4 zdravotní potíže, které vyřeší změna spánkové polohy

Většina lidí usíná každou noc ve stejné pozici. Málokdo však uvažuje nad tím, zda jeho tělu vyhovuje, či nikoliv. Pokud trpíte bolestmi zad, krční páteře nebo vysokým krevním tlakem, patrně by vám změna spánkové polohy prospěla.


Spánek neovlivňuje pouze délka spánku, výběr polštáře či matrace, ale i pozice, ve které usínáte. Spánková poloha může vyvolat některé bolesti a celkově zhoršit zdravotní stav. Přečtěte si, jak byste měli usínat v závislosti na svých konkrétních potížích.


Vysoký krevní tlak

Pokud se vysoký krevní tlak aktivně neléčí, může vést až k infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě. Možná usínáte v poloze, která váš vysoký tlak ještě zvyšuje. Díky správné pozici ho můžete zmírnit.

Pokud vás trápí hypertenze, spěte na levém boku. Pozice snižuje tlak vyvíjený na cévy, které vracejí krev do srdce. Sídlí v pravé straně těla. Jestli tedy spíte na pravém boku, cévy se mohou stlačit a zpomalit oběh.

Refluxní choroba jícnu

Projevuje se návratem natrávené potravy a žaludečních šťáv do jícnu. V případě, že pociťujete pálení za hrudní kostí často, vyzkoušejte jinou spánkovou polohu. Usínání na pravé straně může zhoršit příznaky refluxu, proto se obraťte na levý bok.

Problém se žaludečními kyselinami také zlepší spaní na zádech. Trávicí soustava v této poloze od ústního otvoru klesá až do žaludku, čímž vzniká spád, který žaludeční kyselina není schopná překonat, a zůstává tak v žaludku.

Bolest krční páteře

Pokud trpíte po ránu či během dne bolestí krční páteře, měli byste se zaměřit na to, v jaké pozici spíte. Špatná spánková pozice či tvar polštáře může vést až k nepříjemné akutní blokádě. Když vás bolí za krkem, spěte na zádech.

Pro tuto pozici využijte tenký polštář k vypodložení krku. V lehu na zádech by měla být vaše hlava jen mírně pozvednutá. Ke zmírnění bolesti pomáhá i leh na boku.

Budete však potřebovat trochu vyšší polštář, aby hlava neměla tendenci sklouzávat k rameni. Celá páteř by měla být v rovině. Dále vám pomůže, když koleny secvaknete polštář.

Závratě

Problém s krční páteří také způsobuje nepříjemné silné závratě s pocitem na zvracení. K motání hlavy dochází kvůli degenerativním změnám, které mohou vyvíjet tlak na lebeční tepny, čímž se zmenší průtok krve do hlavy.

Výsledkem tohoto stavu bývá i slabost, zmatenost, zhoršení zraku a pocit na zvracení. Tyto problémy se mohou alespoň trochu zmírnit, když budete usínat ve správné pozici, což je v tomto případě na zádech s podloženým zátylkem.

reklama

Komentáře