10 tipů, jak zvládnout únavu

Ať už bojujete s únavou po nemoci nebo vás přepadla klasická sezonní únava, jedno je jisté. Potřebujete životabudič. Ty správné bylinky a potraviny vám s tím pomohou.

Někdy stačí ranní dvouminutová studená sprcha, jindy aspoň hodinová procházka na čerstvém vzduchu. Jindy ale únava přetrvává a omezuje nás v každodenních činnostech. Co s tím? Začněte u vašeho jídelníčku.

Dokud nebudete jíst zdravě a vyváženě, únavy se nezbavíte ani s pomocí všech zázračných bylinek, které na světě existují. Které potraviny jsou ale v boji s únavou nejúčinnější?

Nápoj z česneku a citronu

Naše babičky a prababičky také musely bojovat s únavou a přesně věděly, jak na to. Inspirujte se jejich radami a vsaďte na česnek a citrony. Vymačkejte šťávu ze třech citronů a prolisujte jeden stroužek česneku.

Obojí smíchejte dohromady a směs přelijte dvěma litry vroucí vody, pořádně promíchejte a následně nápoj nechte uležet dva dny v lednici. Po uplynutí doby si každý den před snídaní nalijte 1 dcl tohoto nápoje a oslaďte trochou medu. Užívejte dva až tři týdny, pak měsíc vynechejte a kúru můžete opakovat.

Eukalyptová aromaterapie

Dva litry vody přiveďte k varu, následně do vody přidejte deset kapek eukalyptové vonné esence. Přehoďte si přes hlavu ručník a deset minut inhalujte. Eukalyptus nabudí celé tělo.

Když máte nedostatek hořčíku

Hořčík je totiž zdrojem obrovského množství energie, ale pokud tělo trpí jeho nedostatkem, zakládáte si na únavu trvající i několik měsíců. Zařaďte do svého jídelníčku banány, špenát, nejlépe čerstvý, vařenou čočku, hrách a také čerstvé ryby.

Rovněž vyměňte klasické bílé pečivo za celozrnné nebo žitné. Výborné jsou i oříšky všeho druhu, samozřejmě nesolené. Uvidíte, že únava zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Koupel z rozmarýnu a levandule

Aromatickou koupel nohou si můžete dopřát ráno či večer, alespoň jednou do týdne. Jak si ji připravíte? Dva díly levandule smíchejte s jedním dílem chmele, jedním dílem šalvěje a půl dílem rozmarýnu.

Všechny byliny vložte do největšího hrnce, který doma máte, a zalijte vlažnou vodou. Postavte hrnec na sporák a přikryjte pokličkou. Pomalu přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, ponechte ji pět až sedm minut probublávat.

Když je odvar připravený, přelijte ho do hlubokého lavoru a nechte dvě minuty lehce vychladnout, abyste se nespálili.

Přidejte pár kapek levandulového oleje. Pak si do lavoru ponořte nohy a deset minut vydržte. Jakmile voda přestane být horká, ztrácí na účinnosti.

Zázvorový čaj

Nakrájejte si pět tenkých koleček zázvoru, zalijte ho horkou vodou a přidejte do něj plátek citronu. Zázvor umí nejen posilovat naši imunitu, povzbuzuje i správný metabolismus, dokáže nás také pořádně nastartovat.

Spánkové návyky

Choďte spát každý den ve stejnou dobu a ve stejnou hodinu také vstávejte. Pokud chodíte spát jednou v deset, podruhé v jednu ráno, tělo je rozhozené a nedokáže spát tak hluboce, jak by mělo. Minimálně dvě až tři hodiny před spaním nekonzumujte černý čaj, kávu ani alkohol a také se vyhněte větší pohybové aktivitě

reklama

Komentáře

reklama