvor, kurkuma, vlašské ořechy, lněná semínka, olivový olej, avokádo, třešně, borůvky nebo sladké brambory. Určitě omezte sladkosti, pečivo z bílé mouky a potraviny s vysokým obsahem nasycených trans-tuků.

Nejvíce je jich v másle, sádle, tučném mase, uzeninách, plnotučných mléčných výrobcích, polevách na dortech, trvanlivém pečivu. Dodržujte pravidelný pitný režim, nekuřte, nepijte alkohol.

5. Rybí tuk

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny a další dvě kyseliny, jež zvyšují hustotu kostí a posilují klouby kolene. Má také silné protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit tuhost a bolesti kloubů.

reklama
reklama