4 rady pro atopiky

Trápí vás atopický ekzém a nemůžete se ho zbavit? Ekzém nikdy úplně nevymizí, ale rozhodně můžete potlačit jeho příznaky, zejména svědění a pálení. Co tedy musíte udělat pro to, abyste měli od atopického ekzému klid.

Objevuje se už od narození a ukazuje se opakovaně v průběhu věku. Kolikrát kvůli tomuto zánětlivému onemocnění ani nemohou lidé spát. Stěžuje jim jejich každodenní život. A úplně zbytečně, stačí se řídit níže uvedenými radami a váš život bude o mnoho jednodušší.

1. Noste bavlněné oblečení

Důležité je, abyste nosili především vzdušné oblečení, nejlépe z bavlny. Vlněné látky a umělá vlákna jsou to nejhorší. Dráždí kůži v oblasti krku, loketních a podkoleních jamek. Právě tady se totiž atopický ekzém objevuje nejčastěji. Také si dávejte pozor, v čem prádlo perete. Vyplatí se investovat do dražších pracích prostředků a aviváží přímo určených pro alergiky.

2. Koupejte se ve slané vodě

Pobyt u moře je pro atopiky ideální. Nejen mořská voda, ale i samotný vzduch dokáže pokožku zklidnit a zmírnit či úplně potlačit projevy ekzému. Alespoň dvakrát do měsíce si udělejte koupel ze soli z Mrtvého moře. Tu připravíte tak, že 500 gramů soli rozpustíte v teplé koupeli. Naložte se do ní na patnáct minut a pak se na dvacet minut zabalte do deky.

3. Na noc zkuste chladivý obklad

Hlavně se neškrábejte. Svědění pak bývá ještě nesnesitelnější. Navíc pokud si kůži nadměrně rozdráždíte, v noci to bude ještě horší. A ve spánku si můžete ekzém rozškrábat někdy až do krve. Dejte si na noc chladivý obklad a na ruce bavlněné rukavice. I pyžamo či noční košili volte nejlépe v bavlně. Tak předejdete zbytečnému podráždění.

4. Mažte se roztokem

K ošetření kůže používejte pouze kosmetiku na přírodní bázi a hlavně bez parfemace. Ideální je kokosový olej, bambucké nebo jiné tělové máslo či takzvaný víceúčelový Jarischův roztok. Natírejte se pravidelně každý den, především po sprchování. Mnoho lékařů ale za ideální volbu mazání považuje vepřové sádlo, neboť je velmi blízké lidskému tuku.

reklama
reklama

Komentáře